width=Podloga: Jedna tamna biskvitna podloga Ø 26 cm

Nadjev:
– 5 listića želatine
– 1 kompot od marelica
– 15 dag čokolade u prahu
– 1 žlica kakaa
– 15 dag mliječne čokolade
– 4 žumanjka
– 4 bjelanjka – snijeg
– 5 dag šećera u prahu
– 2 žlice likera od naranče
– 3 dl slatkog vrhnja

Ukrašavanje:
– 1 dl slatkog vrhnja
– nekoliko kriški ocijeđenih marelica

Priprema nadjeva: Želatinu namočite u hladnu vodu da nabubri. Marelice ocijedite. Na pari otopite obje vrste čokolade s kakaom. Istucite žumanjke i jaja sa šećerom pa dodajte smjesi od čokolade. Želatinu iscijedite i otopite u malo zagrijanom likeru (ne kuhajte), dodajte kremi i stavite u hladionik da se stvrdne, ali ne previše. Istucite preostale bjelanjke i posebno slatko vrhnje. Sve zajedno promiješajte. Postupak: Biskvitnu podlogu za tortu položite na tanjur za posluživanje i oko njega namjestite obruč torte ili lim za oblikovanje torte. Preko podloge poslažite ocijeđene marelice iz kompota. Sve prekrijte pripremljenim nadjevom, prošarajte žlicom preko površine torte i stavite u hladnjak da se stvrdnjava.

Ukrašavanje: Prije posluživanja odstranite obruč torte. Marelice narežite na kriške, slatko vrhnje čvrsto tucite i time ukrasite tortu. Savjet: Umjesto marelica možete koristi i breskve iz kompota.

Recept iz knjige Torte bez pećnice

Prethodni članakNasjeckana sarma
Sljedeći članakNepečeni kolač od ananasa
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.