Trenutno se poljoprivredna proizvodnja u svjetskim razmjerima povećava 2 % godišnje, ali da bi se osigurala prehrana svih ljudi, taj godišnji rast bi trebao dosegnuti 3 %. Budući da je u Hrvatskoj potencijalno velik problem sa zagađivanjem voda mineralnim (anorganskom ili “umjetnim“) gnojivima, ovom prilikom opisujemo jedino okolišu prihvatljivo dušično gnojivo – vapneni dušik.
Uporaba mineralnih dušičnih gnojiva omogućuje veće prinose i većina takvih gnojiva oslobađa biljkama lako usvojive, ali u podzemne slojeve lako podložne ispiranju nitrate (NO3). Naprotiv, amonijski oblik dušika (NH4) se bolje veže na glinene i humusne komponente tla i manje je podložan ispiranju.
Prednosti primjene vapnenog dušika
Vapneni dušik ili kalcijev-cijanamid (CaCN2) je prvo mineralno gnojivo, koje je proizvedeno u industrijskom proizvodnom procesu još davne 1898. godine u Njemačkoj (Bavarska). Sadrži oko 20 % dušika i oko 50 % kalcija, a najvažnije prednosti njegove primjene su navedene u Tablici 1.
Tablica 1. Najvažnije prednosti primjene vapnenog dušika:
Radi boljeg razumijevanja djelovanja vapnenog dušika iz Tablice 1. Potrebno je poznavati njegovu sintezu i razgradnju u zemljištu. Vapneni dušik je hidroliziran produkt kalcijevog-cijanamida. Fiksacija dušika je omogućena postupkom združivanja vapnenca s izvorom ugljika pri čemu nastaje kalcijev-karbid. Dodavanjem dušika u plinovitom obliku pri visokim se temperaturama tvori kalcijev-cijanamid kojeg zovemo vapneni dušik.
Pesticidno djelovanje u tlu
…
Tjera voluharice i uništava puževe
…
Tablica 2. Primjeri vremena primjene prema poljoprivrednim vrstama i preporučene količine vapnenog dušika
…