Orahova muha posljednjih godina je sve značajniji štetnik plodova oraha. Štete na plodovima od orahove muhe mogu biti veće od 80%. U razvijenim zemljama, uspješna zaštita temelji se na praćenju leta i višekratnoj primjeni sredstava za zaštitu bilja (insekticidi i proteinski mamci). Zaštita je usmjerena na suzbijanje odraslih muha (imaga), prije polaganja jaja u zelenu lupinu ploda.
Borbu protiv ovoga štetnika otežava i nedostatak registriranih insekticida u EU, pa tako i u RH. Sve to poradi IPM regulative (Integrirane zaštite bilja) usvojene u EU. Iako štetnik ima samo jednu generaciju godišnje, suzbijanje otežava činjenica kako muha ima vrlo dugo razdoblje izlijetanja (gotovo dva mjeseca) te da nema prirodnih neprijatelja. Stoga je u svrhu učinkovite borbe protiv ovoga štetnika potrebno poznavanje životnog ciklusa kao i praćenje početka leta imaga, kako bi se mogli odrediti optimalni rokovi za primjenu sredstva za zaštitu bilja.
Početkom mjeseca srpnja 2021. godine, započeto je praćenje leta orahove muhe na više lokaliteta u Osječko-baranjskoj županiji. Let ovoga štetnika praćen je u većim nasadima oraha kao i na solitarnim (pojedinačnim) stablima na okućnicama. Za praćenje leta korištene su obične žute ljepljive ploče A4 formata uz dodatak sintetičkog hranidbenog atraktanta koji proizvodi mađarska tvrtka Csalomon.
Vrhunac napada u kolovozu
Prvi ulov (jedna odrasla jedinka), na žutim ljepljivim pločama zabilježen je dana 18. srpnja u trajnom nasadu oraha u k.o. Popovac (Baranja), nakon čega je ulov svakodnevno rastao eksponencijalno. Imajući u vidu podatke stranih autora, a kako su 2020. godini zabilježene vrlo velike štete orahove muhe, bilo je za očekivati ovako jak napad i u 2021. godini.
Zanimljivo je spomenuti kako je na pojedinim lokalitetima u razdoblju od 01.08.-10.08. na žutim ljepljivim pločama uhvaćeno 320 (solitarno stablo), odnosno 509 imaga (nasad oraha – 5 ha). To je ogromna populacija štetnika. Ovo razdoblje bi se moglo smatrati vrhuncem (peak) leta orahove muhe u istočnoj Slavoniji. U navedenom razdoblju moglo se i vizualnim pregledom u krošnji oraha uočiti istovremeno i više od 20 imaga.
Imaga su dobri letači i prema podacima Sacramento Valley Orchard (sacvalleyorchards.com), mogu letjeti u krugu od pola milje tj. 800 metara. Ovo je vrlo važan podatak za voćare koji imaju nasade u blizini drugih nasada oraha u kojima se ne provode mjere zaštite.
Analizom skinutih žutih ljepljivih ploča utvrđen je odnos uhvaćenih imaga u razmjeru 58:42 u korist ženki. I pored ove razlike moglo bi se zaključiti kao je sintetički hranidbeni atraktant, podjednako atraktivan i za mužjake i za ženke.
Kao metoda zaštite na solitarnim stablima na okućnicama, može se koristiti metoda masovnog ulova. I to tako da se na stablo postavi veći broj žutih ljepljivih ploča (3-10 kom.). One se mijenjaju jednom tjedno čime će se znatno smanjiti štete na plodovima oraha. Još bolja metoda je ako se uz žute ljepljive ploče vješaju i hranidbeni atraktanti. Oni su i za naše uvjete financijski pristupačni.
Iskustva iz praćenja leta u 2021. pokazuju kako je efekt privlačenja odraslih muha na žute ljepljive ploče 5-7 veći uz korištenje atraktanta. Atraktant je učinkovit na stablu oko 30 dana i ne mora se mijenjati svaki tjedan. Kako štetnik prezimi u tlu, žute ljepljive ploče mogu se postavljati samo u donjem dijelu krošnje. Postavljanjem 3 žute ljepljive ploče sa atraktantom po stablu većeg volumena, mogu se znatno umanjiti štete na plodovima oraha.