Predstavnici Odbora za ratarstvo Hrvatske poljoprivredne komore održali su sastanak s Ministarstvom poljoprivrede. Na njemu se razgovaralo o predstojećoj proljetnoj sjetvi koja bi mogla biti jedna od najskupljih u povijesti Hrvatske. Prve procjene ratara već sada govore da će proljetna sjetva, zbog rasta cijena svih ulaznih troškova biti od 3000 do čak 6000 kuna veća (ovisno o kojoj se kulturi radi) nego što je to bilo prošle godine.
Zbog drastičnog rasta cijena sjemena, mineralnih gnojiva, nafte i svih drugih repromaterijala potrebno je pronaći rješenja. U suprotnom će poljoprivrednici odustajati od sjetve ili će je obavljati u uvjetima smanjivanja troškova. To će se u konačnici odraziti na prinose i razinu proizvodnje, napominju iz HPK.
–Obećano nam je da će Ministarstvo poljoprivrede nastojati naći sredstva u proračunu koja bi mogla ublažiti situaciju. Također, pregovarati će o kreditnim linijama koje bi mogle osigurati nabavu materijala za proljetnu sjetvu. Proizvođače brine rast cijena plavog dizela. Tražili da se zamrzne cijena tijekom najintenzivnijih proljetnih radova kako ne bi dodatno i s te strane imali povećanje troškova, ističu u HPK.
Kad je riječ o ulaganjima u skladišne kapacitete za žitarice i uljarice iz Programa ruralnog razvoja, Odbor za ratarstvo HPK i Odbor za zakonodavstvo HPK predlažu kako mora postojati ekonomska opravdanost svake investicije (koju će kontrolirati Savjetodavna služba), popis onih koji već imaju silose, te koja je veličina silosa (omjer silosa i omjer proizvodnje te veličina zemlje). Potrebno je uvesti ograničenje investicije (po ha, prinosu). Odnosno veličina silosa bi trebala biti u omjeru količine zemlje koja se koristi za samu proizvodnju. Također, potrebno je obaviti reviziju/monitoring postojećeg stanja (obnova postojećih silosa).
–Ne smijemo dozvoliti da se skladišti inozemna uvozna roba i da se trguje s njom. Cilj bi nam trebao biti da roba koja se skladišti nakon prerade završi na hrvatskim policama, a ne na drugim tržištima. Odbori smatraju kako bi dodatno trebalo bodovati one poslovne planove/projektne prijedloge koji u svom planu imaju uključene obnovljive izvore energije. Primjerice sušare koje će pokretati na poljoprivredni pelet, zaključak je sa sastanka u Ministarstvu poljoprivrede.