Odoljen (Valeriana officinalis) je višegodišnja zeljasta biljka koja prve godine formira samo rozetu, a tek druge daje cvjetonosnu stabljiku. Postoji više od 200 vrsta koje rastu u Velikoj Britaniji, Sjevernoj Europi, Kini te Južnoj i Sjevernoj Americi. Biljka može postići visinu od pet do šest metara. Ima šuplju stabljiku i male cvjetove ružičasto-bijele boje slatkog mirisa. Raste na vlažnim livadama, obalama rijeka i krčevinama, od nizina do planinskog pojasa.
U jesen sakupljamo korijen s pobočnim ograncima i podzemnim izbojcima. Svježe ubrano korijenje gotovo je bez mirisa. Tipičan miris izovalerijanske kiseline razvija se tek za vrijeme sušenja. Sušimo ga brzo i oprezno te čuvamo u dobro zatvorenim posudama. Suha je droga pomalo slatka, kasnije aromatična i blago gorka okusa. Stari su Grci svežnjeve odoljena vješali u svojim domovima, prije svega na prozore – na taj su način sprječavali ulazak insekata u stambeni prostor.
Sve do danas odoljen se koristi prije svega kao sedativ. Sadržaj eteričnog ulja u korijenu odoljena kreće se od 0,2 do 2,5 % i više. Osim eteričnog ulja korijen sadrži još i smole, glikozide, valerijansku i izovalerijansku kiselinu i drugo. Utvrđeno je da i stanište znatno utječe na sadržaj eteričnog ulja. Upotrebljava se od davnina u medicini za liječenje živčanih poremećaja i uopće za smirenje živčanog sustava. Korijen odoljena ima široku primjenu u službenoj medicini, a etrerično ulje, osim ove primjene, upotrebljava se u proizvodnji sapuna i u parfumerskoj industriji. Biljka sadrži velike količine kalcija, selena, aluminija, kroma, željeza i magnezija.
Pomaže nam u svakodnevnoj borbi protiv stresa. Poboljšava kvalitetu sna i za razliku od lijekova za liječenje nesanice, nema nuspojava. Ne uzrokuje jutarnju pospanost. Često ga koristimo za liječenje anksioznosti, a također smiruje tijelo i duh te stoga pomaže i u sniženju krvnog tlaka i poboljšanju zdravlja srca i krvožilnog sustava. Najčešće ga koristimo za pripremu tinkture – upotrijebiti možemo kako svježe korijenje tako i osušeno.
Tinktura
Jedan dio korijena (50 g) prelijemo sa 100 ml 70%-tnog alkohola. Pokrijemo i dobro protresemo. Stavimo ga na tamno i toplo mjesto te pričekamo tri do pet tjedana. Zatim tinkturu profiltriramo kroz gazu i stavimo u tamni, hladni prostor. Prije spavanja uzimamo po 15-20 kapi u pola čaše vode.
Čaj od odoljena
Šalicom vrele vode prelije se jedna čajna žličica sušenog korijenja valerijane i ostavi da odstoji. Čaj pijemo nekoliko puta dnevno.
Čajna mješavina za smirenje
Korijen odoljena 20 g, češer hmelja 20 g, list melise 20g, cvijet lavande 20 g i cvijet kamilice 20g. Dvije žličice navedene mješavine preliti šalicom vode. Ujutro i navečer pijemo po jednu šalicu čaja, najbolje u obliku kure (3-4 tjedna).
Čajna mješavina kod bolne menstruacije
Dvije žličice čajne mješavine (korijen valerijane 40 g, cvijet kamilice 30 g i list paprene metvice 30 g) preliti šalicom vode. Pijemo tri puta na dan nezaslađeno.
Čajna mješavina koja ublažava grčeve
Jedna čajna žličica mješavine (korijen odoljena 25 g, plod anisa 25 g, plod komorača 25 g i cvijet kamilice 25 g). Ovo su samo neke biljke koje nas svojim ljekovitim korijenjem mame na posljednju berbu u godini. Ipak prije nego napunimo košare ili vrećice, budimo racionalni sa iskopavanjem korijena i malo pripazimo da ne ugrozimo naš eko sustav.
Izvor: Gospodarski kalendar