U vrtu uvijek nastojimo imati barem ponešto cvatućih biljaka koje svojim bojama i oblicima cvjetova donose dinamiku, toplinu, razigranost, a često i miris. U cvatućim biljkama uglavnom uživamo tijekom dana, pa i ne razmišljamo o tome što se s cvjetovima zbiva kad padne mrak jer ih tada uglavnom i ne promatramo. Predstavljamo vam biljke koje cvatu noću.
U većini slučajeva kad sunčeve zrake predvečer oslabe i kad se spuste temperature, cvjetovi se zatvaraju. Međutim, postoje biljke koje noću imaju otvorene cvjetove što nam u nekim prigodama baš može biti zanimljivo i korisno. Tako cvjetovi ovih biljaka na mjesečini ili uz rasvjetu u predvečerje i noću poprimaju pomalo neobičan izgled. Oni svojim intenzivnim mirisom, a nerijetko i svijetlim bojama noću privlače noćne oprašivače (osobito noćne leptire).
Biljke za trenutke opuštanja
U gotovo svakome vrtu postoje mjesta gdje nam baš odgovaraju ovakve biljke. To su primjerice prilazi kući ili njezino pročelje, kao i razna mjesta za odmor (balkoni, terase, sjenice…). Osim zanimljivoga izgleda, ondje će nam ugodan boravak i atmosfera biti osobito važni za vrućih ljetnih dana kad ćemo na otvorenome moći boraviti tek nakon zalaska sunca. Poznato je da biljke same po sebi osvježavaju, a kad imaju mirisne cvjetove, ugođaj će biti još potpuniji. Takav će nam vrt zasigurno pružiti ugodne trenutke opuštanja, bilo da ondje boravimo sami ili u društvu obitelji i/ili prijatelja. U nastavku donosimo neke od cvatućih vrsta biljka koje ćemo lako uklopiti u svaki vrt.
Noćurak
Rod Oenothera (noćurak, pupaljka ili pupoljica) obuhvaća mnogo ukrasnih vrsta – ponekad jednogodišnjih i dvogodišnjih biljaka te najčešće trajnica. Cvjetovi se javljaju čitavo ljeto i najčešće su žuti, iako kod nekih vrsta i/ili kultivara mogu biti bijeli i u nijansama ružičaste boje. Oni su kratkotrajni, ali je cvatnja obilna. Ostaju otvoreni noću pa do sljedećega dana otprilike u podne. Ovo su skromne, otporne i nezahtjevne biljke. Trajnice Oenothera missouriensis i O. tetragona u visinu narastu do 60 centimetara. O. speciosa je kratkoživuća trajnica bijelih cvjetova (45 centimetara). Razmnožavamo ih u proljeće i jesen dijeljenjem. Oenothera biennis je dvogodišnja biljka poznata je po svojim ukrasnim i ljekovitim svojstvima (ulje noćurka). Nakon što je jednom posadimo ili posijemo u vrt, obično se zamozasijava.
Ukrasni duhan
Nicotiana je rod ukrasnih i korisnih, najčešće trajnih biljaka. Pripada porodici pomoćnica (Solanaceae) pa su čitave biljke intenzivna mirisa. Najpoznatija vrsta je duhan – biljka od čijih se listova izrađuju cigarete. Najčešće se uzgajaju vrste Nicotiana alata (razni kultivari od 30 do 90 centimetara) i N. sylvestris (šumski duhan) koji u visinu naraste do 1,5 metra. Vole ocjedito tlo, a možemo ih uzgajati na suncu ili laganoj sjeni. Uopće nisu zahtjevne. Ove vrste cvatu čitavoga ljeta, a cvjetovi se otvaraju kasno poslijepodne i rano navečer. Snažna su mirisa i u nijansama bijele, ružičaste, zelene i crvene boje. Biljke kupujemo ili ih uzgojimo iz sjemena. Iako se uglavnom uzgajaju kao jednogodišnje biljke, nerijetko ostaju u vrtu više sezona.
Anđeoska i đavolja truba
Vrste iz porodice pomoćnica (Solanaceae) rodovi Brugmansia (anđeoska truba) i Datura (đavolja truba) nose krupne trubaste cvjetove koji se otvaraju noću i prekrasnoga su mirisa. Sve su vrlo otrovne, pa moramo paziti gdje ćemo ih smjestiti – osobito imamo li malu djecu i kućne ljubimce.
Oba roda biljaka vole hranjivo, ocjedito tlo te mnogo vode i hraniva. Ljeti će im goditi lagana zasjenjenost. U kontinentalnim krajevima ih uzgajamo u posudama i preko zime spremamo u zaštićeni prostor. Razmnožavamo ih reznicama. Anđeoska truba (Brugmansia) je grmolika biljka i češće se uzgaja nego datura. Možemo je oblikovati kao stabalce. Veliki, obješeni cvjetovi su u nijansama bijele, zelene, narančaste, ružičaste, crvene te boje breskve. U toplijim krajevima gdje mogu rasti na otvorenome, mogu narasti i do 6 metara. Vražja truba (Datura) ima lijepe, velike cvjetove u nijansama ružičaste, grimizne, žute ili bijele boje i okrenuti su prema gore. Biljke u visinu narastu do 2 metra. Osjetljive su na hladnoću, ali i općenito nisu baš dugovječne pa ih uzgajamo kao jednogodišnje biljke.
Ljubičina
Noćna frajla
Noćna frajla ili peruanski noćurak (Mirabilis jalapa) u visinu naraste do 60 cm i čitave sezone nosi trubaste, mirisne cvjetove koji mogu biti bijeli, žuti, ružičasti, crveni, grimiznocrveni pa i višebojni. Otvaraju se kasno poslijepodne i ostaju otvoreni do jutra. Ovo su nezahtjevne jednogodišnje biljke, ali u toplijim krajevima mogu prezimjeti. Jednostavno se razmnožavaju sjemenom, a često se samozasijavaju.