Mnogi misle da je za lijep travnjak ispred kuće potrebno samo pokositi travu, no kao i kod svakog živog organizma i ukrasne vrste trava trebaju njegu i održavanje u svako godišnje doba, pa i zimi.

Samo zato što je zima možda mislite da ste se oslobodili brige o svom travnjaku, ali nije tako. Istina, vjerojatno ćete provoditi manje vremena vani, ali ako želite da vaš travnjak bude zelen i lijep kad se vrati proljeće, pratite ove korisne savjete.

Odvodnja

Zimi oborine znaju biti obilne, a uz veću količinu vode (kiše ili snijega) može doći i do smrzavanja i zaleđivanja. Iako su protekli mjeseci bili iznadprosječno topli, u mnogim krajevima Hrvatrske u siječnju je pao i snijeg. Sposobnost vašeg travnjaka da upija vodu značajno je manja zimi, nego u toplim mjesecima, kad se dio vode lakše ocijedi, jer je veći vodni kapacitet tla, ili ga upije korijen biljaka koje su u vegetaciji. No, zimi veća količina oborina može uzrokovati nedovoljno otjecanje vode pa se čak mogu dogoditi i lokve stajaće vode usred vašeg ukrasnog travnjaka, osobito ako teren nije u padu ili ima širih jama i neravnina.

Voda koja stoji na travnju ili nedovoljno otječe, može prouzročiti propadanje trave uslijed nedostatka kisika za korijen u tlu. Kako biste to preduhitrili, možete se pripremiti prozračivanjem travnjaka. Osiguravanje odgovarajuće drenaže čini veliku razliku u zasićenosti vodom vašeg travnjaka. Omogućite kretanje vode prema nižim mjestima tako što ćete je preusmjeriti odvodnim kanalima, žlijebovima i odvodnim cijevima. Ovisno o površini i količini nakupljanja vode, možda ćete morati kontaktirati stručnjaka koji će vam pomoći u procjeni situacije. Oni mogu ponuditi mnoga rješenja za odvođenje viška vode s vašeg travnjaka.

Previše oborina i loša odvodnja može oštetiti i poružniti travnjak
Foto: Shutterstock

Čišćenje lišća

Zajedno sa stajaćom vodom, sve što ostane na travi tijekom zime može stvoriti plješine (prazne točke) na vašem travnjaku. Mokro lišće će zadržati vodu i ograničiti protok zraka i izloženost svjetlosti, što će rezultirati bolestima i ograničenim rastom livadnih trava. Najbolja praksa je ukloniti ih dok možete. Čišćenje lišća grabljanjem i kompostiranje je svakako dobra opcija. Ako imate kosilicu za malčiranje, možete malčirati i lišće i pustiti ga da se prirodno razgradi. Otpalo lišće također se može koristiti za izolaciju vrtnih posuda ili žardinjera koje se ne mogu premjestiti u zatvorene prostore.

S ukrasnog travnjaka potrebno je ukloniti lišće
Foto: Shutterstock

Izbjegavajte oštećenja

Poljski štetnici poput voluharica i poljskih miševa traže hranu i kopaju tunele ispod površine travnjaka. Postoje zamke i druge preventivne mjere kako biste suzbili ove neželjene stanovnike vašeg travnjaka i okućnice. No, kad je tlo vlažno, držite se podalje od trave kako biste izbjegli štetu. To će spriječiti ružne staze i tragove i istrošena mjesta. Zbijanje tla također može ograničiti unos hranjivih tvari i vode u vaš travnjak.

Gnojidba i prihrana

I vrstama koje rastu na ukrasnom travnjaku potrebne su hranjive tvari. U sezoni, ako ne iznosite pokošenu sitnu travu, ona se razgradi i tako prihranjuje ponovno travnjak i time ga čini zelenijim i otpornijim na bolesti. Samo je zdrav travnjak uistinu lijep. To je jedno od područja vrta s najvećim potrebama za hranjivim tvarima, jer treba izdržati djecu koja se igraju, vrtne zabave, moguću pojavu mahovine i korovnih vrsta, kao i sve vremenske prilike. A to je moguće samo ako redovito dobiva hranjive tvari u obliku gnojiva kojih ima s formulacijom za ukrasne travnjake.

Trava zapravo treba puno dušika, fosfora, kalija, magnezija, željeza i elemenata u tragovima za rast, inače će zelena boja izblijediti i bit će slabiji rast. No, travnjaku je potrebna i kalcizacija, jer se pH vrijednost zemlje s vremenom smanjuje. Ako je pH prenizak (niži od 5,5), trava prestaje dobivati dovoljno hranjivih sastojaka. U ovom slučaju je korisna redovita kalcifikacija svake dvije do tri godine. Da biste osigurali trajno zdrav travnjak, važno je da mu redovito dodajete hranjive tvari tijekom cijele godine. Po prvi put biste trebali gnojiti u rano proljeće.

Foto: Shutterstock

Ako ipak dođe do oštećenja travnjaka, uvijek možete dosijati travu pogodnim smjesama, koje se mogu naći u vrtnim centrima, kako bi osigurali da uz redovito održavanje vaš travnjak bude zaista ukras kao zeleni tepih na okućnici tijekom cijele godine.

Prethodni članakNemojte zanemariti čišćenje oluka
Sljedeći članakZnate li što su to miniplug sadnice?
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.