Klivija (lat. Clivia miniata) je sobna biljka često prisutna u ponudi naših prodavaonica i vrtnih centara.
Ipak u današnje vrijeme klivija nije ni približno dobro poznata kao druge vrste koje slove kao iznimno jednostavne za održavanje poput zamije (Zamioculcas zamiifolia), zlatnog puzavca (Epipremnum pinnatum), spatifiluma (Spathiphyllum wallisii) ili sanseverije (Dracaena trifasciata). Upravo je zamija trenutno jedna od najpopularnijih „neuništivih“ biljaka, no za razliku od klivije lakše će propasti uz nepravilno održavanje.
Ne voli izravno sunčevo osvjetljenje
Kada je klivija bujna i brzo napreduje treba je presaditi u veću (širu) posudu svake dvije godine. Iako bolje je da ostane u manjoj posudi koja ju „stišće“, nego u prevelikoj s puno supstrata koji onda predugo stoji vlažan, stoga je idealna za urede i one koji ne vole puno posla oko biljaka.
Klivija je vrsta koja u sobnim uvjetima ima samo jedno strogo pravilo – nemojte je držati na izravnom sunčevom osvjetljenju, oko svih ostalih uvjeta fleksibilnija je od ostalog bilja. Idealno je da ima svijetlo mjesto, rahli, neutralan supstrat i da je lagano vlažna. No podnosi i uzgoj u dosta tamnim uvjetima, odlično trpi isušivanje i zanemarivanje, a ako je previše zalijete neće brzo istrunuti (kao što je slučaj kod zamije). Ako je prihranjujete uravnoteženim tekućim gnojivom tijekom faze rasta, što je od jeseni do proljeća, brzo će napredovati i biti vrlo bujna, a ako zaboravite na prihranu i dalje će izgledati dobro, samo će sporije rasti.
Tijekom cijele godine klivija će krasiti interijere svojim čvrstim, tamnozelenim, sjajnim listovima koji su najčešće lepezasto raspoređeni i dugi do 60 cm. Listovi su cjeloviti i jednostavni, pa je lako obrisati prašinu jednim potezom što je nemoguće kod npr. poznate zamije, monstere (Monstera deliciosa), i fikusa (Ficus benjamina/ Ficus macrocarpa/ Ficus maclellandii).
Jednostavna i dekorativna
Kada saznate za sve njene vrline, ostaje pitanje zašto se češće ova vrsta ne koristi u uredima i nije jednako popularna kao neke iznad spomenute vrste, zašto ona nije u svakom članku koji preporuča jednostavne i zahvalne sobne biljke. Problem je u njenom marketingu – ovu vrstu pronaći ćete sezonski u ponudi uglavnom u vrijeme kada cvate, što je zimi i u rano proljeće. I na tržištu je kategorizirana kao sezonska cvatuća biljka, a njena jednostavnost i dekorativan izgled ostalih 11 mjeseci u godini nepravedno su zanemareni. Cvjetovi ove vrste pojavit će se u sobnim uvjetima nakon kraćeg zimskog mirovanja kojeg postižete ili tako da je biljka tijekom studenog i prosinca u hladnijim uvjetima ili da je pustite da bude gotovo potpuno suha.
Kada u siječnju ili veljači primijetite između listova cvjetnu stapku, počnite s normalnim zalijevanjem otprilike jednom tjedno i prihranom jednom mjesečno. Na cvatnoj grani razvit će se od 10 do 30 trubastih cvjetova intenzivno narančaste boje. Postoje i komercijalno dostupni kultivari u žutoj i blijedo narančastoj boji, no i dalje su na našem tržištu iznimno rijetki. Osim vrste Clivia miniata, može se u nekim domovima pronaći i vrsta s povijenim zvonastim cvjetovima – Clivia nobilis, kao ostatak iz već pomalo zaboravljenog doba naših baka kada je klivija bila voljena, tražena i prestižna biljka.
Foto: Mihael Kušen, mag. ing. agr.