Oleandar (Nerium oleander L.) je tipična vrsta mediteranskog područja. Kao grm ili nisko stablo uzgaja se diljem Mediterana, ali i šire. Zbog atraktivnosti, vrlo se često uzgaja i u područjima u kojima ne može preživjeti na otvorenom tijekom hladnih mjeseci pa se uzgaja kao lončanica koja se tijekom zime unosi na zaštićeno.
Može narasti do 6 m u visinu. Zbog grana koje se formiraju nisko na stablu, a često i izbijaju iz tla, ima oblik grma. Ukoliko se niže grane uklanjaju, oleandar će poprimiti izgled malog stabla. Postoje i kultivari niskog rasta koji se mogu koristiti kao trajnice za sadnju cvjetnih gredica u mediteranskom području. Cvate od lipnja do listopada.
Oleandar se može relativno lako razmnožiti pomoću reznica
Reznice oleandra iz novog rasta ili zelenog drva mogu se uzeti u bilo koje vrijeme tijekom vegetacijske sezone. U jesen se mogu uzeti poluzrele reznice iz rasta te sezone koji tek sazrijeva u drvenaste grane. Ipak, većina uzgajivača oleandra preferira reznice iz zelenog drveta jer se brže ukorjenjuju.
Reznice duge oko 15-20,5 cm odrežu se oštrim vrtlarskim škarama odmah ispod koljenca lista. Potrebno je ukloniti sve donje listove, a ostaviti samo nekoliko na vrhu koji se mogu skratiti. Ovako pripremljene reznice oleandra mogu se staviti u mješavinu vode i stimulansa za ukorjenjivanje dok se ne razvije korijen i ne budu spremne za sadnju. Druga mogućnost je da se odmah napraše hormonom za ukorjenjivanje drvenastih vrsta i takve se oprezno, da se što manje praha skine s reznice, utaknu u supstrat za ukorjenjivanje ili supstrat s dodatkom perlita koji će osigurati dobre vodozračne odnose. Dobro je da su posude u koje se sade reznice oleandra dublje uzgojne posude. U amaterskom uzgoju mogu se iskoristiti isprane i na dnu probušene kutije od mlijeka.
U vrijeme ukorjenjivanja, reznicama je zbog nerazvijenog korijena i nemogućnosti upijanja vode iz tla potrebno osigurati stalnu, relativno visoku vlagu zraka. Kad se radi o hobističkom uzgoju manjeg broja reznica, takve se posude mogu prekriti prozirnim plastičnim vrećicama koje će spriječiti gubitak vode iz supstrata i listova.
Najbolje je posude s reznicama držati na toplom, u kućnom uzgoju iznad radijatora jer će toplina tla potaknuti razvoj korijena.
Zelene reznice uzete u proljeće obično će biti spremne za sadnju na otvorenom u jesen. Poluzrele, djelomično odrvenjele reznice uzete u jesen bit će spremne za sadnju na otvorenom u proljeće. Prednosti jesenske sadnje su u tome što je tlo još dovoljno toplo za rast korijena, a zimske oborine osigurat će dovoljno vlage u tlu. Problem mogu biti jaki naleti bure koji mogu, još nedovoljno ukorijenjene biljke iščupati iz tla. Kod sadnje u proljeće ulazi se u sušno razdoblje kad je potrebno osigurati redovito natapanje nedavno posađenih biljaka.
Jeste li znali?
Prije bilo kakvih zahvata na oleandru, vrlo je važno znati da je to vrlo otrovna vrsta. Obavezno je zaštiti ruke rukavicama, dugim rukavima, a osjetljivim osobama preporuča se i nošenje zaštitnih naočala prilikom bavljenja oleandrom. Reznice na ukorjenjivanju, kao i odrasle biljke poželjno je držati van dohvata djece i kućnih ljubimaca.
Izvor: Gospodarski kalendar