U sušnicama s programiranom temperaturom vrijeme sušenja skraćuje se na sate, a u modernim sušnicama i na minute. U takvim se uvjetima može precizno kontrolirati temperatura, relativna vlažnost, brzina protoka zraka, količina svjetlosti i drugo, a sušenje najčešće traje od dva do deset sati.
Danas postoji više tipova sušnica toplim zrakom kao što su tunelske sušnice, sušnice s komorama i sušnice s transportnim trakama. Tunelske sušnice namijenjene su za sušenje većih količina biljne mase u odnosu na komorne sušare. Ladice su smještene na kolicima s kotačima, koje se mogu kretati tračnicama.
Ukupna površina ladica je od 150 do 300 m2. Sva kolica koja se nalaze u tunelu sušnice periodično se pomiču po tračnicama za dužinu jednih kolica, tako da na jednom kraju tunela izlaze kolica s osušenom biljnom masom, a istovremeno na drugom kraju ulaze kolica sa svježom biljnom masom. Iznad tunela s kolicima i biljnom masom nalazi se kanal za povrat zraka, u kojem su smješteni ventilator i komora izgaranja s izmjenjivačem topline, gdje se zrak zagrijava. Za pomicanje kolica koristi se mehanizam pokretan elektromotorom, čime se isključuje ljudski rad i olakšava manipuliranje biljnom masom. Procesom sušenja upravlja se elektronički pomoću mikroprocesora.
Za sušenje ljekovitog bilja najčešće se upotrebljava komorna podna sušara, a u kontinuiranom radu moguće je postići dobru efikasnost i protočnom sušarom.
Sušare s komorama su univerzalne, što znači da se u istoj sušnici mogu sušiti voće, povrće i ljekovito bilje. Komora sušnice izrađena je od poliuretanskih izolacijskih panela, obostrano obloženih pocinčanim i obojanim limom, čime se postiže kvalitetna toplinska izolacija i lake su za održavanje. Ladice na koje se smješta materijal za sušenje mogu biti umetnute izravno u komoru ili u pokretna kolica koja se uvoze u komoru. Proces sušenja upravljan je također elektronički putem mikroprocesora, a temperatura, vlažnost zraka, vrijeme preostalo do kraja sušenja, očitavaju se na digitalnom displeju. Temperatura sušenja ovisi o tipu sušnice i o svojstvima biljne vrste.
Mnoge aromatične vrste suše se na temperaturama do 40-45 °C, dok se vrste koje sadrže alkaloide i trijeslovine mogu se sušiti i na višim temperaturama (60-70 °C). U sušnicama u kojima se postiže temperatura 200-1000°C, sušenje traje samo dvije do pet minuta. U novije se vrijeme primjenjuju solarne sušnice u kojima se zrak zagrijava isključivo sunčevom energijom. Pripremljeni materijal rasprostire se u sloju jednake debljine na podloške koje su izgrađene od aluminija ili inoksa. Podlošci se slažu na pokretna kolica koja su na kotačima. Strujanjem posebno usmjerenog toplog zraka koji se zagrijava pomoću solarnog kolektora obavlja se sušenje. Odvođenje viška vlage postiže se prirodnim putem i dodatnim ventilatorom putem zraka. Topli zrak iz solarnog kolektora ubacuje se u sušnicu preko ispušne komore, dok se reguliranje zadane temperature i vlage obavlja pomoću automatske elektronike.
Pročitajte još:
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja
Načini sušenja ljekovitog bilja
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u svežnjevima
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u dehidratoru
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u pećnici
Čuvanje osušenog ljekovitog i aromatičnog bilja