Mnogima omiljen, aromatičan zimski napitak za okrijepu i zagrijavanje organizma, uz čaj svakako je kuhano vino. Stari Rimljani su ti koji zaslužni za tradiciju kuhanja vina. Svaka država ima svoju verziju kombinacije vina i začina. U nekim državama se umjesto šećera stavlja med. Ovisno o ukusu, koristimo bijelo ili crno vino te nezaobilazne začine koji upotpunjuju miris i okus kuhanog vina.

Kuhano vino ima svoj osnovni recept koji se prilagođava dodavanjem ili oduzimanjem količine svakog sastojka prema vlastitom ukusu i vrsti vina. Ako je vino kiselije, trebamo dodati više šećera, a ako želimo da vino ima jači miris potrebno je dodati više cimeta i klinčića. Prilikom odabira vina za kuhanje treba paziti da nije prearomatično niti prejako, jer se kuhanjem dio arome i okusa izgubi. Birajte sortna vina. Od bijelih vina svakako je pogodna graševina, škrlet, kraljevina, zeleni silvanac, malvazija, a od crnih frankovka, portugizac i teran, dok su merlot, plavac mali i vranac jača i punija vina koja će nas jače zagrijati.

Priprema sirupa

Prilikom pripreme kuhanog vina prvo se priprema baza – sirup, a kasnije se dodaje ostatak vina kako bi se sačuvalo što više alkohola. U sirup se stavlja sok od citrusa, šećer i podlije se sa malo vina. Kuha se na laganoj vatri dok se tekućina ne reducira i dobije gusti sirup. Kod izbora zaslađivača za vino, prednost ima smeđi šećer. Najčešće se koristi bijeli šećer, a za zamjenu se može uzeti i stevija. Ako kuhano vino želite zasladiti medom, stavite med tek na kraju kad se vino počinje hladiti. Na laganijoj vatri u sirup ulijemo ostatak vina i dodamo željene začine. Može se još zasladiti ako su izražene kiseline. Ostaviti da zakipi te dodati omiljeno žestoko piće, kriške limuna i naranči. Ako je vino preintenzivno, može se dodati vode do ¼ ukupne količine.

Odabir začina i dodaci

Klasična kombinacija začina koje stavljamo u kuhano vino su cimet, klinčić, zvjezdasti anis te ploške limuna i naranče. Poželjan začin za bijelo kuhano vino je đumbir, a kardamon se dobro uklapa u crno. Muškatni orašćić je jak začin i njega treba pažljivo dozirati, dok će papar svojom oštrinom nadoknaditi gubitak alkohola. Štapić vanilije lijepo paše u bijelo kuhano vino. Ribanu koricu agruma (neprskanog) te cijeđeni sok dodajemo na početku pripreme, ali u manjoj količini. Limun stavljamo u bijelo, a naranču u crno kuhano vino.

Okus kuhanog vina dodatno se može upotpuniti sušenim grožđicama, brusnicama ili šljivama. Koja kap žestokog pića kao što je brandy, bourbon, konjak, rakija, rum ili neki od likera (medica, borovnička, teranino) dodatno će pojačati vino i stvorit će poseban doživljaj. Aromu kuhanog vina dodatno će obogatiti dodatak voćnog čaja, ali u umjerenoj količini.

 class=

Crno kuhano vino sa đumbirom

Sastojci: 1l suhog crnog vina (frankovka, syrah, teran), 60 g smeđeg šećera, 1 korijen đumbira veličine palca, 1 naranča (nešpricana), 1 limun (neprskani, samo korica), 2 klinčića, 1 zvjezdasti anis, prstohvat naribanog muškatnog orašćića, 2 jušne žlice cointreaua (liker od naranče), prstohvat svježe ribanog bijelog papra

Priprema: Ogulite koricu s naranče i limuna, naranču prepolovite i istisnite sok te sve zajedno stavite u lonac. Dodajte šećer, promiješajte i podlijte vinom toliko da bude potopljeno. Lagano kuhajte 5 minuta dok ne dobijete sirup. U sirup dodajemo ostatak vina. Đumbir ogulite i naribajte ga u tekućinu i stavite ostale začine. Probajte slatkoću i po potrebi dodajte još šećera ako je kiselo. Kad vino zakipi, ugasite vatru. Dodajte cointreau i promiješajte. Naribajte papar i neka  odstoji 10 minuta prije posluživanja.

 class=

Crno kuhano vino sa rumom

Sastojci: 1l crnog vina, mandarina, pola limuna, 70 g šećera, 2 vrećice vanilin šećera, 4 klinčića 1 žlica suhih grožđica, 1 žlica badema, 1 štapić cimeta, 1 dcl ruma

Priprema: Narežite mandarinu i limun na što manje kolutove i iscijedite sok. U duboku tavu ili lonac pomiješajte iscijeđeni sok, vino, 500 ml vode, šećer, cimet, klinčiće, grožđice i bademe. Sve zajedno prokuhajte i na kraju dodajte rum.

Kuhano vino sa čokoladom

Sastojci: 0,75 l crvenog vina, 250 g tamne čokolade (70% kakaa), 0,5 l vode, 300 g šećera, 100 g kakaa u prahu, 2 štapića cimeta, 4 zvjezdasta anisa, 10 klinčića, 2 naranče

Priprema: U lonac ili dublju tavu ulijte vodu, šećer, kakao, čokoladu i sve začine. Prokuhajte na laganoj vatri sve dok ne zakipi. Maknite s vatre i mutite pjenjačom dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Na kraju dodajte narezane naranče i crveno vino. Ponovno sve zagrijte i poslužite.

Bijelo kuhano vino s kardamonom

Sastojci: 1l bijelog vina (chardonnay), 1 šalica soka od jabuke, 1/3 šalice meda, 1/3 suhih grožđica, 1 narezana naranča, 1 narezana jabuka, 4 štapića cimeta, 1 štapić vanilije, 1 žlica kardamoma, 1 čajna žličica klinčića, 1 čajna žličica đumbira

Priprema:Sve sastojke stavite u dublju tavu, lonac ili vrč i kuhajte ih 15 minuta.

Skandinavsko kuhano vino

Sastojci: 1 l crnog vina, suhe grožđice, 1 šaka pečenih badema, 1 žlica kardamona, 1 čajna žličica klinčića, prstohvat naribanog muškatnog oraščića, korica naranče

Priprema: Sve sastojke stavite u lonac i ostavite ih da odstoje 24 sata prije kuhanja. Drugi dan napitak zagrijavajte na laganoj vatri, po želji dodajte šećera i malo ruma.

Bezalhoholno kuhano vino (za djecu)

Sastojci: 500 ml soka od naranče (cijeđeni ili kupovni), 500 ml soka od jabuke, 4 vrećice voćnog čaja, 1 štapić cimeta, 2 klinčića, 1 naranča, 1 jabuka, 1 limun (sok iscijediti), 7 žlica meda

Priprema: U 1 l vode dodajte koricu cimeta i klinčić te kuhajte dok voda ne zakipi. Maknite s vatre, dodajte vrećice čaja te sok od jabuke i naranče. Za 10 minuta izvadite vrećice čaja, još jednom sve zagrijte do vrenja, dodajte limunov sok i med. Prema želji dodajte narezane jabuke i naranče.

Prethodni članakŠtitimo prirodu, štitimo sebe
Sljedeći članakAtrakcija
Gabrijela Vrbetić, mag. ing. agr.
Magistra inženjerka hortikulture, stručna je suradnica Gospodarskog lista i član je Hrvatskog botaničkog društva (HboD). Rođena je 1986. godine. Diplomski studij završava 2011. godine obranom diplomskog rada na temu „Ukorjenjivanje reznica Juniperus squamata 'Blue Star'“,a preddiplomski završnim radom „Plutajući sustav u uzgoju lisnatog povrća“ U periodu od 10.2010. – 01.2011. godine odlazi na stručnu praksu na Agronomski fakultet u Ateni (Grčka), gdje je radila kao tehnolog u hidroponskom uzgoju jagoda na kamenoj vuni. Od 06.2012. – 05.2013. godine radi kao asistent na Zavodu za poljoprivrednu botaniku na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Kao koautor sudjeluje na simpoziju; 4. Hrvatski botanički kongres (Ljekovite i otrovne biljne vrste Plešivičkog prigorja (SZ Hrvatska), 2013.) Njen tim je 2010. godine osvojio 1. mjesto na natjecanju Case Study Competition za rješavanje poslovnog slučaja „Agregati oko nas“ tvrtke Holcim d.o.o. te nastavlja raditi kod njih na projektu „Holcim Agrocal“ (05. – 09.2011.). Član je Hrvatskog botaničkog društva (HBoD).