Današnja proizvodnja jaja, bila ona ekstenzivna ili intenzivna, podrazumijeva smještaj kokoši nesilica u objektima koji moraju pružati što prirodnije i udobnije uvjete za normalno odvijanje fizioloških funkcija kokoši kako bi bile u što boljoj zdravstvenoj kondiciji i proizvodnoj sposobnosti.
Objekt mora omogućiti što racionalniju primjenu suvremene tehnologije proizvodnje, te njezine eventualne izmjene i preinake ako se za to pojavi potreba. Posebnu pozornost zaslužuje ekonomičnost izgradnje i opremanja objekata. Preskupa staja opterećuje proizvodnju te onemogućuje konkurentnost i dobar plasman s jeftinijim proizvodima na tržištu. Veličina peradnjaka, u prvom redu ovisi o željenoj godišnjoj proizvodnji jaja, te o sustavu držanja kokoši nesilica.
Nedostatak je manjih peradnjaka s podnim držanjem to što su “hladni”, odnosno imaju naseljeno premalo životinja po m2 da bi se u zimskim mjesecima samozagrijavali, pa ih treba dogrijavati, što povećava troškove proizvodnje. Kod izgradnje novog objekta ili kod preuređenja postojećeg treba obratiti pažnju i na dobrobit nesilica. Također, treba im ugraditi dovoljan broj prečki za sjedenje, minimalno 15 cm po kokoši.
Zaštita od nepoželjnih grabežljivaca
Objekti za smještaj peradi mogu biti izrađeni od različitih materijala. Ti materijali moraju osigurati dobru izolaciju objekta, moraju se lako čistiti i održavati da se spriječe pojave bolesti. Posebnu pozornost treba posvetiti zaštiti od različitih vrsta grabežljivaca, poglavito onih koji su u stanju u nekoliko sati tijekom noći uništiti cijelo jato. Svaki otvor, koji služi za ventilaciju objekta, treba zaštititi gustom žičanom mrežom, a kako bi se spriječio ulaz glodavaca u objekt, uz različite oblike mamaca za glodavce preporučuje se da se prostor uz temelje objekta ili nosive stupove nasipa grubo mljevenim oštrim kamenjem.
Krov objekta treba biti izrađen tako da zimi zadržava toplinu, odnosno da ljeti ne prenosi toplinu na unutrašnjost. Također, može biti od različitih materijala. Najpovoljnija temperatura tijekom nesivosti je između 18 – 24 °C. Visoke i niske temperature nepovoljno djeluju na perad. Kod niskih temperatura konzumirana hrana služi prvenstveno za zagrijavanje organizma, smanjuje se nesivost. Kod visokih temperatura smanjuje se apetit, a pojačava se potreba za vodom. Kao i kod niskih temperatura pada nesivost i smanjuje se težina jaja.
Različiti načini držanja kokoši nesilica
Za proizvodnju jaja na obiteljskim gospodarstvima do 4000 nesilica se, zbog isplativosti proizvodnje, preporučuje izgradnja objekta s podnim smještajem kokoši nesilica na jednoj etaži, dok se za veće proizvodnje preporučuje više etažno držanje kokoši nesilica uz, ako je ikako moguće, osiguravanje slobodnog ispusta. Najmanji su zahtjevi za kvalitetom peradnjaka u ekstenzivnoj proizvodnji do 50 odnosno 350 jaja dnevno, gdje u blažim klimatskim uvjetima zadovoljavaju i drveni objekti koji na jednoj strani mogu biti i otvoreni (nadstrešnice), u kojima kokoši nalaze zaštitu od nevremena i divljih životinja.
Ako već nema uvjeta za držanje peradi, svako ih gospodarstvo uz mala ulaganja može stvoriti jer je postojeće objekte lako pretvoriti u peradnjake. U postranim dijelovima objekta treba postaviti gnijezda po mogućnosti na visinu 40-50 cm od poda, u njih staviti suhu i čistu prostirku, te je ispred gnijezda potrebno postaviti tzv. doskočne letvice. Gnijezda u manjim peradnjacima mogu biti smještena na način da je do njih moguće doći a da se ne ulazi u peradnjak. Jaja se tada izvana pomoću preklopnih vrata mogu prikupiti i više puta tijekom dana, poglavito u jutarnjim satima.
Bitno je osigurati jedno gnijezdo za četiri kokoši. I u manjim jatima je dobro posvetiti pažnju osvjetljenju objekta jer svako skraćivanje dnevnog osvjetljenja dovodi do pada nesivosti. Jačina osvjetljenja treba biti 2-3 W/m2 peradnjaka, te je da bi se kokošima dnevno osiguralo do 16 sati potrebno kombinirati prirodno i umjetno svjetlo radi poticanja nesivosti. Danas je moguće na krov peradnjaka montirati mali solarni panel s digitalnim postavljanjem vremena koji će osigurati potrebnu količinu svjetlosti paljenjem svijetla u jutarnjim satima prije izlaska sunca te gašenjem svjetla navečer.
Mobilni peradnjaci su modernizirani te je u njih danas moguće smjestiti i nekoliko tisuća nesilica. Danas je u alternativnoj proizvodnji jaja na otvorenome (voćnjaci i sl.) moguće smjestiti mobilni peradnjak, u naravi građen poput kamionske prikolice koji je moguće seliti i tako u potpunosti iskoristiti cijeli ispust.