Marina Galović, vlasnica OPG Gala iz Zagreba i predsjednica Udruge zagrebačkih povrćara, ne libi se glasno izreći svoje stavove i mišljenje kad je u pitanju proizvodnja povrća, prava poljoprivrednih proizvođača u Hrvatskoj, a osobito nerad i neučinkovitost nadležnih institucija.

U tjednima uoči Uskrsa u cijeloj Europi poljoprivrednici su masovno prosvjedovali, pa i u Hrvatskoj je bilo najava općih prosvjeda poljoprivrednih proizvođača, ali nisu se održali. Od 10 zahtjeva koje je Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) uputila resornom ministarstvu, neki su odmah prihvaćeni, pa je očito HPK procijenila da nema potrebe za prosvjedima i nije ih organizirala. No, Marina Galović smatra drukčije.

Povrćari nisu bitni političarima

Prosvjedi poljoprivrednika u Hrvatskoj trebali su se održati i to u mirnom tonu kako bi ukazali na naše probleme kojih ima jako puno. Ovako ispada da je sve u redu kod nas, a u biti nije. Kao predsjednica udruge povrćara u Zagrebu, za zahtjeve i probleme povrćara, članova udruge nemam se kome obratiti, jer Odbor za povrćarstvo u HPK nije aktivan, a čelnici HPK se oglušuju na mailove i apele za pomoć. Nikad ne odgovaraju, niti nas zastupaju. Naš glas povrćara ne čuje se na državnoj razini jer su navikli da se sami financiramo i ne tražimo ništa. Ne doživljavaju nas kao bitan sektor, a naši proizvodi se konzumiraju ovdje. Većina domaćih ratarskih proizvoda se izveze van. Nemamo mlinova ni tvornica za preradu, a sve je manje i stoke, da bi ratarski proizvod došao do kupca, a naše povrće se tri puta na dan jede.

Zanimalo nas je koji su zapravo problemi povrćara u Hrvatskoj, a koji u Zagrebu, na što je Galović odgovorila da uzgoj povrća nije zanimljiv mladima.

Najmanje mjera i poticaja ide nama koji imamo najviše radnih sati u polju. Povrće se zalijeva (plavim dieselom) a najmanje kvote nam daju. Posebno smo ugroženi od uvoza i unosa iz EU trećerazrednog povrća i voća upitne kvalitete i neprovjerenog fito statusa. Rade veliku štetu povrćarstvu nebrigom državnog aparata.

Cijene povrća će sigurno rasti

Marina Galović kaže da su problemi povrćara na državnoj razini što imaju male parcele i nemogućnost širenja uz ogroman i nekontrolirani uvozni lobi.

Nemogućnost je i poštenog plasmana u trgovačke centre, naše se uzima samo na akcijama ispod svih cijena proizvodnje. Trgovački centri su uz loše odluke vlade uništili naše povrćare. Sad bi oni uzimali povrće, jer su klimatske promjene uzele svoj danak i sve je manje proizvodnje. Cijene koje oni nude su ispod cijena proizvodnje i ponižavajuće su. 5 godina sam upozoravala javno da će do ovog scenarija uskoro doći i za 10 godina neće nas biti. Povrće je poskupilo, nema ga dovoljno i nastavit će rasti cijene.

Galović tvrdi da zagrebački povrćari imaju najveće probleme u državi i da im je diskriminatorno prostorno otežan pristup EU fondovima jer pripadaju neruralnom području, pa tu gube bodove.

Nas 9675 OPG-a u Zagrebu je diskriminirano lošim pregovorima naše vlade s EU. Loše odluke trenutne gradske vlasti ugrožavaju proizvodnju povrća u Zelenom pojasu Zagreba (Savica-Petruševec-Žitnjak-Resnik-Sesvete), a 40 OPG-a je direktno ugroženo zbog projekta Centra za gospodarenje otpadom (CGO i ENERGANA). 3 godine nemamo natječaja za zakup poljoprivrednog zemljišta, nemamo ured za poljoprivredu ni adekvatne ljude kojima bi se obratili. Trebamo novu Zelenu tržnicu, ali već 3 godine nema osiguranih sredstava u proračunu za nju. Između zagrebačkog gradonačelnika i poljoprivrednika nema komunikacije uopće.

Marinu posebno zabrinjava kad netko od kolega poljoprivrednih proizvođača odustaje od povrćarstva, ali ima i razloga za optimizam u budućnosti.

U zadnje 2 godine u mojoj Udruzi povrćara Zagreb ugasilo se 8 OPG-a. Stanje je alarmantno i zabrinjavajuće. Najviše se gase zbog velikih inputa u proizvodnji kojeg ne možeš naplatiti u proizvodu, ali i zbog staračke dobi. Mladi ne žele raditi toliko puno na zemlji. Kupci prepoznaju domaći proizvod i cijene ga, zbog toga sam optimistična u budućnosti. U Zagrebu nam puno pomaže domaća platforma Verdi Hrvatska. Nama povrćarima i voćarima besplatno pronalazi kupce i voze naše proizvode do njih na kućni prag. Pozivam sve OPG-e u Hrvatskoj da ojačamo mrežu domaćeg proizvoda izravno do kupca. Bez preprodavača i trećih lica

Prethodni članakUpotrijebite čaj od kamilice u vrtlarenju
Sljedeći članakJestivo cvijeće i mikrobilje
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr.
Goran Beinrauch, dipl. ing. agr. Glavni je urednik u Gospodarskom listu u kojem uređuje rubrike održiva poljoprivreda, agroekonomika, povrćarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, zaštita bilja, nove tehnologije i dr. Rođen je 1976.g. u Zagrebu, gdje je završio osnovnu školu, te XI. gimnaziju. Na Agronomskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je na smjeru vrtlarstvo i oblikovanje pejzaža. Na Agronomskom fakultetu je trenutno i doktorand na poslijediplomskom studiju Poljoprivredne znanosti. Desetak godina bavio se uzgojem ukrasnog bilja u vlastitom rasadniku, a radio je i u poljoljekarni kao agronom - savjetnik. U Gospodarskom listu radi od 2010. godine, a glavni je urednik od 2015. godine i producira sadržaje stručne tematike u tiskanim, ali i digitalnim formatima. Od 2014.godine je i tajnik Društva agrarnih novinara Hrvatske. Organizator je i moderator na stručnim skupovima (seminari, konferencije, kongresi...) te panel raspravama, fokus skupinama i radionicama, a sudjeluje i koordinira u raznim nacionalnim i europskim projektima o poljoprivrednoj proizvodnji.