Agronomski učinkovita i gospodarski opravdana proizvodnja žitarica nije moguća bez kvalitetne i pravovremene sjetve. Ozime žitarice nikada ne bi trebale prethoditi same sebi. Pri ponovljenom uzgoju dolazi do veće pojave bolesti, štetnika i korova, a to može rezultirati u smanjenju prinosa. Kod sjetve ozimih žitarica važna je kvalitetna priprema tla, rokovi i norme sjetve, zaštita od bolesti, štetnika i korova, gnojidbu, ali i sjetva deklariranog sjemena.
Konvencionalan način obrade tla prevladava pri uzgoju žitarica u Hrvatskoj. Prednosti standardne obrade tla su višestruke; rahli se oranični sloj. Na taj način olakšava se biljkama ukorijenjavanje, u tlo se unose žetveni ostaci, korovi, gnojiva (organska i mineralna), akumulira se vlaga u jesensko-zimskom razdoblju. Sprječava se nekontrolirano širenje biljnih bolesti i štetnika. Upravo konvencionalna obrada uz uvođenje dodatnih agrotehničkih mjera radi prilagodbe proizvodnje ratarskih kultura promjenama u okolišu je iznimno važna. Konvencionalan način obrade tla ima i svojih nedostataka. Zbijanje tla, gubitak humusa i narušavanje strukture tla, erozija, promjene reakcije tla, kao i smanjenje mikrobiološke aktivnosti tla najznačajnije su posljedice intenzivne obrade tla.
Zahvati obrade tla izvedeni u određeno vrijeme, po određenom redoslijedu čine sustav obrade tla. Sustav obrade tla ovisi o podneblju, tlu i reljefu, potrebama uzgajane poljoprivredne vrste, raspoloživim izvorima energije, oruđima za obradu tla kojima raspolaže poljoprivredno gospodarstvo i konačno, o razini ulaganja u uzgoj pojedine kulture.
Sustav obrade tla za ozimine najviše se primjenjuje pri uzgoju ozime pšenice. U tablici 1 nalazi se nekoliko različitih varijanti obrade tla za ozimine ovisno o predkulturi za uzgajanu vrstu.
Tablica 1. Sustavi obrade tla za ozimineVarijante Zahvati tijekom ljetnog razdoblja Zahvati tijekom jesenskog razdoblja 1. prašenje strništa + plitko ljetno oranje sjetveno oranje (duboko jesensko) i priprema sjetvene posteljice 2. prašenje strništa sjetveno oranje (duboko jesensko) i priprema sjetvene posteljice 3. oranje za sjetvu predsjetvena priprema tla 4. prašenje strništa + sjetveno oranje priprema sjetvene posteljice 5. plitko oranje + sjetveno oranje (duboko jesensko) + priprema sjetvene posteljice 6. sjetveno oranje (duboko jesensko) + priprema sjetvene posteljice
Prašenje strništa je vrlo plitko oranje, izvodi se u srpnju, na dubinu 10-15 cm. Ovim se oranjem čuva vlaga tla, zaoravaju se žetveni ostatci (slama); zaorava se rasuto sjeme pri žetvi kao i sjeme korova (da bismo sjeme potaknuli na nicanje). Uništavaju se iznikli korovi, unose se u tlo fosforna i kalijeva gnojiva i materijal za kalcifikaciju (po potrebi). Omogućuje se prodiranje ljetnih oborina u tlo.
Ljetno oranje se obavlja tijekom kolovoza, na dubinu 15-20 cm s ciljem zaoravanja izniklih korova, organskih i/ili mineralnih gnojiva. Sjetvenim se oranjem zaoravaju mineralna gnojiva. Stvaraju se povoljni uvjeti za razvoj korijena uzgajane ratarske vrste, a izvodimo ga na dubinu 20-35 cm.
Predsjetvena priprema tla je usmjerena na površinski (sjetveni) sloj tla. Obuhvaća drljanje na kvalitetnim tlima, ili tanjuranje i nakon toga drljanje na lošijim tlima. Za predsjetvenu pripremu tla najviše se koriste sjetvospremači. Oni služe za poravnavanje tla, uništavanje korova, prozračivanje i prorahljivanje.
Reducirana obrada tla za sjetvu žitarica
Reducirana obrada tla u pravilu isključuje oranje. Sastoji se od različitih zahvata poput plitke plošne obrade teškim tanjuračama ili čizel plugom. Zatim od obrade u trake gdje će doći sjetveni redovi ili samo izravne sjetve u žetvene ostatke pretkulture. Glavne prednosti primjene reduciranih sustava obrade tla u usporedbi s oranjem su smanjeni utrošak energije (i do 70 %). Zatim osjetno manje zbijanje (gaženje) tla te usporena razgradnja organske tvari (humusa). Time se sprječava naglo osiromašenje tla hranivima i čuva dobra struktura. Jedna od dobrih strana reducirane obrade može biti i smanjena potencijalna opasnost od erozije vodom (osobito na nagnutim terenima) i vjetrom. Reducirani sustavi obrade ne mogu se primijeniti na svim tipovima tala.
Černozemna i druga smeđa tla, kakvih najviše imamo u Slavoniji, Baranji i zapadnom Srijemu, vrlo su pogodna za primjenu reduciranih sustava obrade. Teška glinasta tla, kakvih imamo mnogo u čitavoj Posavini i manje u Podravini te teška pseudoglejna tla u središnjem kontinentalnom dijelu Hrvatske, u pravilu nisu pogodna za primjenu reducirane obrade.
To su obično tla koja imaju nepropusni sloj na maloj dubini. Bez dobre i duboke konvencionalne obrade tla oranjem, kalcifikacije i redovitog unošenja organskih i mineralnih gnojiva, na njima se ne mogu ostvariti dobri, a pogotovo visoki prinosi. Nasuprot raspoloživim tlima, proizvođači iz zapadne Hrvatske imaju nešto povoljniju klimu (veću količinu oborina) tijekom vegetacijske sezone u usporedbi s onima iz istočnih krajeva.
Za uzgoj u sustavima reducirane obrade tla pogodnije su ratarske kulture. One imaju plići korijen od onih koje traže dublje zakorjenjivanje. Stoga se reducirana obrada može prakticirati za uzgoj žitarica poput pšenice i ječma te okopavina poput kukuruza i soje. Kulture poput šećerne repe, krumpira, lucerne i neke vrste trava nisu pogodne za uzgoj u sustavima proizvodnje gdje se primjenjuju različiti oblici reducirane obrade tla.
Pročitajte još:
KOLIKO KVALITETA SJEMENA UTJEČE NA PRINOS I USPJEH PROIZVODNJE?
SJETVA ŽITARICA – KAD JE NAJBOLJE OBAVITI JU?
KOLIKA JE ZARADA U UZGOJU OZIMIH ŽITARICA S NOVIM CIJENAMA INPUTA?