Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 14/2014.) i Zakon o provedbi Uredbe (EZ) 1107/2009 (NN 80/2013.) sredstva za zaštitu bilja na tržištu Republike Hrvatske registrirana za profesionalnu i neprofesionalnu ili amatersku (“hobi”) primjenu. Bez iskaznice ili uvjerenja o završenoj osnovnoj i dopunskoj izobrazbi za sigurno rukovanje i primjenu pesticidima moguće je u poljoprivrednim ljekarnama kupiti samo sredstva za zaštitu bilja registrirana za neprofesionalnu ili amatersku (“hobi”) primjenu (vidi Tablicu 2.).
Za razliku od 700-ak sredstava za zaštitu bilja koja su registrirana za profesionalnu primjenu, u našoj zemlji je početkom ožujka 2023. bilo registrirano 50-ak trgovačkih pripravaka za amatersku primjenu (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/). Od toga je za folijarno tretiranje biljaka najviše anorganskih kemijskih spojeva (bakarni i sumporni fungicidi) (npr. Bordoška juha, Neoram, Cuprablau-Z, Chromosul, Cosavet) i mineralna (parafinska) ulja (Mineralno svijetlo ulje EC, Bijelo ulje, Ovitex EC). Od organskih insekticida možemo istaknuti samo pripravak Mospilan u dvije formulacija (SG i SP). Od organskih fungicida za amatersku je primjenu dopušten samo Pyrus SC. Od herbicida, za suzbijanje korova dopušteni su glifosat (npr. Resolva 24H, Glyphogan SL) i pelargonična kiselina (Beloukha Garden). Sredstva za zaštitu bilja registrirana za “amatersku primjenu” imaju najpovoljniju eko-toksikološku ocjenu, malog su pakiranja, te se nalaze u formulaciji koja je najmanje opasna za primjenitelja.
Tablica 2. Neka sredstva za zaštitu bilja registrirana u našoj zemlji za amatersku (“hobi”) primjenu u voćarstvu (ali i na mnogim drugim hortikulturnim vrstama)
Naziv sredstva Namjena sredstva i područje primjene Bijelo Ulje EC, Mineralno svjetlo ulje EC, Ovitex EC Kontaktni insekticid-ovicid za zimsko i ljetno tretiranje voćaka. Bordoška juha WP, Neoram, Cuprablau-Z 35, Bordoflow SC Kontaktni preventivni fungicid i baktericid za voćarstvo. Chromosul 80, Cosavet DF, Kumulus DF, Kalinosul 80 WG Kontaktni preventivni fungicid s popratnim akaricidnim djelovanjem na grinje šiškarice i za suzbijanje biljnih bolesti (pepelnica) u voćarstvu. Pyrus 400 SC Fungicid za suzbijanje biljnih bolesti na jabukama i jagodama. Serenade ASO SC Biološki fungicid i baktericid namijenjen suzbijanju biljnih bolesti u voćarstvu. Sonata SC Biološki fungicid namijenjen suzbijanju biljnih bolesti u voćarstvu. Vitisan Fungicid za suzbijanje pepelnica i krastavosti na jabučastom voću. Mospilan 20 SG i SP Insekticid namijenjen za suzbijanje štetnika u voćarstvu. Resolva 24H, Glyphogan SL Herbicid namijenjen suzbijanju jednogodišnjih i višegodišnjih uskolisnih i širokolisnih korova u voćarstvu. Beloukha Garden Herbicid namijenjen suzbijanju mahovine na putevima (stazama) i mjestima s rastućim drvenastim biljem.
Za suzbijanje većine gljivičnih bolesti iz skupine plamenjača, pjegavosti i plijesni moguće je u voćnjacima s ograničenjem koristiti bakarne fungicide (bakarne pripravke ne koristiti u vegetaciji koštičavog voća, a samo do početka cvatnje ili u smanjenim količinama tijekom cvatnje jabučastog voća).
Dodatno je za suzbijanje paleži cvjetnih organa i truleži (Monilinia) moguće koristiti pirimetanil (Pyrus SC). Protiv pepelnice u voćnjacima u više je navrata tijekom sezone moguće koristiti sumporne fungicide. Također, bakarni i sumporni fungicidi su dopušteni za primjenu u ekološkoj hortikulturnoj proizvodnji (možemo ih međusobno miješati). U pravilu bakarne i sumporne fungicide ne koristimo u cvatnji hortikulturnog bilja, a također ih ne miješamo s folijarnim (bio)gnojivima. Nije poželjno miješati bakarne fungicide s pirimetanilom (Pyrus). Bakarni fungicidi se krajem zime i pred početak vegetacije voćnjaka mogu miješati s mineralnim (parafinskim) uljima, čime se širi spektar učinkovitosti na prezimljujuće stadije nekih štetnika (npr. na zimska jaja lisnih uši i crvenog voćnog pauka te na prezimljujuće oblike štitastih uši).
Sumporne fungicide u pravilu ne miješamo s mineralnim (parafinskim) uljima. Također, bakarni i sumporni pripravci se mogu miješati s organskim sustavnim insekticidima na osnovi djelatnih tvari acetamiprid (Mospilan). Acetamiprid (Mospilan) suzbija veći broj štetnih kukaca u voćarstvu (npr. lisne uši, voćne osice, voćne muhe, lisne minere, fitofagne stjenice, štetne kornjaše iz skupine pipa, štitaste uši, neke štetne gusjenice i druge), te se često koristi nakon cvatnje većine voćnih vrsta. Acetamipridu su dopuštene najčešće dvije primjene u istom nasadu tijekom sezone.
Tijekom godine je u nekoliko navrata moguće u breskvama, nektarinama, marelicama, šljivama i trešnjama koristiti i biljne (botaničke) insekticide na osnovi dalmatinskog buhača (npr. Abanto, Asset Five, Krisant, Pyregard EC). Kratke su karence, ali nisu potpuno bezopasni na prirodne neprijatelje.
Imaju široki spektar učinkovitosti, pa osim lisnih uši suzbijanju i druge nametnike (npr. voćne osice, fito-fagne stjenice, cvrčke, maslinovog moljca i dr.). Mogu se miješati s ranije spomenutim anorganskim i organskim fungicidima (npr. bakarnim i sumpornim pripravcima i pripravkom Pyrus). Nedostatak im je kontaktne učinkovitost, pa ne djeluju na štetnike koji se skrivaju (npr. slabije je djelotvorna zakašnjela primjena na lisne uši koje su sisanjem sokova već nakovrčale lišće i “skrivaju” se na naličju). Ispire ih kiša (>35 mm), a kao većina piretrina osjetljivi su na visoke temperature (brzo gube učinkovitost na ljetnim temperaturama >28°C).
U jabukama, dunjama i mušmulama dopušten je za primjenu biljni insekticid neem ekstrakt (azadiraktin) dobiven iz indijskog jorgovana (u pripravku NeemAzal-T/S).
NeemAzal®-T/S biološki insekticid na bazi azadirachtina koji se primjenjuje u povrćarstvu, voćarstvu, vinogradarstvu, na ljekovitom, začinskom te ukrasnom bilju djeluje na principu regulatora rasta i blokira pravilan rad hormona što rezultira time da populacija nametnika polako nestaje i njihov životni ciklus je prekinut. Uspjeh tretiranja rezultat je smanjenjem oštećenja lista.
NeemAzal®-T/S prodire u list. Sisajući, grizući ili minirajući, štetnici iz lista uzimaju djelatnu tvar, što dovodi do prestanka hranidbe te ne uzrokuju dodatna oštećenja. Populacije insekata još su određeno vrijeme vidljive, ali se nove populacije više ne stvaraju i nema novonastalih šteta. Idealno suzbija sve biljne uši, lisne minere, krumpirovu zlaticu, štitaste moljce, sovice, grinje, tripse i ostale štetne vrste. Ono što je najbitnije NeemAzal®-T/S ne izaziva pojavu rezistentnosti.
Pyregard® – visoko učinkovit biološki insekticid širokog spektra djelovanja primjenjiv u voćarstvu, vinogradarstvu i povrćarstvu. Aktivna tvar je prirodni piretrin te je kontaktnog djelovanja. U početku izaziva paralizu, a zatim smrt štetnika. Karakterizira ga brza učinkovitost u kontroli brojnih štetnika, a zbog kratkog djelovanja je idealan za uporabu u blizini korisnih kukaca. Tretiranje se obavlja kod prve pojave štetnika u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima te je preporuka miješanje sa uljnim proizvodima. Idealan je insekticid protiv štetnika kao što su biljne uši, štitasti moljci, tripsi, krumpirove zlatice, američki cvrčak, grožđani moljac, štitasti moljci, šljivina osica i ostali, a savršeno se miješa sa NeemAzal®-T/S čime se dodatno povećava vrijeme i spektar djelovanja.
Biološki fungicidi
U novije se vrijeme pojavljuju na našem tržištu biološki fungicidi na osnovi Bacillus amyloliquefaciens (Serenade ASO) i Bacillus pumilus (Sonata). Pokusnim su rezultatima dobiveni vrlo dobri i ohrabrujući rezultati njihove primjene u voćarstvu. Djeluju na neke važnije skupine uzročnika bolesti (npr. plamenjače, pepelnice, plijesni, pjegavosti) samo preventivno. Prikladni su za ekološku proizvodnju. U višegodišnjim nasadima (voćnjacima) mogu biti učinkoviti samo uz kraće razmake aplikacija. Mogu se miješati s insekticidima, ali ih ne preporučujemo miješati s bakarnim pripravcima.
Uzročnici pjegavosti (krastavosti) lišća i plodova, predstavljaju uz plijesni ili truleži, pepelnice i hrđe važniju skupinu bolesti nadzemnih organa voća. Primarno razdoblje njihova razvoja su proljetni mjeseci (travanj, lipnja), odnosno mjere zaštite koje provodimo prije i nakon cvatnje voćnih vrsta.
Pročitajte još iz priloga broja:
Utjecaj klimatskih promjena na zaštitu voćaka
Najvažnije skupine uzročnika bolesti u manjim i mješovitim voćnjacima
Kritična razdoblja provedbe mjera zaštite u manjim mješovitim voćnjacima
Ekološki trendovi zaštite voćaka
Kako smanjiti potrošnju kemijskih insekticida i fungicida pri uzgoju jabuke?