Naš dugogodišnji pretplatnik koji u Gospodarskom listu osobito pažljivo prati savjete za vinogradarstvo i maslinarstvo, posjeduje vinograd od 750 čokota i oko 50-ak stabala maslina i zanima ga koja su sredstva za zaštitu bilja općenito dostupna za amatersku („hobi“) primjenu?
Prema Zakonu o održivoj uporabi pesticida (NN 14/2014) i Zakon o provedbi Uredbe (EZ) 1107/2009 (NN 80/2013) sredstva za zaštitu bilja na tržištu Republike Hrvatske registrirana za profesionalnu i neprofesionalnu ili amatersku (“hobi”) primjenu. Bez iskaznice ili uvjerenja o završenoj osnovnoj i dopunskoj izobrazbi za sigurno rukovanje i primjenu pesticidima moguće je u poljoprivrednim ljekarnama kupiti samo sredstva za zaštitu bilja registrirana za neprofesionalnu ili amatersku (“hobi”) primjenu.
Nažalost, za razliku od oko 650 sredstva za zaštitu bilja koja su registrirana za profesionalnu primjenu, u našoj zemlji je do 1. lipnja 2020. bilo registrirano samo 39 trgovačkih pripravaka za amatersku primjenu (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/). Od toga je za folijarno tretiranje biljaka najviše anorganskih kemijskih spojeva (bakarni i sumporni fungicidi) i mineralna (parafinska) ulja, dok od organskih insekticida možemo istaknuti samo pripravke Mospilan u dvije formulacija (SG i SP), te Pyxal EC. Također, moguće je koristiti i biljni (botanički) insekticid na osnovi piretrina (Kenyatox Verde Plus, Terminator Aphicid, Biotip Aphicid). Od organskih fungicida za amatersku je primjenu dopušten samo Pyrus SC. Od herbicida, dopušteni su glifosat (Resolva 24H) i pelargonična kiselina (Beloukha Garden).
Tako malim brojem registriranih pesticida za amatersku primjenu u našoj su zemlji najviše “pogođeni” vlasnici manjih vinograda, koji za vlastite potrebe uzgajaju plemenite sorte vinove loze. Ako “hobi vinogradari” namjeravaju učinkovito suzbijati najštetnije uzročnike bolesti (plamenjaču ili peronosporu i pepelnicu) najčešće moraju primjenjivati i fungicide registrirane za profesionalnu primjenu.
Sredstva za zaštitu bilja registrirana za “amatersku primjenu”: imaju najpovoljniju eko-toksikološku ocjenu, malog su pakiranja, te se nalaze u formulaciji koja je najmanje opasna za primjenitelja.
Primjena i miješanje sredstava za zaštitu bilja u hobi poljoprivredi
Za suzbijanje većine gljivičnih bolesti iz skupine plamenjača, pjegavosti i plijesni moguće je u voćnjacima i vinogradima s ograničenjem koristiti bakarne fungicide (bakarni pripravci ne u vegetaciji koštičavog voća, a samo do početka cvatnje ili u smanjenim količinama tijekom cvatnje jabučastog voća). Dodatno je za suzbijanje plijesni (Botrytis) moguće koristiti pirimetanil (Pyrus SC). Protiv pepelnice u voćnjacima i vinogradima u više je navrata tijekom sezone moguće koristiti sumporne fungicide. Također, bakarni i sumporni fungicidi su dopušteni za primjenu u ekološkoj hortikulturnoj proizvodnji (možemo ih međusobno miješati)!
U pravilu bakarne i sumporne fungicide ne koristimo u cvatnji hortikulturnog bilja, a također ih ne miješamo s folijarnim (bio)gnojivima. Nije poželjno miješati bakarne fungicide sa pirimetanilom (Pyrus). Bakarni fungicidi se krajem zime i pred početak vegetacije voćnjaka i vinograda mogu miješati sa mineralnim (parafinskim) uljima, čime se širi spektar učinkovitosti na prezimljujuće stadije nekih štetnika (npr. na zimska jaja lisnih uši i crvenog voćnog pauka, te na prezimljujuće oblike štitastih uši). Sumporne fungicide u pravilu ne miješamo sa mineralnim (parafinskim) uljima! Također, bakarni i sumporni pripravci se mogu miješati sa organskim sustavnim insekticidima na osnovi djelatnih tvari acetamiprid (Mospilan) i piriproksifen (Pyxal).
Acetamiprid (Mospilan) suzbija veći broj štetnih kukaca u voćarstvu (npr. lisne uši, voćne osice, voćne muhe, lisne minere, fitofagne stjenice, štetne kornjaše iz skupine pipa, štitaste uši, neke štetne gusjenice i druge), te se često koristi nakon cvatnje većine voćnih vrsta. Acetamipridu su dopuštene najčešće dvije primjene u istom nasadu tijekom sezone!
Piriproksifen (Pyxal) je registriran za suzbijanje štitastih uši, a može se koristiti krajem zime, u kombinaciji sa mineralnim (parafinskim) uljima i bakarnim fungicidima. Dopuštena je samo jedna primjena ovog insekticida u istom nasadu tijekom sezone!
Tijekom godine je u nekoliko navrata moguće koristiti i biljne (botaničke) insekticide (npr. Kenyatox Verde Plus, Terminator Aphicid, Biotip Aphicid). Kratke su karence, ali nisu potpuno bezopasni na prirodne neprijatelje. Imaju široki spektar učinkovitosti, pa osim lisnih uši suzbijanju i druge nametnike (npr. voćne osice, fito-fagne stjenice, cvrčke, maslinovog moljca i dr.). Mogu se miješati sa ranije spomenutim anorganskim i organskim fungicidima (npr. bakarnim i sumpornim pripravcima i pripravkom Pyrus). Nedostatak im je kontaktna učinkovitost, pa ne djeluju na štetnike koji se skrivaju (npr. slabije je djelotvorna zakašnjela primjena na lisne uši koje su sisanjem sokova već nakovrčale lišće i „skrivaju“ se na naličju). Ispire ih kiša (>35 mm), a kao većina piretrina osjetljivi su na visoke temperature (brzo gube učinkovitost na ljetnim temperaturama >28°C)!
Biološki fungicidi
U novije se vrijeme pojavljuju na našem tržištu biološki fungicidi na osnovi Bacillus subtilis (Serenade ASO) i Bacillus pumilus (Sonata). Pokusnim su rezultatima dobiveni vrlo dobri i ohrabrujući rezultati njihove primjene u voćarstvu, vinogradarstvu i povrtlarstvu. Ali, djeluju na neke važnije skupine uzročnika bolesti (npr. plamenjače, pepelnice, plijesni, pjegavosti) samo preventivno. Prikladni su za ekološku proizvodnju. U višegodišnjim nasadima (voćnjacima i vinogradima) mogu biti učinkoviti samo uz povećani broj aplikacija (prosječni razmaci tretiranja do 7 dana)! Pritom je broj njihove aplikacije dvostruko veći nego što provodimo mjerama zaštite korištenjem pojedinačnih ili kombiniranih organskih fungicida. Mogu se miješati sa insekticidima, ali ih ne preporučujemo miješati sa bakarnim pripravcima!
Folijarna (bio)gnojiva u pravilu ne miješamo sa anorganskim pripravcima (bakar, sumpor), mineralnim (parafinskim) uljima i teškim metalima (fosetil-Al), dok se sa ostalim spomenutim sredstvima dopuštenim za amatersku primjenu u pravilu mogu primijeniti istovremeno (u večernjim satima, uz nešto veći utrošak škropiva).
…
Cijeli članak i tablicu sa svim sredstvima za zaštitu bilja dopuštenima u “hobi” uzgoju pročitajte u tiskanom izdanju Gospodarskog lista broj 11 od 15. lipnja 2020.