Pripremite:

– 15 dag brašna
– 7 dag margarina ili maslaca
– žlica-dvije vode
– 1 luk
– 15 dag mesnatog špeka
– 5 dag suhog vrata
– 4 žlice kiselog vrhnja
– 2 jaja
– 10 dag sira gaude
– vegeta
– sol
– papar

Priprema:

Od brašna i margarina uz dodatak vode i soli umijesite srednje tvrdo tijesto.

Razvaljajte ga na veličinu okruglog kalupa za torte ili vatrostalne posude. Kalup premažite uljem i pospite brašnom, pa ga obložite tijestom. Izbockajte tijesto vilicom, te ga pecite na 220º C oko 25 min.

Kako se tijesto prilikom pečenja ne bi podiglo, preko tijesta stavite foliju, a preko nje rasporedite 2 šalice graha ili riže. Tijesto pecite s grahom odnosno rižom 10 min, a potom još 15 min samostalno. (Grah ili rižu možete pospremiti u vrećicu i koristiti duže vrijeme samo u tu svrhu.)

U međuvremenu, na malo ulja popržite jedan nasjeckani luk, vrat i špek.

U zdjeli pjenjačom umutite jaja i vrhnje i začinite.

Izvadite tijesto iz pećnice, rasporediti po njemu nadjev, posipajte ribanim sirom i zalijte mješavinom jaja i vrhnja.

Sve skupa pecite još 30 min na 180º C, dok se nadjev ne stvrdne i ne poprimi lijepu zlatnu boju.

Prethodni članakNabujak od buče
Sljedeći članakJuha od kupusa sa špekom i rižom
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.