Vrijeme pripreme: oko 4 sata

Sastojci (4 osobe):

✦1 očišćena guska (oko 4 kg)

✦sol, papar, sušeni mažuran

✦2 luka

✦3 jabuke

✦150 g suhih ili svježih šljiva bez koštica

✦½ svežnjića peršina

Za kupus:

✦1 manja glavica crvenog kupusa

✦50 g maslaca

✦50 ml crvenog vina

✦malo cimeta i aceta balsamica

Za kuglice:

✦1 kocka kvasca

✦9 žlica toplog mlijeka

✦1 žličica šećera

✦3 jaja

✦400 g brašna (pola oštro, pola glatko)

✦muškatni oraščić, sol, papar

Priprema:

1. Pećnicu ugrijte na 200°C. Gusku dobro operite izvana i iznutra, te je posušite kuhinjskim ubrusom. Zatim je izvana i iznutra dobro natrljajte solju, paprom i mažuranom.

2. Luk ogulite i narežite na četvrtine, a jabuke očistite i narežite na veće kriške. Pomiješajte ih sa šljivama i peršinom, te tom mješavinom nadjenite gusku. Zatim je zatvorite čačkalicama ili je sašijte. Prsima okrenutu prema dolje stavite gusku u posudu za pečenje koja po mogućnosti ima rešetkicu za cjeđenje masnoće.

3. Podlijte s 250 ml vode. Poklopite posudu i stavite peći. Tijekom pečenja više puta je probodite vilicom između bataka i prsa da masnoća može iscuriti. Nakon oko sat vremena okrenite gusku. Zatim je pecite još oko 1,5 – 2 sata. Pritom je često zalijevajte masnoćom od pečenja. Posljednjih pola sata gusku pecite bez poklopca da dobije zlaćanu boju.

4. Dok se guska peče, pripremite okruglice i kupus. Kvasac razmrvite sa šećerom u toplom mlijeku i pustite 15-ak minuta da se diže. U većoj posudi izmiješajte brašna, sol i muškatni oraščić, te dodajte izmućena jaja i dignuti kvasac. Sve izmiješajte i malo “isklofajte” kuhačom, te izmjesite kratko rukama. Ostavite da se diže na toplom oko 45 minuta, pokriveno čistom krpom.

5. Kupus narežite na tanje rezance, pa pirjajte na otopljenom maslacu dok malo ne povene. Zatim podlijte s malo crvenog vina i pirjajte narednih 15-ak minuta. Na kraju dodajte sol, papar, malo cimeta i žlicu aceta balsamica. Pomiješajte i ugasite plamen nakon daljnjih 5 minuta kuhanja.

6. Tijesto razdijelite na 2 jednaka dijela, te oba malo izmijesite. Svaku polovicu oblikujte u valjak, te stavite na 2 duža komada u namašćene aluminijske folije. Dobro omotajte tijesto i krajeve folije čvrsto zavrnite da dobijete paketić. Tijesto vam ne smije doći u doticaj s vodom, tj. paketić se ne smije odmotati. Stavite u kipuću vodu, te na umjereno laganoj vatri kuhajte narednih oko 30 minuta. Zatim izvadite iz vode, ocijedite i odmotajte foliju. Narežite na ploške, te ih po želji prepržite na malo maslaca.

7. Gusku izvadite, procijedite masnoću, tj. sok od pečenja (sačuvajte ga kao i voće s kojim se pekla guska) te je narežite na komade. Sokove od pečenja zakuhajte u lončiću, po želji dodajte malo konjaka, posolite i popaprite.

8. Gusku poslužite prelivenu umakom od pečenja i po želji s pečenim suhim šljivama i jabukama, te s okruglicama i pirjanim kupusom.

Savjet više: krila i batke je poželjno učvrstiti kuhinjskim koncem uz tijelo guske kako ne bi prerano izgorili. Guska je pečena kad iz nje, nakon što je probodemo, curi bistri sok.

Pročitajte recepte za blagdanski jelovnik:

Pileća juha s domaćim noklicama

Ramstek u umaku od crnog vina

Punejne pileće rolice s pireom od batatata

Bakalar na crveno s krumpirom

Francuska salata s grčkim jogurtom

Snješko od krem sira s krekerima

Prethodni članakRamstek u umaku od crnog vina
Sljedeći članakPunjene pileće rolice s pireom od batata
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.