Vrijeme pripreme: oko 2-3 sata (s kuhanjem)

Sastojci za juhu:

✦1 manje očišćeno pile

✦1 manji korijen celera

✦1 korijen peršina

✦1 manja glavica luka

✦3 mrkve

✦svežnjić peršinovog lišća (i dodatno malo za dekoraciju)

✦1 žlica zrna papra

✦1-2 žlice soli

✦oko 4 l vode

Sastojci za noklice:

✦2 jaja

✦5 vrhom punih žlica oštrog brašna

✦2 žlice griza (pšenične krupice)

✦oko 100 ml mineralne (ili obične) vode

✦prstohvat soli

Priprema:

1. Pile mora biti očišćeno od glave i iznutrica te oprano. Stavite ga u veliki lonac s hladnom vodom te kuhajte dok voda ne zavrije.  Za to vrijeme očistite povrće i dobro ga operite. Celer i luk prerežite na četvrtine, a korijene peršina i mrkve možete ostaviti u komadu ili narezati na veće komade. Svo povrće dodajte u lonac. Dodajte i lišće peršina, zrna papra te žličicu soli.

2. Lonac poklopite i nakon što voda zavrije, pokupite pjenu koja se stvorila. Smanjite vatru te kuhajte narednih 2-3 sata na laganoj vatri, dok se pile ne skuha. Ono je kuhano kad se lako može probosti vilicom i kad iz njega ne teče krvavi sok nego prozirna tekućina.

3. Juhu procijedite, po potrebi dodatno začinite solju i paprom, a pile razrežite na komade i meso nasjeckajte na manje kocke. Procijeđenu mrkvu (i celer te korijen peršina po želji) narežite na ploškice.

4. U međuvremenu pripremite noklice. Jaja izmutite vilicom, pa im dodajte sol, brašno i griz. Pomalo dodajte i vodu, miješajući vilicom. Kad ste dobili gusto tijesto, ostavite ga 10-ak minuta da odstoji. Zatim pomoću žličice stavljajte noklicu po noklicu u procijeđenu juhu koja lagano ključa. Noklice kuhajte nekoliko minuta, gotove su kad isplivaju na površinu.

5. Juhu poslužite s noklicama, ploškicama mrkve, usitnjenim mesom i svježim sjeckanim peršinom.

Savjet više: još je bolje ako imate pravu domaću kokoš pa je koristite umjesto pileta. Ona će dati masniju i jaču juhu bogatije arome.

Pročitajte recepte za blagdanski jelovnik:

Ramstek u umaku od crnog vina

Božićna guska s češkim okruglicama i pirjanim kupusom

Punejne pileće rolice s pireom od batatata

Bakalar na crveno s krumpirom

Francuska salata s grčkim jogurtom

Snješko od krem sira s krekerima

Prethodni članakObjavljena provedbena Uredba EU
Sljedeći članakRamstek u umaku od crnog vina
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.