Vrijeme pripreme: oko 70 minuta

Sastojci (za 2 osobe):

Za pire:

✦2 veća narančasta batata

✦2 mrkve

✦1 žličica maslaca

✦2 žlice vrhnja za kuhanje

✦sol, svježe mljeveni papar

Za pileće rolice:

✦2-3 pileća filea

✦150 g tanko rezane šunke

✦100 g tanko rezanog sira

✦sol, papar

✦maslinovo ulje

✦1 žličica maslaca

Za umak:

✦svežnjić svježeg bosiljka

✦200 ml vrhnja za kuhanje

✦½ žličice vegete

Priprema:  1. Pileći file razrežite vodoravno te ga raširite. Prekrijte ga plastičnom vrećicom te ga istucite valjkom ili batom za mesom da ga istanjite u veći odrezak. Posolite i popaprite, te preko njega složite ploške šunke, a preko njih ploške sira. Odrežite šunku i sir tako da ne vire van. Zatim sve lijepo usko zarolajte u roladicu, koju posolite i popaprite izvana.

2. Veći komad aluminijske folije poprskajte s malo maslinovog ulja te u foliju usko umotajte pripremljenu pileću rolicu. Krajeve folije lijepo zarolajte tako da dobijete kao “bombon” od aluminijske folije. U većem loncu ugrijte vodu, a kad zakipi, smanjite vatru tek toliko da krčka i u lonac stavite “bombone” od piletine. Kuhajte oko 15 minuta na umjerenoj do laganoj vatri pa izvadite i ostavite da se prohladi prije nego odmotate foliju.

3. Očistite batat i mrkvu, narežite ih na manje komade te ih stavite kuhati u veću količinu slane vode. Kuhajte oko 30 minuta, dok potpuno ne omekšaju. Zatim ocijedite i prohladite kratko. Izblendajte ih u kuhinjskom blenderu u kremastu glatku smjesu bez grudica, potom pire zatim vratite u lonac, posolite i popaprite po ukusu te izmiješajte sa žličicom maslaca i malo vrhnja za kuhanje.

Dok se povrće kuha, vi pripremite umak. Šaku svježih listića bosiljka natrgajte u lončić te prelijte vrhnjem za kuhanje koje ste ugrijali do vrenja. Sve poklopite i ostavite da se “infuzira” pola sata. Zatim izblendajte u blenderu i doradite okus solju, paprom i vegetom po potrebi.

4. Pileće rolice sada kratko popržite na ugrijanom maslacu sa svih strana, nekoliko minuta. Izvadite ih te na masnoću od prženja ulijte umak od bosiljka i sve izmiješajte i povežite za još bogatiji umak.

5. Poslužite jelo: pileće rolice pažljivo izrežite na kriškice te ih poslužite preko pripremljenog pirea kojeg ste stavili na tanjur. Sve prelijte nježnim umakom od bosiljka i uživajte.

Savjet više: pileće rolice se umataju u aluminijsku foliju i kuhaju kako bi zadržale ljepši oblik i kako se ne bi raspale prilikom termičke obrade.

Pročitajte recepte za blagdanski jelovnik:

Pileća juha s domaćim noklicama

Ramstek u umaku od crnog vina

Božićna guska s češkim okruglicama i pirjanim kupusom

Bakalar na crveno s krumpirom

Francuska salata s grčkim jogurtom

Snješko od krem sira s krekerima

Prethodni članakBožićna guska s češkim okruglicama i pirjanim kupusom
Sljedeći članakBakalar na crveno s krumpirom
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.