Na području Hrvatske opstale su četiri izvorne pasmine konja i tri izvorne pasmine magaraca.

Lipicanac je dobio ime po mjestu Lipici, u kojem je 1580. prema naputku Bečkog dvora, zasnovana ergela sa zadaćom uzgoja ”baroknog” konja, koji bi zadovoljio gospodarske i vojne zahtjeve. Sustavan uzgoj lipicanske pasmine u Hrvatskoj započinje 1806. godine, dolaskom konja iz ergele Lipice u đakovačku ergelu. Zbog svoje svestranosti, ljepote i dobre radne sposobnosti, lipicanac je u našim područjima izvrsno prihvaćen te se brzo iz ergele proširio i u zemaljski uzgoj.

OGLAS

Slavonija je zbog svojih osobitosti lipicanski uzgoj najsnažnije razvila. Prosječna visina grebena lipicanskog pastuha je od 155 do 160 cm, a tjelesna masa  do 500 kg. Hod je pravilan, uravnotežen, razmjerno kratak, dok je kas elastičan s visokom akcijom nogu. Najčešće je sive do sivo bijele boje. Uzgojnu okosnicu lipicanskog uzgoja u Hrvatskoj čine ergele u Đakovu i Lipiku. Lipicance uzgajaju i u Sloveniji, Austriji, Italiji, Mađarskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj. Lipicanac je zastupljen u sportu, posebice u zaprežnim natjecanjima, no neizostavni je dio brojnih folklornih smotri i drugih događanja.

Konji lipicanci na pašnjaku

Hrvatski posavac laganiji je tip hladnokrvnjaka, nastao na području Posavine. Korišten je kao ratni i radni konj u poljodjelstvu, za rad u šumi, te za vuču teglenica na rijeci Savi i Kupi. U oblikovanju hrvatskog posavca korišten je i arapski konj. Nešto je temperamentniji, pouzdan, dobre ćudi i karaktera. Visine u grebenu je od 140 do 150 cm, trup mu je kompaktan, dubok, širok i zbit, dobro razvijenih mišića. Najčešće su boje tijela dorata, vrana, siva i alata. Današnje uzgojno područje hrvatskog posavca obuhvaća prostor Sisačko-moslavačke i Zagrebačke županije. Vrlo malo se koristi u poljodjelstvu, i u većoj mjeri za proizvodnju konjskog mesa u sustavima niskog ulaganja.

Hrvatski posavci na proljetnoj paši

Hrvatski hladnokrvnjak snažan je i izdržljiv radni konj. Nastao je introdukcijom hladnokrvnih europskih pasmina u lokalnu populaciju kobila. Korišten je u poljodjelstvu i vuči tereta. Najčešća boja dlake je dorata, alata i vrana. Skromnost i otpornost osigurali su mu opstanak na marginalnim pašnjačkim površinama, a u najvećoj mjeri koristi se za proizvodnju konjskog mesa.

Hrvatski hladnokrvnjak na izložbi

Međimurski konj je najugroženija pasmina konja na području Hrvatske, s ukupno dvadesetak rasplodnih jedinki. Međimurski konj je krupan i snažan, dobro razvijenog mišićja, visine u grebenu od 145 do 165 cm. Najčešće boje tijela su tamno dorata, dorata, vrana i alata. Danas je njegova funkcija uglavnom folklorna te se ne koristi u programima proizvodnje mesa.

Magarci su stoljećima obitavali na području hrvatskog priobalja, u Dalmatinskoj zagori, na otocima i u Istri. Gospodarsko-socijalna kretanja u ruralnim područjima Hrvatske, uvjetovali  su marginalizaciju magaraca što je rezultiralo konstantnim smanjivanjem njihova broja.

Primorsko-dinarski magarac najzastupljeniji je u Hrvatskoj. Veličinom tjelesnog okvira spada u red najmanjih pasmina magaraca u svijetu. Magarcima ovoga tipa svojstvena je čvrsta konstitucija, skladna građa, manji kompaktan tjelesni okvir. Boja trupa većinom je pepeljastosiva i u manjoj mjeri tamnosmeđa. Tamna pruga duž lopatica i leđa (križ) izražena je i jasno uočljiva.

Primorsko dinarski magarac
Istarski magarac

Istarski magarac obitava u središnjem i zapadnom dijelu Istarskog poluotoka. Čvrste je konstitucije, uglavnom crne boja trupa. Sjeverno-jadranski magarac obitava na kvarnerskom otočju i u istočnom dijelu Istre. Svojstvena mu je čvrsta konstitucija, pravokutan tjelesni okvir i snažna tjelesna građa. S obzirom na veličinu tjelesnog okvira nalazi se između primorsko-dinarskog i istarskog magarca. Boja trupa uglavnom varira od tamnosmeđe do crne, a samo u manjoj mjeri zastupljena je tamnosiva boja.

Izvorne pasmine konja i magaraca u različitim su gospodarskim okruženjima, te na takav način se čuvaju. Lipicanci su utkani u tradiciju Hrvatske, pogodni su za zaprežna i dresurna natjecanja te se lako promoviraju kroz manifestacije i konjaništvo. Hrvatski posavac i hrvatski hladnokrvnjak primarno se uzgajaju radi proizvodnje konjskog mesa, no veća korist za uzgajivače mogla bi se postići kada bi umjesto izvoza živih životinja uložili znanje i napor te proizvodili namirnice (meso i mesne proizvode) dodane vrijednosti. Time bi uzgoj postao profitabilniji, održiviji i otporniji na tržne poremećaje. Najveći broj magaraca uzgaja se kao hobi životinja ili za proizvodnju mlijeka magarica, no neupitno je da se većina njih u konačnici uključuje u proizvodnju mesa. Diverzifikacija uporabe izvornih pasmina kopitara da je im sigurnost u dugoročnu opstojnost.

Foto: Ante Ivanković

Pročitajte povezane članke:

Izvorne hrvatske pasmine – blago novog sjaja

Očuvanje, revalorizacija i komercijalizacija izvornih pasmina

Izvorne pasmine goveda 

Izvorne pasmine ovaca

Izvorne pasmine koza

izvorne pasmine svinja

Izvorne pasmine peradi 

Prethodni članakIzvorne pasmine koza
Sljedeći članakIzvorne pasmine peradi
prof.dr.sc. Ante Ivanković
Redoviti profesor na Agronomskim fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Uža specijalnost: uzgoj i korištenje goveda, uzgoj i korištenje konja, programi zaštite autohtonih pasmina. Rođen je 1969. godine. Diplomski studij okončava 1994. godine od kada je djelatnik Zavoda za specijalno stočarstvo Agronomskog fakulteta u Sveučilišta u Zagrebu. Doktorski rad obranio je 2001. godine na Biotehničkom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani. U znanstveno nastavno zvanje redovitog profesora izabran je 2011. godine. Znanstveni interes usredotočen je na sustave i tehnologije proizvodnje govedskog mesa i kravljeg mlijeka, uzgoj i korištenje kopitara, suvremene biotehnologije i metode uzgoja, očuvanje farmskih genetskih resursa, etiku korištenja i dobrobit domaćih životinja. Na programu studija Agronomskog fakulteta koordinator je tri modula preddiplomskog, tri modula diplomskog i jednog modula poslijediplomskog studija te suradnik na više modula. Pod njegovim mentorstvom izrađeni su brojni diplomski radovi, četiri magistarska rada, te pet disertacija. Sudjelovao je u radu pedesetak međunarodnih i domaćih znanstvenih konferencija. Kao autor ili koautor objavio je veći broj znanstvenih radova indeksiranih u međunarodnim bazama te veći broj stručnih i popularnih članaka. Vodio je dva znanstvena te više razvojnih projekta. Kao autor/koautor objavio je sveučilišne udžbenike ''Konjogojstvo'' i ''Očuvanje biološke baštine u stočarstvu'', ''Sigurnost hrane'' te priručnik ''Jahanje''. Od 2004. nacionalni je koordinator za očuvanje animalnih genetskih resursa pri FAO. Aktivno sudjeluje u radu domaćih i inozemnih strukovnih udruženja (EAAP, IDF, DAGENE, ERFP). Dobitnik je ''Godišnje državne nagrade za znanost'' za 2000. godinu.