Budući da sam osoba s invaliditetom i bez posla sam, zanima me na koji način poslodavac, odnosno osoba s invaliditetom koja se samozapošljava ostvaruje pravo na besplatna poticajna sredstva?
Poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom i invalidne osobe koje se samozapošljavaju ostvaruju pravo na dodjelu bespovratnih poticajnih sredstava putem Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, a što se temelji na Odluci o načinu ostvarivanja poticaja pri zapošljavanju osoba s invaliditetom (Narodne novine, br. 8/08, 20/09, 96/09 i 44/10). Poslodavci i osobe s invaliditetom podnose pismeni zahtjev Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom radi ostvarivanja prava na poticaje, a koji je dužan zaprimljeni zahtjev obraditi, te izdati odobrenje za isplatu poticaja ako podnositelj zahtjeva ispunjava zakonom propisane uvjete. Temeljem članka 2. Odluke o načinu ostvarivanja poticaja pri zapošljavanju osoba s invaliditetom razlikujemo: redovne i posebne poticaje na koje imaju pravo kako poslodavci koji zapošljavaju osobe s invaliditetom, tako i osobe s invaliditetom koje se samozapošljavaju, tj. pokreću gospodarsku djelatnost. Redovni poticaji obuhvaćaju slijedeće poticajne mjere: 1) novčane poticaje – naknadu u visini uplaćenog doprinosa za osnovno zdravstveno osiguranje i doprinosa za zapošljavanje, 2) naknadu razlike radi smanjenog radnog učinka, te 3) sufinanciranje troškova osobnog asistenta – pomagača u radu. Posebni poticaji obuhvaćaju dodjelu sljedeće poticajne mjere: 1) jednokratna materijalna davanja – obrazovanje zaposlenih osoba s invaliditetom, 2) sredstva za prilagodbu radnog mjesta (arhitektonska prilagodba), 3) sredstva za prilagodbu uvjeta rada (tehnička prilagodba), 4) kreditna sredstva po povoljnijim uvjetima namijenjena kupnji strojeva, opreme, alata ili pribora, 5) sufinanciranje troškova radnog terapeuta. Poslodavac i invalidna osoba koji podnose zahtjev za samozapošljavanje, također ostvaruju pravo na posebne poticaje za koje se sklapa poseban ugovor s Fondom za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Alan VAJDA, mag. iur.

Prethodni članakBeneficirani radni staž
Sljedeći članak14. Savjetovanje uzgajivača svinja
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.