Rod Viburnum (bekovina, hudikovina, udikovina) obuhvaća različite ukrasne grmove od kojih je svaki dekorativan na svoj način, a mnogi od njih imaju više poželjnih svojstava poput lijepih cvjetova, zimzelenih listova, dekorativnih plodova i jesenske boje listova.

Sve vrste preferiraju otvorene svijetle položaje za uzgoj, no podnose i lagano zasjenjene uvjete i sadnju u rubnom dijelu ispod krošanja stabala. Jednom kada se ukorijene, otporni su na sušne uvjete i dobro uspijevaju na siromašnim tlima. Prirodno rastu gusto grmoliko, no neke se vrste rezidbom mogu oblikovati u formu manjeg stabla s više izboja (multi-stem oblik uzgoja).

Listopadne vrste

Viburnum opulus (crvena hudika) zasigurno je najpoznatiji listopadni grm ovog roda u kontinentalnom dijelu hrvatske. Njegov kultivar ‘Roseum’ poznat je pod nazivom „snježne grude“ i vrlo je popularan zbog svojih loptastih cvatova bijele boje koji se javljaju na grmu početkom svibnja.

Viburnum opulus ‘Compactum’ raste sporije do najviše 2 m visine. Za razliku od kultivara ‘Roseum ‘ ima jednostavnije i plosnate cvatove, ali taj nedostatak nadoknađuje time što ljeti razvija vrlo dekorativne i sjajne crvene bobice pa njegova zanimljivost ne završava u proljeće. Listovi kod oba kultivara ove vrste u jesen poprimaju crvene nijanse ako rastu na osunčanom položaju. Obična vrsta može narasti do 5 m visine.

Viburnum plicatum (japanska hudika) vrlo je slična vrsta prethodnoj, listopadna je, a oblik cvatova također je najčešće plosnati i bijeli, no kod kultivara ‘Grandiflorum’ cvatovi su loptasti. Poseban kultivar ove vrste je i ‘Pink Beauty’ kod kojeg su cvjetovi prvo snažno obrubljeni ružičasto, a kasnije tijekom cvatnje blijedo ružičasti. Bitna razlika je u obliku i boji listova koji su kod ove vrste dekorativniji, cjelovitog ruba, tamniji, deblji i s izraženom nervaturom. Grane su većinom pravilnije raspoređene i vodoravne što većini vrsta daje elegantniji i pravilniji izgled posebno kod kultivara ‘Kilimanjaro’ i kada se oblikuju kao stablo. Narastu do oko 3 metra visine i širine.
Viburnum bodnantense

Viburnum × bodnantense (ranocvjetni viburnum) poseban je po svojoj ranoj cvatnji koja započinje već u prvoj polovici zime. Cvjetovi su ružičasti dok su u pupu te bijeli ili svijetlo ružičasti kada se otvore, skupljeni su u guste skupine i mirisni. Cvjetovi se pojavljuju na golim granama, jer je vrsta listopadna što ih čini vrlo upečatljivim tijekom zime. Najčešći kultivari su ‘Dawn’ (otvoreni cvjetovi ružičasti) i ‘Charles Lamont’ (otvoreni cvjetovi bijeli) kod kojih su dekorativni i mladi brončano obojeni listovi, te zanimljive tamne crveno-ljubičaste jesenske boje listova. Narastu do 3 metra visine i oko 2 m širine.

Viburnum carlesii (korejski viburnum) poznat je po svojim intenzivno mirisnim cvjetovima ružičaste boje koji se razvijaju na kompaktnom grmu visine i širine oko 1,5 metara tijekom travnja i svibnja.  Njegov križanac Viburnum × burkwoodii naraste nešto veći do 2,5 metra, s krupnijim cvjetovima koji su ružičasti u pupu, a nakon otvaranja su gotovo potpuno bijeli, također iznimno mirisni. Ova vrste je u pravilu listopadna, no u blažim zimama zna zadržati dio mlađih listova tijekom zime.

Zimzelene vrste

Viburnum tinus (lemprika) naša je autohtona vrsta rasprostranjena na priobalnom području, posebice u Dalmaciji. To je zimzeleni grm koji dobro uspjeva i u kontinentalnoj klimi jer podnosi niske temperature do -17 °C. Ovisno o položaju i klimi u kojoj raste cvast će sitnim bijelim cvjetovima od jeseni do svibnja. Kultivar ‘Lisa Rose’ ima intenzivno ružičaste pupove i roskaste cvjetove. U jesen i zimu grm krase sjajne, metalik-plave bobice.

Vrsta je izvrsna za formiranje živih ograda jer raste gusto i dobro podnosi rez, trpi loša tla i posolicu. Lijepa je i kad se orezivanjem oblikuje u formu manjeg stabla, a u visinu može narasti do 5 metara, dok kultivar ‘Eve Price’ raste kompaktno i svega do 1,5 metara. Kultivar ‘Lucidum’ (prije zasebna vrsta Viburnum lucidum) popularna je kao vrsta za žive ograde zbog vrlo sjajnih listova, nalik lovorvišnji, ali i mirisnih cvjetova. Također izgleda vrlo dekorativno u formi stabla, te naraste oko 5 metara visine.

Viburnum rhytidophyllum (kineska hudika) je vrsta koju ćete sresti češće u parkovima, trgovima i prometnim ulicama iz razloga što svojim velikim,hrapavim, naboranim i zimzelenim listovima odlično blokira buku i hvata nečistoće iz okolnog prostora koje se tek s kišom isperu u tlo. Iz tog razloga izvrstan izbor je i za velike vrtove koji se nalaze uz prometnice. Cvate početkom do sredine proljeća sitnim, bijelim cvjetovima skupljenim u gronjaste cvatove, nakon čega se pojavljuju plodovi koji mijenjaju boju iz crne u crvenu. Naraste u visinu i širinu do 3 metra.

Viburnum x pragense

Viburnum × pragense (praški viburnum) istih je svojstava kao i prethodna vrsta, no prednosti su mu gušći rast, manji i sjajniji listovi te bolje podnošenje rezidbe čime je prikladniji i za manje vrtove. Također nešto brže raste u mladosti, s uspravnijim granama pa se od njega brže i lakše formira živa ograda.

Viburnum odoratissimum (mirisna ili slatka hudika) odlikuje se krupnim i iznimno sjajnim, kožastim listovima, grm je gustog i uspravnog rasta, a u proljeće je obasut sitnim, bijelim izrazito mirisnim cvjetovima. Izgledom listova jako podsjeća na lovorvišnju, no nakon mirisnih cvjetova razvijaju se crvene bobice u grozdovima što ga čini vrlo dekorativnim grmom kada se ne orezuje i pusti da slobodno raste. Kultivar ‘Coppertop’ popularno je novo izdanje ove vrste koje se odlikuje sjajnim mladim listovima koji su intenzivno bakreno-crvenog obojenja, što dodatno privlači pažnju tijekom proljetnih mjeseci.

Viburnum davidii

Viburnum davidii (davidova bekovina) posebna je vrsta ovog roda jer raste više poleglo nego uspravno tvoreći grm koji je širi nego viši. Raste sporo te je zbog toga nešto skuplji od ostalih vrsta. Listovi su sjajni i kožasti, grana se pravilno i stvara gusti grm, a na vrhovima grana u proljeće se javljaju bijeli cvjetovi nakon kojih u jesen bobice poprimaju intenzivno sjajnu, plavu boju. Vrsta je izvrsna za obrube gredica i za sadnju u ukrasne posude pa čak i kao pokrivač tla na manjim površinama.

Uz ovakvu raznolikost roda Viburnum gdje su brojne listopadne i zimzelene vrste, vrste koje cvatu u zimi, proljeće, početkom ljeta, ali i u jesen, vrste s dekorativnim plodovima neobično plave boje i listovima od sjajno zelene, do bakrene ili jesenskih crvenih nijansi, svatko može pronaći neku koja odgovara njihovim uvjetima i prostoru. A za ljubitelje prošaranih listova postoje i neobični kultivari V. lantana ‘Variegatum’ koji je žuto mramoriranih listova i V. tinus ‘Variegatum’ kod kojeg su listovi elegantno obrubljeni krem bijelom bojom.

Foto: Mihael Kušen, dipl. ing. agr.