Mažuran (Origanum majorana L.) je grmolika zeljasta biljka iz porodice usnača (Lamiaceae). Mažuran se u mediteranskim područjima može uzgajati kao višegodišnja biljka, dok je u područjima s umjerenom klimom moguć samo jednogodišnji uzgoj. Mažuran se može uspješno uzgajati sadnjom ili izravnom sjetvom, koja danas prevladava zbog ekonomičnosti.
Sadnice se mogu uzgajati u toplim i hladnim lijehama. Pri temperaturi od 15 °C danju i 10 °C noću sjeme klija vrlo brzo. Nakon sjetve površina se dobro navlaži i prekrije folijom. Poslije osam do deset dana, kad biljke počnu nicati, folija se ukloni.
Mažuran se sadi nakon kasnih proljetnih mrazeva
Dobro njegovane sadnice, visoke 6 do 8 cm, mogu se saditi krajem travnja. Sadnja se obavlja u proljeće nakon kasnih proljetnih mrazeva, strojevima za sadnju na međuredni razmak 50 cm i razmak u redu 20 do 25 cm. Broj okopavanja i plijevljenja ovisi o pojavi korova i pokorice pa se obavlja prema potrebi. Tijekom vegetacije biljke treba prihraniti dva puta dušičnim gnojivom. Prvo se prihranjivanje obavlja zajedno s drugim okopavanjem. To se obavlja s 150-200 kg/ha dušičnog gnoja. Drugo se prihranjivanje obavlja neposredno nakon prve žetve. Odmah nakon gnojidbe površinu treba okopati da se gnojivo što bolje pomiješa s tlom.
Berba mažurana
Berba, odnosno košnja obavlja se više puta tijekom vegetacije. Prvi puta se kosi na početku cvatnje, obično sedam do devet tjedana nakon sadnje, odnosno krajem lipnja. Visina reza mora biti uvijek ista (4-6 cm).
Druga berba se obavlja krajem rujna ili početkom listopada, a u uvjetima navodnjavanja može se brati i u kolovozu. Na malim površinama kosi se ručno, a na plantažama strojno. Sušiti se može prirodno na tamnom ili prozračnom mjestu ili u sušarama na temperaturi do 45 °C. Od 4-5 kg svježe mase dobije se 1 kg suhog nadzemnog dijela biljke.
Prinos mažurana ovisi o primjeni agrotehničkih mjera i klimatskim uvjetima, ali najčešće se može dobiti 1,5 do 2 t/ha, a uz navodnjavanje u fazi vegetacije moguće je ostvariti i veći prinos.
Pročitajte još: