Gljive se vrlo često, upravo zbog vrlo kratkog i ograničenog roka trajanja u svježem stanju, prerađuju. Najčešće je to sušenjem ili konzerviranjem s octenom kiselinom, odnosno mariniranjem.
Na ovaj način mogu se konzervirati gotovo sve vrste gljiva i to cijelih ili rezanih. Najvažniji zahtjev je da one prilikom procesa mariniranja ne budu prestare.
Za potrebe pripreme naljeva uz octenu kiselinu, odnosno ocat koristi se i sol. Šampinjoni su jedna od vrsta gljiva koja se najčešće marinira i koristi kao takav proizvod, ukiseljene gljive.
Najčešće se šampinjoni mariniraju kao cijeli, a ukoliko su izrazito veliki mogu se i narezati na ploške. Potrebno je prvo šampinjone dobro oprati i odstraniti sve tragove zemlje i nečistoća.
Potrebno je pripremiti otopinu octa (maksimalnog udjela octa od 6%) i vode u omjeru 1:2. Zatim dodati sol (otprilike 1 žlica), žličicu šećera i po potrebi začine poput lovorovog lista i češnjaka.
Pripremljenu otopinu potrebno je zagrijati do vrenja, dodati šampinjone i ostaviti na kuhanju do 5 min (može i kraće ovisno o tome koliko želite da gljive budu mekane).
Nakon kuhanja, šampinjoni se stave u staklenku, preliju prokuhanom otopinom, zatvore u prethodno steriliziranu staklenku i ostave da se ohlade. Tako pripremljene šampinjone potrebno je čuvati na hladnom i suhom mjestu.
U ovim ljetnim mjesecima ponuda povrtnih kultura je velika. Gotovo sve se mogu preraditi, odnosno konzervirati na jedan od načina i sačuvati za duge zimske mjesece.
Povrtne kulture se u domaćinstvu mogu konzervirati na različite načine: soljenjem, sušenjem, biološkom fermentacijom, mariniranjem, toplinskom obradom i zamrzavanjem. Pogledajte i ostale recepte za pripremu zimnica:
Kiseljenje zelenih rajčica – recept