Temeljem Zakona o poljoprivredi (NN 118/18) Ministarstvo poljoprivrede donijelo je Pravilnik o jestivim uljima i mastima (NN 11/2019.). Ovim Pravilnikom se propisuju zahtjevi kvalitete kojima u proizvodnji i stavljanju na tržište moraju udovoljavati jestiva ulja biljnog podrijetla. Ulja biljnog podrijetla su proizvodi koji se dobivaju iz sjemenki ili plodova biljaka, sastoje se od triglicerida, masnih kiselina i negliceridnih sastojaka (tokoferoli, fosfolipidi, fitosteroli, liposolubilni vitamini, pigmenti, voskovi i dr.).

Ovisno o tehnološkom postupku koji se primjenjuje u proizvodnji, jestiva biljna ulja se razvrstavaju u sljedeće kategorije:

  • rafinirana ulja,
  • hladno prešana ulja,
  • djevičanska ulja.

Hladno prešana ulja su proizvodi koji se dobivaju iz odgovarajućih sirovina, samo mehaničkim postupcima, primjerice prešanjem, bez primjene topline. Može se provesti i postupak čišćenja odnosno bistrenja pranjem vodom, dekantiranjem, filtriranjem i centrifugiranjem.

Djevičanska ulja su proizvodi koji se dobivaju iz odgovarajućih sirovina, mehaničkim postupcima, primjerice prešanjem, uz primjenu topline. Može se provesti i postupak čišćenja odnosno bistrenja pranjem vodom, dekantiranjem, filtriranjem i centrifugiranjem.

Kod plasiranja na tržište hladno prešana ulja i djevičanska ulja moraju udovoljavati sljedećim zahtjevima:

1. da su karakteristične boje,

2. da su miris i okus karakteristični za vrstu sjemena ili ploda, bez stranog i/ili užeglog mirisa i okusa,

3. da ne sadrže više od 2 % slobodnih masnih kiselina (izraženih kao oleinska kiselina),

4. da peroksidni broj nije veći od 7 mmola O2/kg ulja,

5. da sadrže najviše 0,4 % vode i tvari hlapljivih na temperaturi od 105 °C,

6. da sadrže najviše 0,05 % netopivih nečistoća i

7. da hladno prešana ulja ne sadrže više od 0,15 mg/kg stig­mastadiena.

Od navedenih kategorija jestivih biljnih ulja danas su od strane potrošača izuzetno atraktivna i sve više tražena hladno prešana ulja i djevičanska ulja (nerafinirana ulja) koja imaju prvenstvenu primjenu kao salatna ulja, ali se mogu koristiti i za pripremu hrane prženjem. Zbog značajnih zdravstvenih benefita hladno prešana ulja polako počinju dominirati u prehrani svih dobnih skupina potrošača. Danas se zbog porasta svijesti potrošača o važnosti pravilne prehrane, kao i sve veće potražnje za funkcionalnom i minimalno procesiranom hranom, teži sve značajnijoj konzumaciji hladno prešanih ulja i djevičanskih ulja. Ovakva jestiva biljna ulja dobivena su postupcima prešanja pri čemu je sačuvana njihova nutritivna vrijednost te cijeli niz biološki aktivnih sastojaka koji blagotvorno djeluju na zdravlje ljudi.s

PROČITAJTE OSTALE ČLANKE O PROIZVODNJI ULJA:

Proizvodnja ulja na OPG-u

Mini uljare

Sirovina za proizvodnju jestivih ulja

Proizvodnja nerafiniranih ulja prešanjem

Čišćenje sirovog ulja i pakiranje ulja

Ulja u kulinarstvu i njihov doprinos zdravlju