Plodored predstavlja pravilnu prostornu i vremensku izmjenu kultura na određenoj površini. Sastoji se od plodosmjene (vremenske izmjene usjeva) i rotacije (prostorne izmjene usjeva). Preporuča se za većinu povrćarskih kultura i trebao bi iznositi barem 3 do 4 godine.

Ako se za neku kulturu kaže da dolazi na prvo mjesto u plodoredu, to znači da se uzgaja nakon gnojidbe stajskim gnojem. Više je razloga uvođenja plodoreda. To su međusobna tolerantnost usjeva, zaštita od bolesti i štetnika koji napadaju iste ili srodne vrste, zaštita od korova, održavanje razine humusa i povoljne strukture tla, različito trošenje vode i korištenje hraniva kod različitih usjeva, različita dubina ukorjenjivanja usjeva i dubina obrade.

Nepoštivanje plodoreda uzrokuje narušavanje kvalitete i „umornost“ tla. Uglavnom dolazi do akumulacije uzročnika biljnih bolesti i štetnika, iscrpljivanja istovrsnih hraniva iz tla te degradacije strukture i kemijske reakcije tla.

Šesteropoljni plodored u povrtnjaku

Mahunarke – grašak, bob, grah, grah mahunar, slanutak
Pomoćnice – rajčica, paprika, feferoni, patlidžan, krumpir
Korjenasto povrće – mrkva, peršin, celer, pastrnjak, kopar, komorač (na ovo mjesto u plodoredu takođem mogu doći i cikla, blitva te špinat)
Tikvenjače – krastavac, dinja, lubenica, tikvica, buča
Lukovi – luk, češnjak, poriluk, luk vlasac, luk kozjak
Kupusnjače – kupus, kelj, brokula, cvjetača, korabica, rotkvica, raštika, kineski kupus (na ovo mjesto u plodoredu mogu doći i salata, endivija ili radič)
Luk i salata su izvrsna kombinacija vrsta na gredici

Dobri susjedi u povrtnjaku (združen usjev)

Mogućnost istovremenog uzgoja dvije ili više kultura (konsocijacija) na gredici vrlo je bitna zbog intenzivnijeg korištenja površine, ali također i pozitivnog djelovanja jedne kulture na drugu. Uglavnom se ne kombiniraju vrste iz iste porodice. Biljke iz iste porodice trebaju ista hraniva i uglavnom ih napadaju isti štetnici i bolesti.

Stoga su izvrsne kombinacije vrsta na jednoj gredici one koje imaju različite potrebe za hranivima. Tako najbolje mogu iskoristiti resurse iz tla bez potrebe za dodatnom gnojidbom, imaju različito duboko korijenje i vanjski rast pa svaka na drugi način rahli zemlju i zauzima prostor (npr. luk i salata), te jedna drugoj svojim mirisom tjeraju štetnike ili jedna drugu štite od bolesti.

Dobri i loši susjedi u povrtnjaku

VrstaDobri susjediLoši susjedi
BlitvaGrah, kupusnjače, mrkva, rotkvica, crna rotkva 
CiklaGrah, kopar, krastavac, češnjak, kupusnjače, korabica, salata, tikvice, lukKrumpir, kukuruz, poriluk, špinat
ČešnjakKrastavac, mrkva, cikla, rajčica, jagodeGrah, grašak, kupusnjače
LukKopar, krastavac, salata glavatica, mrkva, cikla, radič, crni korijenGrah, grašak, kupusnjače
EndivijaGrah, kupusnjače, poriluk, komorač 
SalataGrah, kopar, grašak, komorač, krastavac, kupusnjače, korabica, poriluk, kukuruz, mrkva, rotkvica, cikla, crni korijen, šparoga, rajčica, radič, lukPeršin, celer
GrahKrastavac, krumpir, kupusnjače, korabica, salata glavatica, lisnata salata, cikla, celer, rajčicaGrašak, komorač, češnjak, poriluk, luk
GrašakKopar, komorač, krastavac, kupusnjače, korabica, salata glavatica, kukuruz, mrkva, rotkvica, tikviceGrašak, krumpir, češnjak,poriluk
KrastavacGrah, kopar, grašak, komorač, kupusnjače, salata, poriluk, kukuruz, cikla, celer, lukRotkvica, rajčica
KupusnjačeGrah, krastavac, krumpir, salata glavatica, bundeva, lubenica, rajčica, tikviceCikla, celer
CelerGrah, krastavac, cvjetača, korabica, poriluk, rajčicaKrumpir, kukuruz, salata
MrkvaKopar, grašak, češnjak, poriluk, blitva, rotkvica, crna rotkva, kovrčava salata, crni korijen, rajčice, radič, luk 
RajčicaGrah, češnjak, kupusnjače, korabica, salata glavatica, poriluk, kukuruz, mrkva, peršin, salata lisnata, rotkvica, crna rotkva, cikla, celer, špinat, radičGrašak, komorač, krumpir

Pročitajte još:

Planiranje povrćarske proizvodnje

Sjetva i sadnja povrća

Uzgoj presadnica povrća

Njega povrća tijekom vegetacije

Berba povrća

Prethodni članakPlaniranje povrćarske proizvodnje
Sljedeći članakSjetva i sadnja povrća
izv. prof. dr. sc. Božidar Benko
Docent na Agronomskim fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Uža specijalnost: zaštićeni prostori (plastenici i staklenici), konvencionalni i hidroponski uzgoj povrća u zaštićenim prostorima. Božidar Benko rođen je 1977. Dodiplomski studij završava 2001. godine. Iste godine se zapošljava kao znanstveni novak u Zavodu za povrćarstvo Agronomskog fakulteta. Kao suradnik, sudjeluje u znanstvenim i stručnim projektima vezanima za hidroponski uzgoj povrća. Magistarski rad je obranio 2005., a doktorsku disertaciju 2009. godine. U znanstveno-nastavno zvanje docenta izabran je 2012. godine. Koordinator je četiri modula na preddiplomskim i diplomskim studijima Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Pod njegovim mentorstvom dosad je izrađeno i obranjeno 40 diplomskih i završnih radova. Aktivno je sudjelovao na osamnaest međunarodnih i tri nacionalna znanstvena skupa, s cjelovitim radovima ili njihovim sažecima, a dosad je kao autor i koautor objavio 50-ak znanstvenih i stručnih radova. Član je International Society for Horticultural Science, Znanstveno se usavršavao na Mediterranean Agronomic Institute of Bari (CIHEAM-MAIB), a stručno u Izraelu.