Pravilnik o registraciji i odobravanju objekata te o registraciji subjekata u poslovanju s hranom (NN 123/19) dozvoljava registraciju objekta za klanje kunića (lagomorfa) na gospodarstvu podrijetla – objekt koji se nalazi na gospodarstvu gdje su lagomorfi uzgojeni i u kojima se kolje do 5.000 jedinica životinja godišnje.
Ovi objekti moraju udovoljavati odredbama higijene objekta i opreme sukladno Priloga II. Poglavlja I. Uredbe (EZ) 852/2004., a moraju imati najmanje: prostoriju za obavljanje omamljivanja, klanja, skidanja kože, evisceriranja u kojoj je osigurana vremenska odvojenost između pojedinih radnji na način da se spriječi kontaminacija hrane, rashladnu komoru ili uređaj za hlađenje odgovarajućeg kapaciteta, sudoper s toplom i hladnom pitkom vodom. Zahtjev za registraciju se podnosi prije početka obavljanja djelatnosti na propisanom obrascu Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane, Ministarstva poljoprivrede i rješenje stiže na adresu subjekta u poslovanju s hranom (proizvođača) bez prethodnog pregleda objekta od strane stručnog povjerenstva. Zahtjev i upute se nalaze na sljedećoj poveznici:
http://www.veterinarstvo.hr/default.aspx?id=119 (registracija objekata)
Klanjem životinju ne smijemo mučiti te mora dobro iskrvariti. Prije klanja kunići moraju postiti 12 -24 sata. Zaklani se kunići na tržište plasiraju u svježem ili smrznutom stanju te cijeli i rasječeni u dijelove. Zbog prosječne zastupljenosti od 69,6 % vode, meso kunića je iznimno sočno i mekano. Nadalje, meso je cijenjeno zbog visokog udjela bjelančevina od 20,8 % što čini gotovo trećinu dnevnih potreba odrasloga čovjeka za bjelančevinama. Također, ono je slabo bogato mašću, a udio od 7,62 % čine uglavnom polinezasićene masne kiseline. Ono je izvrstan izvor natrija, kalija, kalcija, fosfora, magnezija, željeza, a obiluje i vitaminima B-kompleksa s najvećim udjelom niacina B3.
Pročitajte još povezanih tema:
Smještaj i oprema za uzgoj kunića