– Kao tehnolog pratim put jabuke od polja do stola i mi tehnolozi ovdje doslovno godinu dana živimo s jabukom i promatramo kako diše i kako se ponaša u samoj komori, priča nam Iva Pocrnić dok opisuje svoj posao tehnologinje. Zaposlena je u tvrtki ENNA Fruit koja je najveći otkupljivač i dobavljač svježeg voća i povrća u Hrvatskoj. Ivino radno mjesto je u Dugom Selu, gdje se nalazi sjedište i logističko-distributivni centar Enne Fruit.
U istom pogonu nalaze se i 33 ULO komore u kojima se skladišti jabuka. ULO je oznaka za ultra low oxygen, odnosno komore sa sniženim udjelom kisika u kojima se jabuka može skladištiti od 6 do 12 mjeseci, ovisno o zdravstvenom stanju jabuke.
Jabuka mora biti u dobroj kondiciji
– Kada jabuka stigne iz voćnjaka, najvažnije je ustanoviti njezino zdravstveno stanje. Ono se utvrđuje još na voćnjaku i tome se podređuje sve, od početka berbe, skladištenja i same potrošnje robe, tj. izlaska robe van iz skladišta – pojašnjava tehnologinja Pocrnić. Objašnjava da se uzorci plodova šalju na utvrđivanje mineralnog sastava jabuke u Laboratorijski institut Laimburg. Mineralni sastav jabuke najbolji je pokazatelj u kakvoj je jabuka kondiciji, tj. ima li dovoljno energije da izdrži dovoljno dugo u skladištu.
Također, vrlo je važan i tzv. rok berbe. Jabuka se bere kada dostigne vegetacijsku zrelost. Optimalni rok berbe ovisno o sorti i razdoblju kada nastupa zrelost je unutar dva tjedna. Nakon dva tjedna nastupa konzumna zrelost gdje je jabuka za uvjete skladištenja prezrela i kao takvoj smanjen je rok skladištenja u hladnjači. Kod utvrđivanja roka berbe prati se škrob, a ostali pokazatelji zrelosti su još šećer i tvrdoća.
Posao tehnologa uključuje i analizu jabuke na ulazu. Analiziraju se kemijska i organoleptička svojstva. Učestali štetnici na koje se obraća pozornost tijekom analize su jabučni savijač i u zadnje vrijeme smrdljivi martin. Od bolesti, obraća se pažnja na: pepelnicu, krastavost plodova (fuzikladij) i moniliju. Također, tijekom analize prati se postotak obojenosti ploda, kao i veličina samog ploda te mehanička oštećenja.
Isto tako, tijekom analize obraća se pozornost i na prisutnost gorkih pjega; fiziološki poremećaj koji uslijed nedostatak kalicija rezultira gorkim pjegama po plodu. Gorke pjege su veliki problem u skladištima jer se vrlo brzo i nepredvidivo šire. Zanimljiva je i staklavost. Staklavost je genetski poremećaj.
– Kada presječete plod izgleda kao staklo, a to je zapravo prozirno tkivo u čijem je sastavu povećana koncentracija alkohola sorbitola i šećera saharoze. Staklavost mi ovdje ‘’liječimo’’, odnosno temperaturama potičemo razgradnju prozirnog tkiva i dovodimo meso ploda u normalnu konzistenciju. U protivnom, plodovi kod kojih je prisutna staklavost počinju trunuti – pojašnjava tehnologinja Pocrnić.
Sukladno potrebama, odnosno narudžbama kupaca jabuka se prije pakiranja kalibrira. Kalibrator u Dugom Selu snima svaku jabuku u 36 infrared fotografija i 36 fotografija u coloru. Na osnovu tih snimaka, stroj razvrstava jabuku u 20-ak različitih kategorija, pri čemu može u jednome satu obraditi prosječno šest tona jabuka. Uz kamere postoje i protočne vage pa se tako svaki plod koji prođe kroz kalibrator izvaže pa se zna prosječna težina ploda, težina iskalibrirane robe po klasama, kalibru i ukupna količina jabuke.
Roba koja se kalibrira kreće odmah na tržište i ne može dugo stajati. Ona ne ide pod optimalne uvjete čuvanja, a njena prodaja je hitnija, dodaje tehnologinja Pocrnić.
,,Smirivanje” jabuke
S druge strane, jabuka koja ide na dugotrajnije skladištenje, odnosno u već spomenute ULO komore se stavlja na određenu temperaturu i postotke kisika i ugljikovog dioksida, koji su specifični za svaku sortu. Naša sugovornica u šali kaže da u tom trenutku tehnolozi postaju psiholozi za jabuke.
– Umirujemo njeno disanje do minimuma, jer ona dolazi u panici s voćnjaka, ona je ubrana i izašla je iz svojih idealnih uvjeta, mi je smirujemo i pokušavamo joj produžiti životni vijek. Zapravo, mi cijelo vrijeme vodimo borbu s etilenom. Također, tu je i Smart Fresh (aktivna tvar 1-metilciklopropen), kojim mi “smartiramo” robu, odnoso zatvaramo receptore etilena, kako bi jabuka što duže izdržala – pojašnjava naša sugovornica iz Enne Fruit.
Znanje i tehnologija koja se primjenjuje u centru u Dugom Selu omogućuju da u okusu domaće, hrvatske jabuke možemo uživati i kada joj više nije sezona.
Inače, jabuke koje dolaze u sjedište i distributivno-logistički centar Enne Fruit uzgajaju se u najvećem voćnjaku jabuka u Hrvatskoj Obreška, kod Kloštar Ivanića, o kojem se pisalo (link na članak https://gospodarski.hr/rubrike/vocarstvo-rubrike/znate-li-gdje-se-nalazi-najveci-vocnjak-jabuka-u-hrvatskoj/ ). Osim iz voćnjaka Obreška, ENNA Fruit jabuke nabavlja i od široke mreže kooperanata od Međimurja, preko Zagorja, jaskanskog kraja, Moslavine, Podravine do Slavonije i Baranje.
Tvrtka ENNA Fruit surađuje s više od tisuću malih i velikih domaćih proizvođača voća i povrća. U svakom svom otkupnom centru ima tim kooperacije koji proizvođačima pruža podršku na terenu kroz savjetovanje i usmjeravanje u proizvodnji. Tvrtka svježim voćem i povrćem opskrbljuje najveće trgovačke lance u zemlji, čime povezuje primarnu poljoprivrednu proizvodnju s tržištem.