Već smo vjerojatno mnogo puta čitali o važnosti vrtnih staza, stazica i raznih puteljaka. Oni su nesumnjivo koristan i lijepi dio svakoga vrta, pa ovisno o izvedbi i njihovome trenutačnome izgledu (stanju) taj vrt estetski jako mogu podignuti na višu razinu ili ga nagrditi.
Staze i putovi u vrtu omogućavaju nam da ne hodamo po blatu i prašini. Povezuju nas s raznim dijelovima okućnice. Tako možemo opločiti prilaze kući (za ljude i vozila), staze prema povrtnjaku, cvjetnjaku, kompostištu, mjestima za odmor i rekreaciju… Stoga dobro trebamo sagledati situaciju u čitavome vrtu. Trebamo ga razgledati iz svih smjerova i razmisliti o pravcima kretanja te procijeniti što nam je najvažnije, a potom i što je najbolje učiniti. Na nekim mjestima dobro će doći posve nove staze – jer se ondje učestalo krećemo čime se oštećuje travnjak.
Mogu biti prisutne i neke postojeće staze koje su posve u redu i nije potrebno ništa učiniti. Ima slučajeva kad staze moramo popraviti, obnoviti, nadograditi ili uljepšati. Neke staze mogu biti u toliko lošemu stanju da ćemo ih morati posve ukloniti i načiniti nove. Bez obzira na situaciju zahvati ne moraju uvijek značiti mnogo ulaganja, osobito ako smo sami spretni i uložimo malo mašte, vremena i truda.
Općenito, trebamo voditi računa da se staze uklapaju u sveukupan izgled vrta, a da su istovremeno funkcionalne. Prije svega upamtimo da bi podloga za stazu trebala bit čvrsta i pouzdana. Najbolje je kad se otkopa otprilike najmanje 30 centimetara i taj se iskop posipa slojem šljunka te na vrhu s nekoliko centimetara sitnoga pijeska. Tek onda se postavlja željeno opločenje ili neki drugi materijal. Također, o postojećim stazama trebamo voditi brigu i odmah sanirati novonastala oštećenja kako ne bi nastala veća šteta. S vremenom se može pokazati da nam na postojećoj stazi ne odgovara materijal (izgledom ili se možda uništio) ili se po stazama mnogo krećemo pa je potreban kvalitetniji i čvršći materijal.
Može se desiti da staze trebamo proširiti zbog primjerice kretanja osoba, vozila ili tački. Moramo pripaziti da nam staza ili puteljak budu prikladni i za košnju trave – da nemamo suviše problema s kosilicom i rubom staze koji je pun kamenčića ili pijeska. Obrub ne smije biti takav da za njega neprestano zapinjemo jer tako možemo oštetiti kosilicu. Stoga moramo pripaziti na konačnu izvedbu, osobito spomenutih rubova staze. Dakle, kako promatramo biljke u vrtu, tako moramo promatrati i nežive elemente. Prema novonastalim okolnostima treba odmah reagirati na prikladan način. Ako reagiramo odmah, kasnije ćemo si umanjiti i olakšati posao.
O izgledu i materijalima
Staze i putove možemo načiniti od raznih materijala: asfalta, betona, betonskih (cementnih) blokova, kamena, granitnih kocki, krupnijeg ili sitnijeg pijeska, opeke, drva i drugih elemenata ili raznih kombinacija ovih materijala. Odabir će prije svega ovisiti o načinu korištenja staze i koliko je ona opterećena, te prema stilu uređenja okućnice. Važno je da se staza lijepo uklopi i ne odudara od okoliša i materijalima na kući i uz nju.
Staza mora biti dio skladne cjeline, a ne element koji odmah upada u oči i zbog kojega možda uopće nećemo primjećivati biljke. U malome vrtu nikada ne bismo smjeli miješati nekoliko vrsta materijala, suviše tamne i intenzivne boje. Nježnije i pastelene boje neće biti suviše upadljive i bolje će se stopiti s cjelinom. Također, u malome vrtu manji elementi bolje će pristajati od velikih. Pripazimo li na sve to, konačni rezultat neće biti zbrkan i kaotičan. Tako će vrt djelovati vizualno većim, što bi i trebao biti konačan cilj uređenja.
Najjednostavnije staze od zemlje, pijeska ili šljunka iako najjeftinije, obično nisu dobro dugoročno rješenje. Gotovo ih uvijek zarobe trava i razni korovi. Zemljane staze u vrijeme oborina najčešće su blatnjave, a za vrućina prašnjave. Pijesak je sklon rasipavanju, osobito ako uz stazu nemamo kvalitetne rubnjake. Stoga, ako smo se odlučili na ovakve staze moramo se potruditi da bi dulje potrajale. Stoga je potrebna kvalitetna izrada s rubnjacima i redovito održavanje.
Popravak i uljepšavanje
Loša podloga i/ili korijenje drveća najčešći su uzrok pucanja i promjene izgleda staza. Ako je materijal posve uništen (primjerice drvo) ili je staza na bilo koji drugi način jako oštećena, najbolje je načiniti novu jer je popravak obično dugotrajan i preskup. Ipak, manja oštećenja možemo uspješno sanirati istim ili drugačijim materijalom te stazu uljepšati ili barem osvježiti. Postojeće, ali dotrajale pješčane ili šljunčane staze možemo poravnati i na njih postaviti neku vrstu opločenja.
Postojeća staza na kojoj ne moramo ili ne želimo ništa mijenjati, ipak se može uljepšati tako da se bolje ističe i/ili uklapa u cjelinu. Staze uz poneku sitnicu mogu izgledati posve drugačije, ljepše, a ponekad i funkcionalnije. Drvene i betonske staze možemo obojiti prikladnim bojama za određeni materijal. Time ćemo im dati novi izgled, ali i zaštitu (osobito drvu). Usto, na nekim dijelovima okućnice određene dionice staze možemo naglasiti gredicama s biljkama, ali i što je još spretnije – biljkama u posudama koje se prema potrebi mogu premještati. Također, to se odnosi i na razne druge ukrase poput lijepih komada drva, stijena, skulptura…
Biljkama do boljeg izgleda
Izgled staze uvelike može ovisiti i ostalim elementima vrta kao što su travnjak, drveće, grmovi, raznovrsne gredice s jednogodišnjim cvijećem, trajnicama, začinskim i ljekovitim biljem, povrćem… Stoga ćemo možda neke biljke trebati izbaciti ili orezati kako bi izgled okućnice bio lijep i uredan, a kretanje bilo posve nesmetano. Postoje prigode kad ćemo posaditi neke nove biljke ili načiniti gredice. Dobro razmislimo o cjelokupnome izgledu vrta, kako ne bi bio prenatrpan. U većini slučajeva razno cvatuće i mirisno bilje poboljšat će atmosferu i uljepšati prolaz stazom.
Izrada raznovrsnih elemenata i detalja
Raznovrsne elemente za opločavanje novih ili nadopunjavanje postojećih staza možemo kupiti ili načiniti sami. Postoje i gotovi kalupi za izradu elemenata za staze, tako da jednostavno od cementa, pijeska i vode možemo izraditi elemente prema vlastitome ukusu. Također, mnoštvo toga možemo učiniti tako da na svježi beton dodajemo raznolike elemente (oni koji nedostaju), dodavati nove (kod proširivanja staze), slagati raznolike mozaike od kamenčića ili drva. Mogućnosti su doista bezgranične.
Izvor: Gospodarski kalendar