U novije se vrijeme pojavljuju na našem tržištu mikrobiološki stimulatori na osnovi Bacillus subtilis (npr. Ekstrasol, BioLife). Pokusnim su rezultatima dobiveni vrlo dobri i ohrabrujući rezultati njihove primjene u hortikulturi.
Također, suzbijaju neke važnije skupine uzročnika bolesti (npr. plamenjače, pepelnice, plijesni, pjegavosti), ali samo preventivno. Prikladni su za ekološku proizvodnju. Mogu biti učinkovitiji samo uz povećani broj aplikacija (prosječni razmaci tretiranja do 7 dana). Mogu se miješati s insekticidima, ali ih ne preporučujemo miješati s bakarnim pripravcima. Folijarna (bio)gnojiva u pravilu ne miješamo s anorganskim pripravcima (bakar, sumpor), mineralnim (parafinskim) uljima i teškim metalima (fosetil-Al), dok se sa ostalim spomenutim sredstvima dopuštenim za amatersku primjenu u pravilu mogu primijeniti istovremeno (u večernjim satima, uz nešto veći utrošak škropiva).
Broj tretiranja ovisi o količini i rasporedu oborina, a tijekom kritičnog razdoblja (travanj, svibanj, lipanj, srpanj, kolovoz) potrebno je na osjetljivim ukrasnim vrstama (npr. Buxus, Thuja) provesti barem 2-3 aplikacije mjesečno (nakon svakih 30-40 mm oborina).
Pročitajte članke iz priloga:
Dobar položaj i uvjeti za uzgoj ukrasnog bilja
Važnije bolesti i štetnici na nekim ukrasnim vrstama
Novi štetnici ukrasnog bilja i problemi
Uzroci sušenja i propadanja smaragdnih tuja
Bolesti i štetnici ruža – kako do zdravih ruža?
Pesticidi registrirani za amatersku primjenu