Ljekovito i aromatično bilje se ne preporuča brati odmah poslije kiše niti rano ujutro, dok na njemu još ima rose već za sunčana dana, u kasnim jutarnjim satima.
Neke su biljke prirodno suše i ne sadrže puno vlage, primjerice origano, kopar i ružmarin, a takve je najbolje sušiti na zraku. S druge strane, vlažnije bilje, poput bosiljka ili metvice, bolje je sušiti u pećnici ili dehidratoru. Također, ako ste sigurni u čistoću bilja, osobito ako je iz vašeg vrta, nemojte ga prati prije sušenja jer biste tako mogli odstraniti i dio ljekovitih i mirisnih eteričnih ulja. Samo ga pregledajte i odstranite oštećene ili trule listove te ga protresite kao biste uklonili sve nečistoće.
Ljekovito i aromatično bilje možete sušiti zavezano u svežnjeve, što će vam uzeti malo vremena, ili ga pak rasprostrijeti u tankom sloju po papiru ili površini prekrivenoj tkaninom u hladu. Redovito ga okrećite, otprilike svakih 12 sati. U roku od 2-3 dana trebalo bi biti osušeno. Da je suho, znat ćete po tome što se s lakoćom mrvi kad ga zgnječite među prstima. S druge strane, birate li sušenje bilja u svežnjevima, osim što to lijepo izgleda, nakon što se osuši, svežnjeve možete držati obješene u kuhinji te ih koristiti po potrebi, bilo za čaj, začin, obloge i slično.
Svježe biljne dijelove treba sušiti tako da sačuvaju boju i aktivne tvari. Količina vlage na kraju sušenja treba biti 8-12 %. Jako je važno izabrati pravi način sušenja za svaki pojedini tip proizvodnje ljekovitih biljnih sirovina.
Pročitajte još:
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja
Načini sušenja ljekovitog bilja
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u svežnjevima
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u dehidratoru
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u pećnici
Čuvanje osušenog ljekovitog i aromatičnog bilja