Prilikom prirodnog sušenja cvijeta smilja, ono ne smije biti izravno (direktno) izloženo sunčevom zračenju ili pristupu sitnim životinjama i pticama.
Sušenje cvijeta smilja u sušarama brži je postupak u odnosu na prirodno sušenje. Tu se smilje suši na temperaturi od 35 do 40 °C. Na tržištu su prisutne: tunelske sušare, komorne sušare ili sušare s transportnim trakama, različitih kapaciteta. Rad sušara omogućen je korištenjem različitih vrsta energenata (plin, struja, drvo, ugljen i dr.). Kulture kratkih ophodnji sve više nalaze svoje mjesto kao energenti u korištenju obnovljivih izvora energije. Zato bi bilo važno koristiti ih u pogonima sušenja smilja te ostalog ljekovitog i aromatičnog bilja. Osušeni cvijet do upotrebe skladišti se na suhom i čistome mjestu.
Prilikom sušenja i skladištenja cvijeta smilja iz ekološkog uzgoja, važno je osigurati prostore za sušenje i skladištenje isključivo ekoloških proizvoda. Prostori za sušenje ljekovitog bilja u ekološkoj proizvodnji moraju biti podvrgnuti kontroli kontrolnog tijela ekološke proizvodnje. Ako su u sušarama ili prostorima za sušenje sušeni proizvodi koji nisu iz ekološke proizvodnje, iste je potrebno prije sušenja ekoloških proizvoda očistiti. Također je prije sušenja ekoloških proizvoda važno izvijestiti kontrolno tijelo ekološke proizvodnje. U skladištima s mješovitim proizvodima, važno je osigurati odvojene prostore za skladištenje ekoloških proizvoda.
Timijan i majčina dušica mogu se sušiti prirodno na zasjenjenom i prozračnom mjestu ili u sušnicama na temperaturi od 40 °C. Tijekom prva dva sata sušenja temperatura može biti i 50 °C. Za jedan kilogram suhih nadzemnih dijelova bosiljka potrebno je tri do četiri kilograma svježih.
Pročitajte još:
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja
Načini sušenja ljekovitog bilja
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u svežnjevima
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u dehidratoru
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u pećnici
Čuvanje osušenog ljekovitog i aromatičnog bilja