Naziv proizvoda ‘Drniški pršut’ registriran je kao ZOZP na nacionalnoj razini 28. 3. 2012. godine, a na EU razini 8. 12. 2015. godine. Zahtjev za registraciju podnijela je Udruga proizvođača drniškog pršuta iz Drniša. Pravo na korištenje zaštićenog naziva i oznake proizvoda trenutno imaju četiri proizvođača drniškog pršuta koji su u prošloj proizvodnoj godini certificirali ukupno 5.464 komada pršuta (Tablica 1).
Drniški pršut je s krupnom morskom soli soljen, prešan, hladno dimljen i sušen svinjski but obrađen bez zdjeličnih kosti i nožice, proizveden tijekom vremenskog razdoblja od minimalno 12 mjeseci u ograničenom zemljopisnom području i u skladu s uvjetima proizvodnje, kontrole i označavanja proizvoda koje propisuje Specifikacija proizvoda. Minimalna težina obrađenog buta iznosi 11 kg. Pasmina/genotop svinja nisu propisani.
Hranidba tovljenika svinja za proizvodnju drniškog pršuta je konvencionalna i u skladu s zakonskim odredbama iz područja kakvoće stočne hrane. Drniški pršut proizvodi se isključivo iz svježih butova svinja. Sirovina za proizvodnju drniškog pršuta ne smije se, osim hlađenja na temperaturu od –1 C° do + 4 C°, podvrći nikakvom drugom postupku očuvanja, uključujući zamrzavanje. Za proizvodnju drniškog pršuta smiju se upotrebljavati samo butovi očuvane svježine i mikrobiološke ispravnosti.
slika 5. Drniški pršut Meso promijenjene kvalitete, blijede boje, meko i vodenasto meso ili izrazito tamno, čvrsto i suho meso ne smije se upotrebljavati. U trenutku soljenja butovi smiju biti stari od 2 do najviše 4 dana od dana klanja svinja. Minimalna težina obrađenog buta za soljenje iznosi 11 kg. U području proizvodnje drniškog pršuta moraju se odvijati sve faze proizvodnje drniškog pršuta, osim uzgoja, tova, klanja i klaoničke obrade svinja za proizvodnju pršuta. Područje proizvodnje drniškog pršuta nalazi se unutar administrativnih granica Grada Drniša i susjednih općina Promina, Ružić, Unešić i Biskupija.
Pročitajte još:
Proizvodnja pršuta u Republici Hrvatskoj
Kvaliteta i podrijetlo sirovine za zaštićene hrvatske pršute