Tijesto:

✦300 ml toplog mlijeka

✦1 kocka svježeg kvasca

✦1 žlica šećera

✦oko 500 g glatkog brašna

✦100 ml ulja

✦prstohvat soli

Priprema: U 200 ml toplog mlijeka dodati kvasac i šećer, te pomiješati. U zdjeli prosi­jati brašno, napraviti udubljenje u sredini, pa uliti kvasac, ulje, preostalo toplo mlijeko i pr­stohvat soli. Zamijesiti tijesto, da se ne lijepi za ruke, a po potrebi dodati još malo brašna. Od tijesta napraviti kuglu, staviti u zdjelu, pokriti čistom kuhinjskom krpom i ostaviti na toplom oko 30 – 45 minuta. Tijesto razva­ljati u pravokutni oblik čija je stranica dužina kalupa 35 cm.

Nadjev:

✦150 g prženih i mljevenih lješnjaka

✦100 g maslaca

✦100 g čokolade za kuhanje

✦3 – 4 žlice mlijeka

Priprema: Peći lješnjake u pećnici nekoliko minuta dok ne dobiju tamnosmeđu boju. Staviti ih u kuhinjsku krpu i protrljati ih kako bi se uklonile ljuske. Staviti ih u plastičnu vre­ćicu i u grubo ih drobiti valjkom ili pomoću blendera. Na pari otopiti maslac, čokoladu i mlijeko, pa dodati lješnjake. Tijesto prema­zati nadjevom po cijeloj površini. Zarolati, te po sredini napraviti rez nožem, ali ne do kra­ja. Od spojenog kraja rolade preklapati dije­love tijesta. Kalup za kruh dimenzije 15 x 35 cm obložiti papirom za pečenje ili namazati uljem i posuti brašnom, pa staviti pletenicu. Ostaviti je na toplom pokrivenu kuhinjskom krpom oko 15 minuta.

Premaz:

✦1 žumanjak

✦par kapi mlijeka

Priprema: Vilicom razmutiti žumanjak s malo mlijeka i premazati dijelove tijesta koji nisu premazani nadjevom. Peći oko 40 mi­nuta na 180 °C.

Sirup:

✦100 g šećera

✦100 ml vode

Priprema: Vodu i šećer kuhati nekoliko mi­nuta dok smjesa ne bude gustoće sirupa, pa premazati vruću pletenicu. Pokriti kuhinj­skom krpom i ostaviti da se ohladi.

Savjet: Umjesto nadjeva može se koristiti 300 g Nutelle i 150 g mljevenog lješnjaka.

Recept iz knjige Moji čokoladni kolači

Prethodni članakRast cijena voća nastavljen
Sljedeći članakVolim te
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.