Miloduh (Hyssopus officinalis L.) je višegodišnja biljka iz porodice usnača. Kao suha droga iskorištava se cijela biljka, košena u fazi cvjetanja. Uz optimalnu vlagu sjeme klija u svako doba godine bez obzira na temperaturu tla. Posijano u rano proljeće, sjeme nikne za 15 do 20 dana. Životni je vijek miloduha u kulturi pet do sedam godina. Zbog dubokog korijena miloduh dobro podnosi sušu. Voli južne, sunčane, ocjedite i suhe terene, iako za klijanje i nakon prve košnje zahtijeva mnogo vode.
Pri proljetnoj obradi tla prije sjetve nakon ravnanja površine izvodi se sa što manje prohoda kako se iz tla ne bi izgubila vlaga nakupljena tijekom zime. Pri osnovnoj gnojidbi najpotrebniji su fosfor i kalij, koji se unose u tlo u jesen, prije zimskog oranja i to 70-90 kg/ha. Dušik se unosi u tlo u početnom proljetnom razdoblju (30-40 kg/ha) da bi se ubrzao spori početni rast te poslije prve košnje, zajedno s fosforom i kalijem (20-25 kg/ha). U drugoj godini i sljedećih godina gnojidba se preporučuje u proljeće, prije početka vegetacije i to ujednačenim formulacijama hraniva (50-70 kg/ha) i poslije prve košnje (30-40 kg dušika po hektaru).
U našim klimatskim uvjetima, zbog čestih golomrazica tijekom veljače, sigurnija je proljetna sjetva. Miloduh se sije što ranije u proljeće, nikako poslije 10. travnja. Pri kasnijoj sjetvi malo je vjerojatno da će jednolično nicati i postići željeni sklop. Zbog ekonomičnosti provodi se izravna sjetva u trake i to sijaćicama za kulture sitnog sjemena.
Norma sjetve je 2,8-4,5 kg/ha sjemena, ovisno o postotku klijavog sjemena. Međuredni je razmak 50 cm, a u redu bi trebalo biti 120-150 biljaka. Sjeme se sije na dubinu 1-1,5 cm, nikako dublje od 2 cm. Uzgoj miloduha sadnicama nije ekonomičan i dobiva se manje kvalitetna odrvenjela herba.
Kad kositi miloduh?
Vrijeme košnje miloduha određuje se prema namjeni herbe. Za dobivanje suhe droge kosi se na početku cvatnje jer suha droga mora sadržavati cvijet. Za destilaciju eteričnih ulja početak košnje određuje se prema udjelu aktivnih tvari u biljci. Da bi se to postiglo u prvoj godini proizvodnje, prva košnja se obavlja prije punog cvata kako bi biljka dovoljno izrasla do druge košnje.
Kosi se sredinom srpnja, kad sadržaj eteričnog ulja dosegne potrebnu razinu. Druga košnja obavlja se u prvoj polovici listopada. Biljke tada vrlo rijetko cvatu, ali se uvelike poveća ukupan prinos zelene mase po jedinici površine, odnosno udio eteričnog ulja. Kosi se na visinu 5-7 cm. Vrlo je bitno cijelo vrijeme uzgoja miloduha visinu reza održavati na istoj visini.
Prosječan prinos od dva otkosa u prvoj godini iznosi od 10 do 15 t/ha svježe sirovine. Prinos ovisi i o vremenskim uvjetima tijekom ljeta, naročito poslije prve košnje. Idućih godina usjev je već na početku srpnja u punoj cvatnji, spreman za prvi otkos, a druga košnja obavlja se početkom listopada. Prinosi svježe herbe tijekom daljih godina iznose 25-30 t/ha pa čak i do 35 t/ha.
Pročitajte još: