Danas se u na području Europe uzgaja više od 200 pasmina kokoši koje imaju različite proizvodne pokazatelje. Često je njihov uzgoj povezan s podnebljem u kojem su nastale. No njihov uzgoj se uglavnom svodi na proizvodnju jaja na manjim gospodarstvima za vlastite potrebe.
Slična je situacija i u Hrvatskoj. Od 261 registriranog proizvođača kokošjih jaja tek njih nekoliko za proizvodnju jaja koristi za sada jedinu hrvatsku pasminu – kokoš hrvaticu. Njen uzgoj je započeo na području uz tok rijeke Drave u prvoj polovici 20. stoljeća. Njen se uzgoj danas bilježi u gotovo svim dijelovima Hrvatske. Uzgaja se u četiri soja; crveni, crni, jarebičasti i zlatni koji se međusobno uglavnom razlikuju po obojenosti perja. Za sve su sojeve karakteristični bijeli podušnjaci te kod crvenog i jarebičastog soja bijele noge. Kod crnog i zlatnog soja su noge sivkaste boje. Kokoš hrvatica godišnje snese oko 200 jaja svijetlo obojene ljuske i izduženog oblika. Prosječna masa jajeta je od 50 do 55 g.
Trenutno se radi na priznavanju dviju novih pasmina kokoši, posavskoj kukmastoj kokoši koja se uzgaja u više sojeva i križevačkoj kukmastoj kokoši. One godišnje nesu oko 180 jaja prosječne mase oko 60 do 65 grama. Uz njih se za proizvodnju jaja mogu koristiti i ostale strane priznate pasmine peradi kao što su leghorn i rhode island. No, danas se u proizvodnji konzumnih kokošjih jaja na obiteljskim gospodarstvima uglavnom koriste linijske hibridne nesilice. One nesu jaja smeđe boje ljuske, a koje se mogu koristiti u proizvodnji na ispustima.
Hibridne kokoši nesilice su relativno male tjelesne mase od 1,5 do 2 kilograma. Godišnje mogu proizvesti oko 300 jaja prosječne mase 60 grama, odnosno oko 18 kilograma jajne mase. U Hrvatskoj se najčešće uzgajaju u slobodnom uzgoju drže hibridne nesilice lohman brown, Prelux, Harco i sl.
Slobodan uzgoj kokoši nesilica uzgajivačima može predstavljati veliko zadovoljstvo i osigurati im solidnu zaradu ako se uzgajivač prije kretanja u proizvodnju, ali i tijekom cijelog procesa proizvodnje stalno educira te se konzultira i sluša savjete djelatnika stručnih službi i znanstvenih institucija koji im gotovo svakodnevne izazove mogu pokušati uspješno riješiti.
Pročitajte još:
Što treba učiniti prije proizvodnje jaja?
Preporučene pasminske kokoši za obiteljska gospodarstva
OPG Bakmaz – nastaviti ili odustati?
OPG Poropat – sretne koke iz Istre