Ako se dosadašnja proizvodnja jaja na obiteljskom gospodarstvu odvijala samo za vlastite potrebe i želi se ići ka njenom povećanju, odnosno prodaji, potrebno je znati postoji li u području u kojem se želi pokrenuti proizvodnja jaja tržište za jaja s vašeg gospodarstva? Jeste li specifični u načinu držanja i hranidbe u odnosu na ostala lokalna, vama eventualno, konkurentska gospodarstva?
Danas u Republici Hrvatskoj postoji niz odredaba glede zakonske regulative koji propisuju uvjete za proizvodnju i prodaju jaja. Ako razmišljate o plasmanu u lokalne trgovine trebate vidjeti koliki im je promet jaja. Trebate vidjeti i imaju li dovoljno kapaciteta za čuvanje jaja koja bi otkupili s vašeg gospodarstva ili ćete uz sortirni i pakirni prostor morati graditi i veći skladišni prostor ako se uz proizvodnju odlučite i za djelatnost plasmana i prodaje jaja.
Drugi je korak pisanje poslovnog plana. Poslovni plan vašeg poljoprivrednog gospodarstva pomoći će već vam :
- sagledati daljnji razvoj vašeg poslovanja;
- identificirati će vaše ciljano tržište;
- odrediti broj kokoši nesilica koje trebate nabaviti da zadovoljite potrebe tržišta;
- pronaći cijenu po kojoj možete prodavati jaja;
- odrediti troškove u proizvodnji jaja;
- odrediti dobit možete ostvariti proizvodnjom jaja.
Svakako je potrebno poraditi i na izradi naljepnica za kutije i podloške u koja će se pakirati jaja. Tu je potrebno navesti sve specifičnosti vaše proizvodnje te treba nastojati vizualno biti prepoznatljivi te drugačiji od konkurencije.
Gdje se upisati i kome obratiti?
Prodaja domaćih jaja na kućnom pragu izvrstan je i stabilan izvor prihoda. Ovakvom obliku prodaje, s obzirom na porast potražnje proizvoda direktno od proizvođača, teže mala do srednje velika obiteljska poljoprivredna gospodarstva i poljoprivredni proizvođači u sustavu ekološke poljoprivrede. Ako poljoprivredni proizvođač želi legalno na malo prodavati do 50 komada jaja dnevno na kućnom pragu, tržnici ili sajmovima, mora zadovoljiti određene uvjete.
Najprije, treba biti upisan u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava i sustav ARKOD. On se obavlja pri županijskim uredima Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. U njima je također potrebno popuniti zahtjev za evidentiranje u Registru primarnih proizvođača hrane za životinje; s obzirom na to da takvom prodajom postaje primarni proizvođač hrane. Evidentiraju se samo oni proizvođači koji drže (uz kokoši) i druge vrste životinja.
Mora biti upisan i u Jedinstveni registar domaćih životinja koji je temeljna baza podataka o svim domaćim životinjama u RH. Upis se obavlja u regionalnim uredima Hrvatske poljoprivredne agencije (HPA). Svi poljoprivredni proizvođači koji posluju ili žele poslovati legalno na sajmovima i tržnicama dužni su provesti registraciju objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla u nadležnosti Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane. Oni koji prodaju na kućnom pragu nisu se dužni registrirati.
Potrebni obrasci nalaze se na web-stranicama www.apprrr.hr i www.mps.hr. Uz propisanu dokumentaciju mogu se poslati poštom u Ministarstvo poljoprivrede, Upravu za veterinarstvo, Planinska 2a, Zagreb.
Potrebno je također obratiti se nadležnom veterinaru radi obavezne i redovne kontrole zdravstvenog stanja životinja. Također i radi izrade programa kontrole higijenske ispravnosti jaja. Isto tako, potrebno je paziti na hranidbu životinja. Potrebno je voditi evidenciju o prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda. Zatim, potrebno je voditi računa o tome da jaja moraju biti skladištena u odgovarajućim rashladnim uređajima ovisno o kapacitetu proizvodnje. Također i da treba imati prostor za sortiranje i pakiranje jaja.
Prostorija u kojoj se nalaze rashladni uređaji i u kojoj se jaja sortiraju mora biti uređena tako da se može lako očistiti i dezinficirati. Mora imati izdvojen prostor ili ormar za skladištenje materijala za pakiranje, za držanje pribora i sredstava za čišćenje i dezinfekciju. Mora biti zaštićena od ulaska štetočina. Trebala bi imati umivaonike s toplom i hladnom vodom, sredstva za pranje i sušenje ruku. Prostorije i oprema trebaju biti čisti, održavani i u dobrom stanju.
Oni koji žele prodavati do 350 jaja dnevno na kućnom pragu, tržnici ili na sajmovima moraju uz gore navedeno zadovoljiti i da objekt za proizvodnju jaja ispunjava zahtjeve propisane odredbama Priloga I. Uredbe (EZ) br. 852/2004. Također moraju zadovoljiti i da se jaja drže u prostorima namijenjenim za uskladištenje jaja sve do trenutka prodaje krajnjem potrošaču.
Pri tome se jaja skladište na ujednačenoj temperaturi; ne nižoj od 5°C i ne višoj od 18°C. I tako sve do trenutka prodaje krajnjem potrošaču. Uz to se jaja stavljaju na tržište najkasnije 21. dan od dana nesenja. Gospodarstvo treba imati dostupne rezultate pretraga na Salmonellu spp. I to u skladu s godišnjom Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju.
Jaja koja potječu iz registriranog objekta moraju biti označena brojem farme i mogu se stavljati u promet nesortirana. Sva ona jaja koja potječu s farme s više od 350 kokoši nesilica moraju biti označena i sortirana.
Pročitajte još:
Preporučene pasminske kokoši za obiteljska gospodarstva
OPG Bakmaz – nastaviti ili odustati?
OPG Poropat – sretne koke iz Istre