Kao jedan od alternativnih načina držanja kokoši nesilica prema odredbi Europske komisije, slobodan je uzgoj kokoši nesilica sve popularniji i u Hrvatskoj u posljednjih desetak godina. To je vidljivo i pregledom Upisnika farmi za proizvodnju jaja u kojem je trenutno od ukupno upisane 261. farme, njih gotovo 50 % registrirano za slobodni uzgoj. Uz nekoliko većih gospodarskih subjekata koji imaju i na desetke tisuća kokoši nesilica. Ostatak predstavljaju OPG-i s do 350 kokoši nesilica jer im to zakonski predstavlja nešto jednostavnije poslovanje.
Što podrazumijeva slobodni uzgoj?
Slobodni uzgoj podrazumijeva držanje kokoši nesilica tijekom dana na zatravljenim ispustima, u okruženju bez stresa i s dovoljno slobodnog prostora te dosta svježeg zraka i sunčeve svjetlosti kokošima osigurava da podmire jedan dio svojih hranidbenih potreba za vlaknima, bjelančevinama, mineralima i vitaminima.
Prije same izgradnje farme ili objekta za držanje konzumnih nesilica potrebno je dobro proučiti zakonske odredbe kao što su:
- Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati farme i uvjetima za zaštitu životinja na farmama (NN 136/05., 101/07., 11/10. i 28/10.);
- Pravilnik o zaštiti životinja koje se uzgajaju u svrhu proizvodnje (NN 44/10.);
- Pravilnik o dobroj poljoprivrednoj praksi u korištenju gnojiva (NN 56/08.);
- Pravilnik o minimalnim uvjetima za zaštitu kokoši nesilica (NN 77/10., 99/10., 51/11.).
Veličina peradnjaka, u prvom redu ovisi o željenoj godišnjoj proizvodnji jaja te o sustavu držanja kokoši nesilica. Kod izgradnje novog objekta ili kod preuređenja postojećeg treba obratiti pažnju na troškove. Odnosno koliko iznose troškovi, a kolika će biti dobit, odnosno zarada od prodaje jaja.
Pri tom ne treba zaboraviti na biološke potrebe kokoši te ne treba zaboraviti na dobrobit životinja. Objekti za smještaj nesilica mogu biti izrađeni od različitih materijala. Ti materijali moraju osigurati dobru izolaciju objekta, zaštitu pred grabežljivcima. Moraju se lako čistiti i održavati da se spriječe pojave bolesti. Krov objekta treba biti izrađen tako da zimi zadržava toplinu, odnosno da ljeti ne prenosi toplinu na unutrašnjost i također može biti od različitih materijala.
Najpovoljnija temperatura tijekom nesivosti je između 18 – 24 °C. Visoke i niske temperature nepovoljno djeluju na perad. Kod niskih temperatura konzumirana hrana služi prvenstveno za zagrijavanje organizma. Smanjuje se nesivost. Kod visokih temperatura smanjuje se apetit, a pojačava se potreba za vodom te kao i kod niskih temperatura pada nesivost i smanjuje se težina jaja. Dobro je posvetiti pažnju osvjetljenju objekta jer svako skraćivanje dnevnog osvjetljenja dovodi do pada nesivosti.
Jačina osvjetljenja treba biti 2-3 W/m2 peradnjaka. Da bi se kokošima dnevno osiguralo do 16 sati potrebno je kombinirati prirodno i umjetno svjetlo radi poticanja nesivosti. Ono što je vrlo bitno kod slobodnog uzgoja je osiguravanje 4 m2 vanjskog ispusta za svaku kokoš. Ispust na koji se kokoši planiraju naseliti može se prije njihovog dolaska zatravniti djetelinsko-travnom smjesom te ako je potrebno pokositi kako bi se kokošima omogućilo lakše kretanje i bolje iskorištavanje cjelokupnog biljnog materijala. Neke biljke kokoši nerado konzumiraju, a neke čak mogu biti i otrovne. Potrebno je prije dolaska kokoši ukloniti s ispusta.
Naročito je opasan kužnjak (popularna dekorativna biljka), hren, perunika, velebilje, gospina trava, žabnjak, a i krumpirove klice također mogu uzrokovati probleme kod nesilica. Uzgajivač mora pozorno pratiti ponašanje nesilica u ovakvom načinu proizvodnje. Kokoši svojim ponašanjem već izdaleka mogu ukazati na zdravstveno stanje jata. Ako se mirno napasuju, kupaju u pijesku ili nezatravnjenom prostoru i redovito glasaju možemo biti sigurni da uživaju i nisu pod stresom.
Jedan od najvećih problema u proizvodnji konzumnih kokošjih jaja uz korištenje ispusta su predatori. Prevencija je najbolji način djelovanja protiv ovog problema. Izgradnja učinkovite ograde oko zemljišta na kojem proizvođači imaju nesilice je dobar početak. Ograda treba biti visoka najmanje 1,5 m, a veličina okana dovoljno mala da se predatori kroz njih ne mogu provući. Žičanu se ogradu preporučuje ukopati u zemlju do 20 cm dubine. Sve kako bi se spriječilo predatore da se kroz zemlju provuku do kokoši nesilica, a može se na vrh ograde postaviti elektrificiranu žicu koja će pomoći spriječiti penjanje predatora preko ograde. Uz predatore, posljednjih godina je učestala opasnost pojave influence ptica, tzv. ptičje gripe. Posljedično tome, zabranjeno je držati perad na otvorenome što uzgajivačima kokoši nesilica u slobodnom uzgoju predstavlja dodatni problem. U tom slučaju od pomoći mogu biti tzv. zimski vrtovi.
Pročitajte još:
Što treba učiniti prije proizvodnje jaja?
Preporučene pasminske kokoši za obiteljska gospodarstva
OPG Bakmaz – nastaviti ili odustati?
OPG Poropat – sretne koke iz Istre