Sastojci (za 4 osobe):

  • 800 g očišćenih zelenih (ili žutih) mahuna
  • sol, papar
  • 4-5 češnja češnjaka
  • suncokretovo ulje
  • alkoholni ili vinski ocat
  • svežnjić peršina

Priprema:

  1. Mahune stavite kuhati u veliku količinu kipuće slane vode. Kuhajte ih dok ne omekšaju, oko 15-20 minuta, no pazite da ih ne prekuhate. Odmah ih procijedite te prelijte većom količinom hladne vode kako bi se zaustavio proces kuhanja i kako bi mahune zadržale lijepu zelenu boju. Ostavite da se ohlade malo.
  2. Dok se mahune kuhaju, vi sitno nasjeckajte češnjak i peršin. Dodajte ih u prohlađene mahune, zajedno sa solju, paprom te 4-5 žlica suncokretovog ulja te oko 3 žlice octa. Ako ima premalo tekućine, možete dodati i malo ohlađene vode u kojoj su se kuhale mahune. Dobro promiješajte.
  3. Stavite hladiti barem sat vremena prije posluživanja. Prije posluživanja sve još jednom promiješajte te probajte i po potrebi dodatno začinite solju, paprom, uljem ili octom.

Vrijeme pripreme: oko 30 minuta

Savjet više: za pripremu ove salate možete koristiti bilo koje mahune, no najbolje su svježe, domaće, zelene mahune. Ovisno o sezoni, slobodno koristite i zamrznute mahune. Mahune nemojte prekuhati kako bi zadržale laganu hrskavost. Nakon što ste salatu začinili, obavezno je ohladite, jer se hlađenjem okusi prožimaju i naglašavaju.

Pročitajte još recepata za ljetni prilog jela:

Prethodni članakZapečenac od krumpira, cvjetače i mrkve
Sljedeći članakGrčka salata
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.