Prilikom proizvodnje i konzumacije voćnih rakija i likera, vrlo je važno znati pravilno poslužiti i kušati proizvod. Za to su nam potrebna određena znanja i adekvatni uvjeti, prvenstveno pravilna čaša i određena temperatura rakije/likera.
Jedan od najvažnijih uvjeta je temperatura koja mora biti od 18-20°C. Aromatičnije voćne rakije trebale bi se kušati na 18°C, dok se neutralnije rakije kao npr. vodka kušaju na 20°C. Običaj je da se rakije drže u frižideru i kušaju hladne. Na nižim temperaturama hlapljive tvari arome ne mogu se osloboditi i ostaju u čaši te ih ne možemo osjetiti. Također se mogu maskirati neke mane u rakijama kao što su etil acetat, spoj neugodnog mirisa na UHU ljepilo čije više koncentracije su vezane uz nepravilno provođenje alkoholne fermentacije. Na previsokim temperaturama (višim od 22°C) dolazi do zagrijavanja rakije i naglog oslobađanja hlapivih tvari kao i etanola. Time se gubi aroma i rakija na miris može biti vrlo oštra uslijed povećanja hlapljivosti etanola.
Također je važno odabrati pravilnu čašu za degustaciju. Čaša mora imati specifičan oblik koji uključuje prošireni donji dio i suženje prema vrhu (oblik tulipana). Donji dio svojom većom površinom pomaže aeraciju i oslobađanje aroma rakije koje se podižu i koncentriraju u suženju na vrhu čime one dolaze do nosa. Čaša mora biti u potpunosti prozirna, bezbojna i bez ikakvih mirisa (npr. sredstva za pranje). Čašu je potrebno držati za nožicu, nikako za gornji dio čime bi grijali rakiju i ostavili nečistoće na staklu. Sljedeće na što moramo obratiti pozornost je osvjetljenje kako bi mogli ocijeniti boju i bistroću rakije. Prikladno je dnevno svjetlo dok umjetna svjetlost nije prikladna. Ispred sebe trebali bi imati list bijelog papira kojeg ćemo položiti iza čaše. Gledajući kroz čašu prema papiru donijet ćemo sud o bistroći i boji rakije.
PROČITAJTE JOŠ:
Konzumacija jakih alkoholnih pića u svijetu i Hrvatskoj