Apiinhalacija djeluje na način da zrak iz pčelinje košnice putem posebnog crijeva dovodi do korisnika koji ga tada udiše. Ne treba posebno naglašavati da u takvoj košnici trebaju biti ekološke satne osnove od ekološkog voska, a zdravlje i snaga pčelinje zajednice besprijekorni. Zrak sa svim volatilnim tvarima, isparljivim spojevima meda, peluda, voska, propolisa, matične mliječi i feromonima pčela ulazi u dišni sustav korisnika te u pluća. Na taj način djeluje blagotvorno na zdravstveno stanje korisnika.
Sam proces udisanja zraka iz košnice traje od 20 do maksimalno 30 minuta. Provodi se u intervalima koji se dogovaraju za svakoga pojedinca pojedinačno. Također, broj dolazaka svakako je različit (od 5 do 15). Zavisi od dijagnoze, zdravstvenog stanja organizma, dobi, spola, reakcije organizma na same inhalacije. Naime, ljepota apiterapije je individualan pristup i sagledavanje korisnika kao pojedinca. Tako se neki univerzalni recepti i smjernice jednostavno ne prakticiraju.
Prema iskustvima korisnika pozitivan učinak apiinhalacija najčešće u kombinaciji uz još neke pčelinje proizvode koji se unose oralno ovisno o zdravstvenom stanju, dobi i spolu, u praksi se najčešće pokazao kod:
- problema s peludnim alergijama (isključivo u dogovoru s alergologom);
- upala sinusa (akutnih i kroničnih);
- astme i bronhitisa;
- KOPB-a;
- pneumonije;
- različitih infekcija respiratornog sustava i preosjetljivosti organizma na pojedine podražaje;
- bakterijskih i virusnih infekcija;
- proizvodnje produktivnog sekreta, suhoće sluznice nosa;
- migrena i raznih drugih tegoba.
Kao što postoje indikacije za upotrebu apiinhalacija, tako postoje i kontraindikacije odnosno dijagnoze i stanja kod kojih se apiinhalacije ne preporučuju. Ipak, to bi nas odvelo u suviše kompleksno područje koje se uči na tečaju apiterapije.
Sama apiterapija može se primjenjivati:
- oralnim unošenjem pčelinjih proizvoda;
- lokalnom aplikacijom pčelinjih proizvoda na pojedina područja tijela;
- udisanjem pčelinjih proizvoda (apiinhalacija);
- injektiranjem pčelinjih proizvoda (najčešće pčelinjeg otrova – apitoksinoterapija) ili apipunktura. Međutim, samo i jedino primjenjena od strane liječnika dr. medicine koji prakticira apiterapiju i apitoksinoterapiju uz strogi stručni nadzor i praćenje zdravstvenog stanja korisnika.
PROČITAJTE JOŠ:
Apiturizam u agroturističkoj ponudi
Kako krenuti s apiterapijom – koraci za pčelare!
Žlica meda – godina dana života
Praktični recepti za upotrebu pčelinjih proizvoda u svakodnevnoj prehrani