Sastojci (za 2 osobe):

  • 2 velika odreska svježe tune (po oko 150 g)
  • malo sušenog ili svježeg ružmarina
  • maslinovo ulje
  • veći svežanj blitve (i list i stabljika obavezno)
  • 2 srednje velika krumpira
  • 1 manja cikla
  • 1 žlica maslaca
  • 1 žlica brašna
  • 100 ml mlijeka
  • 100 ml vode od kuhanja blitve
  • ½ žličice češnjaka u prahu

Priprema:

  1. Blitvu očistite i stavite kuhati u veću količinu kipuće slane vode (u savjetu pročitajte kako). Kad je kuhana procijedite je, ali sačuvajte vodu od kuhanja.
  2. Blitvu i žlicu vode od kuhanja izmiksajte štapnim mikserom u gušći “pire”. U lončiću ugrijte maslac te na njemu popržite malo brašna. Zalijte s mlijekom i oko 100 ml vode od kuhanja blitve, te prokuhajte oko 5 minuta, uz miješanje. Dodajte izmiksanu blitvu, začinite solju i paprom, te kuhajte još nekoliko minuta. Gustoća pirea treba biti takva da se normalno može grabiti žlicom, ne smije biti tekući.
  3. Krumpir i ciklu operite i očistite tj. ogulite. Svako zasebno narežite na sitne kockice, te ih popržite na nekoliko žlica maslinovog ulja – prvo krumpir, koju minutu dok ne postane zlaćan, a zatim na istom ulju i ciklu (pripazite da vam ona ne izgori). Prvo pržimo krumpir kako cikla ne bi pustila boju. Kad su prženi, krumpir i ciklu izvadite šupljikavom žlicom na kuhinjski ubrus da se ocijede od viška masnoće, te ih posolite i popaprite.
  4. Odreske tune popržimo na maslinovom ulju u ugrijanoj tavi. Najbolje je sa svake strane po 2-3 minute maksimalno, da tuna ostane još roza u sredini – tada je najsočnija i najmekša. Radi se o tzv. “medium done” načinu pripreme, kako se najčešće priprema i biftek.Kad je tuna gotova, izvadite je na tanjur, posolite, popaprite i pospite s malo ružmarina. Poklopite tanjur posudom i ostavite 5 minuta tako da se sokovi prožmu.
  5. Poslužite jelo – na tanjur prvo stavite malo pirea od blitve, na njega položite tunu, te sve ukrasite kockicama krumpira i cikle.

Vrijeme pripreme: oko 45 minuta

Savjet više:

  • Kod kuhanja blitve, prvo u vodu stavite tvrde dijelove stabljike blitve koje ste nasjeckali. Nakon nekoliko minuta, kad su oni omekšali, dodajte i listove nasjeckane na veće komade.
  • Kvalitetne komade mesa i ribe (kao što je i odrezak tune) nije poželjno prepeći jer tada gube svoju sočnost i glavninu okusa. Najbolje je da ostanu još rozi u sredini.

Pročitajte ostale recepte:

Prethodni članakKelj varivo s kobasicom
Sljedeći članakTeleći medaljoni u umaku od gljiva
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.