Sastojci (za 4 osobe):

  • 800 g mladog krumpira
  • maslinovo ulje
  • sušeni bosiljak
  • 250 g cherry rajčica
  • 170 g svježeg sira parmezana
  • 2 velika jaja (bjelanjci)
  • 4 pileća prsa
  • 1 limun

Priprema:

  1. Pećnicu ugrijte na 200 °C. Mladi krumpir operite i dobro očetkajte prljavštinu s površine četkicom. Nemojte ga guliti. Narežite ga na jednake komade, na četvrtine. Stavite krumpir na lim za pečenje, poprskajte maslinovim uljem, začinite solju i paprom, te sušenim bosiljkom, pa stavite peći oko 35-45 minuta. Povremeno izvadite lim i špatulom malo promiješajte krumpire da se jednakomjerno zapeku sa svih strana. 10 minuta prije kraja pečenja, krumpiru dodajte i oprane mini rajčice, da malo omekšaju.
  2. Piletinu operite, osušite i narežite na jednake trakice. Malo je posolite, ali ne previše, jer je parmezan slan. Svježi parmezan naribajte, te pomiješajte sa svježe mljevenim paprom. Bjelanjke malo istucite vilicom da se zapjene. Komadiće piletine prvo umočite u bjelanjke, a zatim u parmezan, tako da se oblože parmezanom sa svih strana. Tako pripremljene komadiće piletine stavljajte u lim obložen papirom za pečenje, jedan do drugog, u jednom sloju.
  3. Kad su krumpiri oko 20-ak minuta do kraja pečenja, ubacite i lim s piletinom u pećnicu. Pecite dok piletina ne postane zlaćana, a po potrebi možete uključiti i opciju grill na pećnici ili povećati temperaturu pečenja pred kraj da bi se piletina bolje zazlatila. Pazite samo da je ne pečete predugo, jer se u tom slučaju može zasušiti i ne bude sočna. Poslužite je s pečenim krumpirom i cherry rajčicama i obavezno jedite odmah, dok je piletina još topla.

Vrijeme pripreme: oko 60 minuta

Savjet više: Za ovu namjenu najbolje je koristiti Grana Padano ili Parmigano Reggiano sir u komadu, ne unaprijed naribane sireve, jer tako brzo gube aromu. Umjesto piletine možete koristiti i puretinu. Meso možete peći i na teflonskoj tavi za koju se ništa, pa čak ni sir ne lijepi. No, ako nemate odličnu teflonsku tavu, radije ne idite na ovu opciju.

Pročitajte ostale recepte:

Prethodni članakLungić pečen u slanini s krumpirom i ljutikom
Sljedeći članakSvinjski odresci u umaku od mrkve
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.