Ljekovito bilje i njegovi pripravci sve više privlače pažnju i bude zanimanje, a njihova je djelotvornost neupitna. Ljudska težnja za što kvalitetnijim i zdravijim životom te sprječavanje bolesti prirodnim pripravcima je došla na prvo mjesto. Tu su brojne biljke kao što je bosiljak, majčina dušica, paprena metvica, ružmarin, pa čak i peršin koje, osim ljekovitosti, posjeduju i ugodan miris, stoga se često uzgajaju u vrtovima ili na balkonima i koriste u kuhinji.
Sušiti se mora pravilno!
Zbog svega navednog u uvodnom dijelu, sušenje biljaka i za čaj je postalo vrlo važno i mora se izvoditi pravilno. Sušenje je jedan od najstarijih načina konzerviranja, odnosno prerade svježeg biljnog materijala. Za one koji koriste ljekovito bilje vrlo je važno znati kako pravilno sušiti da bi sačuvali sve korisne sastojke i miris. Sušenje definiramo kao tehnološki proces kojim se iz svježe sirovine uklanja veći dio vode kako bi se omogućilo daljnje dugotrajno čuvanje.
U domaćinstvima je bitno da se sušenje biljaka za čaj obavlja na sjenovitom i prozračnom mjestu, koje mora biti toplo da se vlaga što prije isuši. Zato se sušenje izvodi tijekom toplijih mjeseci, a tada se i bere većina bilja. Životinje nikako ne smiju doći u kontakt s biljem pa na prozore prostorija u kojima se obavlja sušenje biljaka za čaj treba obavezno staviti zaštitne mreže.
Tijekom hladnijih dana sušenje se obavlja u grijanim prostorijama, a sušenje u pećnici je prejako pa ga se treba izbjegavati. Bilje se rasprostre u tankom sloju na čistom papiru, na situ ili na gustoj mreži. Veliki se listovi suše pojedinačno, a cvjetne glavice nevena lakše je sušiti cijele. Kasnije se, prema potrebi, mogu skinuti latice. Tijekom sušenja potrebno je kontrolirati bilje i povremeno ga rastresti te okrenuti da se bolje suši. Da bi se pravilno osušio korijen i podanak koji se obično vade krajem listopada i početkom studenog kad sadrže najveći postotak eteričnog ulja, potrebne su temperature od 50 do 60 °C. U to vrijeme prirodno je sušenje sporo i rizično jer se odvija u razdoblju kad su dnevne temperature niske. Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja odlučujuće je za kakvoću, odnosno sadržaj djelotvornih tvari.
Pročitajte još:
Načini sušenja ljekovitog bilja
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u svežnjevima
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u dehidratoru
Sušenje ljekovitog i aromatičnog bilja u pećnici
Čuvanje osušenog ljekovitog i aromatičnog bilja