Kelj pupčar najviše se konzumira u kasnu jesen i zimi te se stoga njegova hranidbena vrijednost još više cijeni. Kelj pupčar najukusniji je kad ga malo „ofuri“ mraz.

Za razliku od kupusa i kelja koji imaju samo jedan aktivni vršni pup (glavicu), kelj pupčar može imati 40 do 100 aktivnih postranih pupova koji se koriste kao namirnica.

Stabljika kelja pupčara visoka je 40 do 100 cm i završava rozetom lišća. Na stabljici su listovi spiralno raspoređeni na dugim peteljkama. Pri kraju rasta stabljike u visinu, u pazuhu listova od donjih prema gornjima razvijaju se mali pupovi, promjera 1 do 4 cm. Na prijelazu u mirovanje listovi postupno opadaju, a pupovi ostaju na stabljici.

Klijanje, nicanje i početne faze rasta odvijaju se pri jednakim uvjetima kao i kod kupusa i kelja. Za kasniji rast i formiranje pupova optimalne su temperature od 18 do 20 °C, uz dobru opskrbu vodom i hranivima i visoku vlagu zraka. Pri visokim ljetnim temperaturama rast se usporava, a može doći i do otvaranja donjih formiranih pupova. Zbog dobre otpornosti na niske temperature (do -12 °C), a u iznimnim slučajevima kratkotrajno i do -20 °C, kelj pupčar se može brati do kasne jeseni u kontinentalnom području, a tijekom cijele zime u mediteranskom.

Uz gnojidbu organskim gnojivima u količini 30 do 50 t/ha, za prinos od 15 t/ha preporučuje se 175 do 200 kg n, 100 kg P2O5 i 200 kg K2O, a u prihrani još 40 do 50 kg N/ha. Prevelika količina dušika u vrijeme formiranja pupova može uzrokovati rahle pupove. Nedovoljna ishrana kalcijem prouzročena sušom i visokim temperaturama može izazvati rubni palež listova vršne rozete i unutrašnje smeđenje pupova.

Kelj pupčar se uzgaja isključivo iz presadnica. U kontinentalnim područjima sije se krajem svibnja. Presađuje se krajem lipnja ili početkom srpnja, a bere od početka listopada do kraja studenoga ili početka prosinca, ako se siju 3 do 4 kultivara različite dužine vegetacije. U mediteranskom dijelu sjetva se obavlja u lipnju i srpnju, a sadnja u srpnju i kolovozu. Dužina vegetacije od sadnje do berbe iznosi od 120 do 200 dana. Presadnice se sade na međuredni razmak 60 do 70 cm i 35 do 55 cm između biljaka u redu. Za kasne i bujne kultivare preporučuje sklop oko 25000 biljaka/ha. Poznata je sorta kelja pupčara ‘Herkules’ te hibridi ‘Franklin’, ‘Marte’, ‘Neptuno’, ‘Luminus’.

Borba protiv korova bolesti i štetnika jednaka je kao pri uzgoju kupusa. U ljetnom razdoblju naročito je važno navodnjavanje za postizanje optimalne vlage tla i zraka. Međuredna obrada pomaže održavanju vodozračnog režima tla, a provodi se do zatvaranja redova. Tijekom vegetacije provode se i jedna do dvije prihrane dušičnim gnojivima.

Kelj pupčar može se brati ručno, dvokratno ili višekratno, obiranjem pupova od donjih prema gornjima. U kasnu jesen i zimi kad su uvjeti za berbu nepovoljni, beru se cijele biljke. Očiste se od lišća i odvoze u zatvoreni prostor, gdje se obavlja otkidanje i klasiranje pupova prema promjeru. Prinosi kelja pupčara mogu biti u rasponu od 8 do 15 t/ha. Nakon berbe može se skladištiti pri temperaturi od 0 do 1 °C i 97 % relativne vlage zraka do 6 tjedana, a ako se skladišti zajedno sa stabljikom do 8 tjedana.

Pročitajte ostatak priloga:

Ljetni uzgoj kupusnjača

Uvjeti za uzgoj kupusnjača 

Zaštita kupusnjača od korova, bolesti i štetnika

Sortiment i proizvodnja presadnica kupusnjača

Uzgoj jesenskog kupusa

Uzgoj kelja 

Uzgoj kelja pupčara

Uzgoj raštike

Uzgoj cvjetače

Uzgoj brokule

Uzgoj kineskog kupusa

Uzgoj korabice

Prethodni članakUzgoj kelja
Sljedeći članakUzgoj raštike
izv. prof. dr. sc. Božidar Benko
Docent na Agronomskim fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Uža specijalnost: zaštićeni prostori (plastenici i staklenici), konvencionalni i hidroponski uzgoj povrća u zaštićenim prostorima. Božidar Benko rođen je 1977. Dodiplomski studij završava 2001. godine. Iste godine se zapošljava kao znanstveni novak u Zavodu za povrćarstvo Agronomskog fakulteta. Kao suradnik, sudjeluje u znanstvenim i stručnim projektima vezanima za hidroponski uzgoj povrća. Magistarski rad je obranio 2005., a doktorsku disertaciju 2009. godine. U znanstveno-nastavno zvanje docenta izabran je 2012. godine. Koordinator je četiri modula na preddiplomskim i diplomskim studijima Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Pod njegovim mentorstvom dosad je izrađeno i obranjeno 40 diplomskih i završnih radova. Aktivno je sudjelovao na osamnaest međunarodnih i tri nacionalna znanstvena skupa, s cjelovitim radovima ili njihovim sažecima, a dosad je kao autor i koautor objavio 50-ak znanstvenih i stručnih radova. Član je International Society for Horticultural Science, Znanstveno se usavršavao na Mediterranean Agronomic Institute of Bari (CIHEAM-MAIB), a stručno u Izraelu.