Raštika se najčešće uzgaja u priobalju i na otocima zbog lišća. Uglavnom prevladavaju ekotipovi karakteristični za određeno područje, no na tržištu je dostupno i nekoliko hibrida: ‘Hi-Crop’, ‘Bonanza’, ‘Reflex’.

Biljke razvijaju snažan i dubok korijen, a stabljika je visine do 100 cm. Listovi su spiralno raspoređeni, a na vrhu stabljike formiraju rozetu. Donji su listovi na dužim peteljkama, okruglog ili ovalnog oblika, valovitog ili nazubljenog ruba, glatke ili malo valovite površine, prekriveni voštanom prevlakom. Najčešće su zelene ili plavozelene boje.

Uvjeti za klijanje i nicanje raštike ne razlikuju se od uvjeta za uzgoj ostalih vrsta. Za vegetativni rast optimalne su temperature 15 do 20 °C, ali dobro podnosi visoke ljetne temperature i niske zimske do -10 °C, a kroz kraće razdoblje i do -15 °C. Uspijeva na gotovo svim tlima, ali sigurniji je uzgoj na dubokim, strukturnim tlima pH-vrijednosti od 6 do 7,2.

Raštika dobro podnosi sušu i u tom razdoblju zaustavlja rast, a listovi joj postanu tvrdi i kožasti. Nakon kiše razvije novo, kvalitetno lišće.

U proizvodnji za tržište sadi se nakon kulture gnojene organskim gnojivima. Za prinos od oko 20 t/ha preporučuje se 120 kg N, 80 kg P2O5 i 180 kg K2O po hektaru. Dio dušika daje se u prihrani, naročito poslije obilnijih kiša.

Sjetva za uzgoj presadnica obavlja se u srpnju, a sadi se najčešće krajem kolovoza nakon prvih jačih kiša. Razmak sadnje sličan je kao i za druge kupusnjače: 50 x 50 ili 60 x 60 cm. Sve ostale mjere uzgoja jednake su kao i za ostale kupusnjače.

Listovi raštike obiru se postupno od donjih prema gornjima. Raštika iz jesenskog uzgoja počinje se obirati u studenom i obire se tijekom cijele zime do proljeća. Tijekom jeseni mogu se obirati i biljke posađene u proljeće, koje su mirovale tijekom ljeta.

Pročitajte ostatak priloga:

Ljetni uzgoj kupusnjača

Uvjeti za uzgoj kupusnjača 

Zaštita kupusnjača od korova, bolesti i štetnika

Sortiment i proizvodnja presadnica kupusnjača

Uzgoj jesenskog kupusa

Uzgoj kelja 

Uzgoj kelja pupčara

Uzgoj raštike

Uzgoj cvjetače

Uzgoj brokule

Uzgoj kineskog kupusa

Uzgoj korabice

Prethodni članakUzgoj kelja pupčara
Sljedeći članakUzgoj cvjetače
izv. prof. dr. sc. Božidar Benko
Docent na Agronomskim fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Uža specijalnost: zaštićeni prostori (plastenici i staklenici), konvencionalni i hidroponski uzgoj povrća u zaštićenim prostorima. Božidar Benko rođen je 1977. Dodiplomski studij završava 2001. godine. Iste godine se zapošljava kao znanstveni novak u Zavodu za povrćarstvo Agronomskog fakulteta. Kao suradnik, sudjeluje u znanstvenim i stručnim projektima vezanima za hidroponski uzgoj povrća. Magistarski rad je obranio 2005., a doktorsku disertaciju 2009. godine. U znanstveno-nastavno zvanje docenta izabran je 2012. godine. Koordinator je četiri modula na preddiplomskim i diplomskim studijima Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Pod njegovim mentorstvom dosad je izrađeno i obranjeno 40 diplomskih i završnih radova. Aktivno je sudjelovao na osamnaest međunarodnih i tri nacionalna znanstvena skupa, s cjelovitim radovima ili njihovim sažecima, a dosad je kao autor i koautor objavio 50-ak znanstvenih i stručnih radova. Član je International Society for Horticultural Science, Znanstveno se usavršavao na Mediterranean Agronomic Institute of Bari (CIHEAM-MAIB), a stručno u Izraelu.