Za berbu tijekom jeseni pogodne su sorte i hibridi koji su prilagođeni nešto višim temperaturama tijekom početnog razvoja nakon sadnje, a čiji se razvoj glavica odnosno cvatova odvija tijekom svježijeg jesenskog razdoblja.
U komercijalnoj proizvodnji danas se uglavnom koriste hibridi. Za razliku od sorti, hibridi imaju veliku ujednačenost formiranih glavica ili cvatova te združeno dospijevanje u tehnološku zrelost. Otporniji su na bolesti, imaju intenzivniji porast te uz primjenu adekvatne tehnologije daju znatno više prinose. Uz svaku vrstu bit će navedeno nekoliko sorti ili hibrida pogodnih za ljetno-jesenski rok uzgoja.
Proizvodnja presadnica
Iako se neke kupusnjače uzgajaju izravnom sjetvom (riga, rotkvica, postrna repa), većina se uzgaja kao presadnice s grudom supstrata. Presadnice s grudom supstrata uzgajaju se u polistirenskim kontejnerima sa 160 ili češće 209 lončića.
Uzgoj presadnica u ljetnom razdoblju traje 4 do 6 tjedana kad presadnice imaju razvijenih 4 do 5 listova.
Najvažnija prednost presadnica s grudom supstrata je što gruda supstrata s kojom se sadi, ima i dovoljno vlage da nakon sadnje biljka ne uvene i nakon navodnjavanja odmah nastavi rast. Tako se mogu saditi i mlađe biljke koje se lakše prilagođavaju poljskim uvjetima.
Od sjetve do nicanja optimalne su temperature 15 do 20 °C, a od nicanja do sadnje 10 do 15 °C. Budući da su u vrijeme proizvodnje presadnica tijekom ljeta temperature znatno više od optimalnih, kontejneri se drže na otvorenome, a iznad njih se postavlja mreža za zasjenjivanje kako bi se snizila temperatura. Supstrat treba stalno održavati vlažnim.
U cilju proizvodnje kvalitetnih presadnica tijekom uzgoja obavljaju se jedna ili dvije prihrane. Prva prihrana se obavlja kad se razvije prvi pravi list, a druga nakon 15 dana.
Pročitajte ostatak priloga:
Zaštita kupusnjača od korova, bolesti i štetnika
Sortiment i proizvodnja presadnica kupusnjača