Vrijeme pripreme: oko 30 minuta

Sastojci (za 3 osobe):

✦3 kom ramsteka, bez kosti (po oko 150-200 g)

✦2-3 žlice maslaca

✦sok od pečenja mesa

✦100 ml crnog vina

✦150 ml goveđeg temeljca

✦2 žličice pekmeza od šljiva

✦200 ml vrhnja za kuhanje

✦sol, svježe mljeveni papar

✦malo sjeckanog mladog luka ili peršina, za posluživanje

✦krumpir

Priprema: 1. Ako imate ramstek s kostima, napravite od njega čisti odrezak tako da pomoću oštrog noža odvojite kost (koju možete iskoristiti za npr. kuhanje temeljca).

2. Tavu debljeg dna dobro ugrijte na jakoj vatri. Kad se dobro ugrijala, ubacite žlicu maslaca te odmah ubaciti i komade mesa. Dobro ih popržite sa svake strane. Ramstek je kvalitetniji komad mesa te bi kao takav trebao biti pečen tako da je još lagano roskast u sredini, srednje pečen. Izvadite meso, posolite ga i popaprite te odložite na toplo i pokrijte zdjelom.

3. Na masnoću i sokove od pečenja mesa (koje obavezno sačuvajte), dodajte još žlicu maslaca. Ulijte crno vino te pustite da kratko prokipi. Zatim dodajte i temeljac, pekmez od šljiva, vrhnje za kuhanje te sol i papar. Sve kratko prokuhajte da prokipi i malo se zgusne. Za kraj dodajte još malo maslaca, promiješajte dok se ne rastopi i poveže s ostatkom umaka.

4. Umak prelijte po mesu i poslužite s prilogom po želji, preporuka je prženi krumpir.Savjet više: zanimljiv način, tj. pravilo za pečenje ovakve vrste mesa – meso pecite sa svake strane onoliko minuta koliko je odrezak centimetara debeo. Ako je npr. debeo 3 cm, pecite odrezak sa svake strane po 3 minute.

Pročitajte recepte za blagdanski jelovnik:

Pileća juha s domaćim noklicama

Božićna guska s češkim okruglicama i pirjanim kupusom

Punejne pileće rolice s pireom od batatata

Bakalar na crveno s krumpirom

Francuska salata s grčkim jogurtom

Snješko od krem sira s krekerima

Prethodni članakPileća juha s domaćim noklicama
Sljedeći članakBožićna guska s češkim okruglicama i pirjanim kupusom
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.