Sastojci (4 osobe):

  • oko 900 g krumpira
  • 5-6 ljutika (ili 2-3 obična luka)
  • ulje
  • 8 režnjeva češnjaka
  • 700-800 g svinjskog filea (lungića)
  • 130 g tanko rezane slanine
  • malo kuhane brokule (po želji)

Priprema:

  1. Pećnicu ugrijte na 220 °C. Operite i ogulite krumpir te ga narežite na ploškice debljine oko pola centimetra. Veću vatrostalnu posudu namastite, pa u nju posložite ploške krumpira, posolite ih i popaprite, te nakapajte s oko 5 žlica ulja. Sve dobro promiješajte rukama i rasporedite tako da bude otprilike u jednom sloju. Pecite oko 25 minuta dok ne počne poprimati boju. Zatim temperaturu smanjite na 190 °C.
  2. Dok se krumpir peče, očistite ljutiku i češnjak. Ljutiku narežite na kolutiće, a režnjeve češnjaka prepolovite ili raščetvorite, ako su režnjevi jako veliki. Svinjeći file operite, osušite i nožem za filetiranje odstranite eventualne veće masnoće i tetive.
  3. Na vrućoj tavi, na malo ulja, naglo popržite lungić sa svih strana, da mu zatvorite pore i da se stvori zlaćana korica. Pržite sa svake strane maksimalno nekoliko minuta, te ga malo posolite i dobro popaprite. Dovršit ćete ga u pećnici tako da ga ne smijete do kraja ispeći na tavi, samo tek toliko da se stvori lagana korica.
  4. Nakon 25 minuta, krumpir izvadite pa u njega umiješajte i ljutiku. Oko pečenog mesa omotajte tanko rezane ploške slanine, te ispod svake ploške umetnite i polovice češnjaka. Tako pripremljene lungiće pažljivo položite na pečeni krumpir s ljutikom, te premažite površinu filea s još malo ulja. Stavite peći još oko 25-30 minuta dok se slanina ne zahrskavi, a meso ne ispeče. Meso je gotovo kad ga ubodete oštrim nožem ili čačkalicom, a iz njega više ne ide krvavi nego prozirni sok.
  5. Dok se meso peče, po želji možete i skuhati malo brokule ili nekog drugog zelenog povrća za dodatni prilog.

Vrijeme pripreme: oko 70 minuta

Savjet više: Meso prvo pržimo kratko na jakoj vatri kako bismo mu zatvorili pore. Zatim ga dovršavamo u pećnici. Navedena metoda pripremanja mesa je izvrsna jer se zatvaranjem pora mesu osigurava da svi sokovi unutar njega ostanu što bolje očuvani, te da krajnji rezultat bude sočan komad mesa. Meso zatim dovršavamo u pećnici u omotaču od slanine, jer se na taj način meso neće isušiti, a i dat će izvrsnu aromu krumpir s ljutikom na kojem se peče. Slaninu za ovu namjenu najbolje je kupiti već tanko narezanu u supermarketu, jer ona mora biti stvarno jako tanka. Najbolje da to za vas naprave prodavačice u dućanima, koje imaju profesionalne rezalice za to.

Pročitajte ostale ljetne recepte:

Prethodni članakNa snazi novo Rješenje o određivanju zona ograničenja i zaraženog područja zbog izbijanja afričke svinjske kuge
Sljedeći članakPiletina pečena u parmezanu s mladim krumpirom
Gospodarski list
Gospodarski list je najstariji hrvatski časopis za poljoprivredu i selo koji i danas izlazi i koji je kroz tri stoljeća usmjeravao stručno, ekonomski i društveno hrvatskog seljaka i selo. Promicao je i čuvao običaje na selu i poljoprivredi i njegovao hrvatsku kulturu i jezik. List danas izlazi kao polumjesečnik na 72 stranice visoke kvalitete papira i višebojnog (kolor) tiska u formatu 210 x 275 mm. Zahvaljujući tradicionalno kvalitetnim i prije svega aktualnim i stručnim člancima, Gospodarski list stekao je vjerne, dugogodišnje pretplatnike i do danas zadržao status najpopularnijeg časopisa o poljoprivredi u Hrvatskoj. Kroz sva tri stoljeća Gospodarski list je izlazio zahvaljujući prije svega svojim vjernim pretplatnicima, poslovnim partnerima i oglašivačima, a u Gospodarskom listu surađuju najnapredniji ljudi pojedinog vremena, mnogi istaknuti znanstvenici, stručnjaci poljoprivredne proizvodnje, te mnogi drugi ugledni ljudi. Važno je napomenuti da Gospodarski list i danas kontinuitrano stvara nove vrijednosti kroz vrijedne projekte i inicijative; Gospodarski kalendar, biblioteka Obitelj i Gospodarstvo, biblioteka Hrvatsko povrće, Gospodarski oglasnik, televizijska emisija Dodir prirode, web izdanja, digitalizacija arhive 1842 – 1910 dostupne javnosti kroz projekt Hrvatska kulturna baština, izbor za najbolju poljoprivrednu ljekarnu, stručni seminar Hrvatsko povrće, stručni seminar CroVin, profilne stranice na društvenim mrežama, Društvo agrarnih novinara Hrvatske… Cilj Gospodarskog lista oduvijek je bio i ostat će prenošenje znanja, informacija i savjeta, kako bi poljoprivredna proizvodnja bila isplativa, a gospodari uspješniji.